Nugaros skausmas nėra tik su fizine sveikata susijusi problema. Labai stiprūs ir (arba) ilgai varginantys skausmai iš tikrųjų kenkia ir psichologinei asmens būklei, jo darbingumui, todėl tai sukelia ne tik judėjimo, bet ir psichosocialinių ar ekonominių sunkumų. Ir tai tik kelios priežastys, kodėl nugaros skausmą gydyti būtina. Pakalbėkime apie šią skausmo rūšį plačiau.

Nugaros skausmo rūšys

Nugaros skausmas pagal savo trukmę skirstomas į 3 dideles grupes:

  1. Ūminis nugaros skausmas, trunkantis iki 4-6 savaičių arba mėnesio – pusantro mėnesio;
  2. Poūmis nugaros skausmas, trunkantis 6-12 savaičių arba iki 3 mėnesių;
  3. Lėtinis nugaros skausmas, kuris trunka ilgiau kaip 12 savaičių arba ilgiau kaip 3 mėnesius. Lėtiniai skausmai gali kamuoti ir visą gyvenimą.


Pagal savo pobūdį nugaros skausmas gali būti labai įvairus – jis gali pasireikšti staigiai ir būti labai aštrus arba jis gali atsirasti po truputį ir būti bukas, maudžiantis, tačiau labai varginantis. Tuo tarpu pagal savo kilmę nugaros skausmas skirstomas į keletą grupių:

Nugaros skausmas


Dažniausios nugaros skausmo priežastys

Nugaros skausmo priežasčių gana daug, tačiau dažniausiai išskiriamos būtent šios:

  • Manoma, kad net apie 90 procentų apatinės nugaros dalies skausmų sukelia įvairūs stuburo sutrikimai, susiję su stuburo slankstelių padėties pasikeitimais, turimomis išvaržomis, stuburo kanalo susiaurėjimu (stenoze), degeneraciniais audinių pakitimais ir kt.
  • Kai asmuo skundžiasi nugaros skausmu, ne taip jau ir retai nustatomi vidaus organų ligos ir pakitimai, pavyzdžiui, endometriozė, šlapimo takų uždegimas, inkstų akmenligė ir kt. Moterims nugarą gali skaudėti per mėnesines, nėštumo metu ar po gimdymo;
  • Nugaros raumenis gali skaudėti dėl sunkaus fizinio darbo ir dėl per mažo fizinio aktyvumo, dėl netaisyklingai keliamų sunkių nešulių ar tam tikro darbo pobūdžio, kuris kenkia nugarai – dažnai nugaros skausmais skundžiasi ilgai sėdintys asmenys, pavyzdžiui, tolimųjų reisų vairuotojai;
  • Nugaros skausmą gali sukelti infekcijos, traumos, įgimtos ligos;
  • Nugaros skausmas gali būti susijęs su stresu, nerimu, depresija ir kitomis psichogeninėmis priežastimis;
  • Nugaros skausmai kamuoja tuos asmenis, kuriems būdinga netaisyklinga laikysena ir iškrypęs stuburas bei nevienoda pėdų ar kojų padėtis;
  • Būdingos ir kitos priežastys, tačiau jos surandamos ne visuomet.


Kada dėl nugaros skausmo būtina kreiptis į gydytojus?

Pasikonsultuoti su specialistu verta visuomet, tačiau yra ir tam tikrų pavojaus signalų, kai delsti nereikėtų. Suklusti reikėtų tuomet, kai pacientas karščiuoja ir (arba) tuomet, kai jis patyrė kokią nors traumą. Atidumo reikalauja kūno masės mažėjimas, ilgalaikis vaistų vartojimas, blogėjanti gyvenimo kokybė dėl skausmų. Negydomas lėtinis skausmas gali sukelti depresiją, todėl sunerimti reikia ne tik dėl aštraus ir staigaus skausmo, bet ir dėl ilgiau nei 3 mėnesius trunkančio buko ir į maudimą panašaus skausmo. Gydytojas pasistengs surasti skausmo priežastį. Dažniausiai skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, B grupės vitaminų, raumenis atpalaiduojančių preparatų (miorelaksantų) ir kitų į vidų arba išoriškai vartojamų vaistų – vaistus nuo skausmo galima vartoti ir gelių, tepalų ar pleistrų pavidalu. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Lėtinio skausmo atveju gali būti veiksmingi masažai, mankštos ir fizioterapija. Itin naudinga investuoti į ergonomišką darbo vietą, patogią kėdę ir čiužinį, stengtis išlaikyti taisyklingą laikyseną ir kūno padėtį. Ilgai sėdint reikėtų vis pajudėti, nešulius būtina kelti taisyklingai. Beje, labai svarbus ir reguliarus fizinis aktyvumas, poilsis dirbant sunkų fizinį darbą ir miego kokybės bei emocinės asmens būsenos priežiūra.

Šaltinis
Temos
medguru.lt