Šis augalas, kurį japonai naudoja beveik visuose receptuose – nuo sušių iki salotų, Lietuvoje neauga. Daug rūšių auga Afrikoje Kinijoje, o Indijoje laikomas vos ne šventu augalu, aprašytu Vedose. Sezamai auginami ir Rusijos pietuose bei Užkaukazėje, kur vadinami „kunžutu“.

Sezamas yra maža sėkla, turinti didelę maistinę vertę. Dėl jame esančių vitaminų, mineralų, antioksidantų ir riebalų rūgščių šis produktas naudingas sprendžiant daugelį sveikatos problemų.

Sezamo sėklų nauda

Sezamas

Palaiko širdies sveikatą

Sezamuose gausu lignanų ir fitoestrogenų, kurie mažina cholesterolio kiekį ir reguliuoja kraujospūdį. Jame taip pat yra vitamino E, kuris mažina širdies smūgio riziką.

Stiprina kaulus

Sezamuose gausu kalcio, magnio ir fosforo, kurie svarbūs kaulų sveikatai. Šie mineralai padeda didinti kaulų tankį ir išvengti osteoporozės.

Apsaugo nuo vėžio

Sezamuose esantys antioksidantai padeda sumažinti vėžio riziką, nes apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų daromos žalos.

Mažina diabeto riziką

Sėklose gausu magnio ir skaidulų, kurios padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Palengvina virškinimą

Sezamuose gausu skaidulų, kurios padeda virškinimo sistemai tinkamai funkcionuoti. Dėl to padeda kovoti su tokiomis dažnomis problemomis kaip vidurių užkietėjimas.

Palaiko sveiką odą

Sezame esantis vitaminas E ir antioksidantai apsaugo odos ląsteles nuo pažeidimų ir lėtina senėjimo požymius.

Apsaugo nuo plaukų slinkimo

Produkte gausu B grupės vitaminų, kurie skatina plaukų augimą ir užkerta kelią plaukų slinkimui.

Maistinės medžiagos sezamo sėklose


Lignanai, fitoestrogenai: mažina cholesterolio kiekį, reguliuoja kraujospūdį, mažina vėžio riziką. Sąveikaudami su estrogenais, gali padėti palengvinti menopauzės simptomus.

Vitaminas E: saugo širdies sveikatą, stiprina kaulus, mažina vėžio riziką, saugo odos sveikatą. Veikia kartu su vitaminu A, sustiprindamas antioksidacinį poveikį.

Kalcis: stiprina kaulus, saugo dantų sveikatą ir palaiko raumenų funkciją. Veikia kartu su vitaminu D, kuris padeda jį įsisavinti.

Magnis: palaiko širdies sveikatą, reguliuoja kraujospūdį, mažina diabeto riziką ir didina energijos kiekį. Sąveikaudamas su B grupės vitaminais, palaiko nervų sistemos funkciją.

Skaidulos: palengvina virškinimą, apsaugo nuo vidurių užkietėjimo, suteikia sotumo jausmą. Sąveikaudama su vandeniu, ji reguliuoja žarnyno tranzitą.

Kaip vartoti sezamo sėklas

Sezamas

  • Sezamo sėklomis galima pabarstyti maisto produktus, pavyzdžiui, duoną, bandeles ir kitus kepinius.
  • Jų galima dėti į salotas ir pagrindinius patiekalus.
  • Sezamo sėklos naudojamos gaminant tahini padažus.
  • Sezamų aliejus taip pat naudojamas gaminant maistą.


Svarbu žinoti

  • Kai kuriems žmonėms sezamas gali sukelti alerginių reakcijų.
  • Vartojant per daug, gali atsirasti virškinimo problemų, pavyzdžiui, viduriavimas ir pilvo skausmas.