aA
Sportas gerina širdies ir kraujagyslių veiklą, ugdo ištvermę, stiprina imunitetą, dailina išvaizdą, teigiamai veikia nuotaiką, be to, yra puikus ir sveikas būdas leisti laisvalaikį. Pastaruoju metu vis dažniau svarstoma, kur treniruotis yra naudingiau, lauke ar sporto salėje. Siūlome susipažinti, kokią įtaką ir poveikį sportuojančio žmogaus organizmui turi aplinka.
Kur sportuoti geriau - lauke ar sporto salėje?
© Shutterstock nuotr.

Gryno oro pliūpsnis

Vienas didžiausių lauko treniruočių privalumų – grynas oras. Žmogaus organizmas yra žymiai geriau aprūpinamas deguonimi nei mankštinantis sporto salėje. Gerokai padidėja žvalumas, darbingumas, energingumas, spartėja medžiagų apykaita ir toksinų šalinimas.

Specialistų teigimu, judėjimas ir taisyklingas kvėpavimas gryname ore stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, imunitetą, mažina skrandžio skausmus, lengvina inkstų ir kepenų ligų požymius. Be to, sportas lauke ypač naudingas psichinei sveikatai. Organizmo ląstelės, gaudamos užtektinai deguonies, išskiria daugiau endorfinų, vadinamųjų laimės hormonų. Jie gerina nuotaiką, pasitikėjimą savimi, sukelia lengvą euforijos pojūtį.

Tyrimais įrodyta, kad pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimas gryname ore žymiai sumažina streso poveikį. Treniruotės saulėtomis dienomis padeda organizmui apsirūpinti vitaminu D. Jis yra būtinas sveikiems kaulams, nervų sistemai, imunitetui. Tyrimais įrodyta, kad vitamino D trūkumas padidina riziką susirgti depresija, osteoporoze, Alzheimerio liga, gali turėti įtakos vaisingumui.

Kur sportuoti geriau - lauke ar sporto salėje?
© Shutterstock nuotr.

O jeigu lyja?

Oro sąlygos ne visada būna palankios. Treniruotę gali sutrukdyti itin stiprus vėjas, lietus, didelė kaitra. Sportuoti tokiomis aplinkybėmis yra labiau žalinga nei naudinga – organizmas patiria didelį stresą, padidėja įvairių ligų ir traumų tikimybė.

Nepalankios oro sąlygos gali tęstis kelias dienas arba savaites, tad praleidžiama nemažai treniruočių ir prastėja rezultatai. Sporto salėje aplinkos sąlygos visada yra palankios ir komfortiškos, tad jos nebūna priežastis praleisti treniruotę.

Kaskart kitokios sąlygos

Nenumatytos kliūtys, įvairus reljefas lemia skirtingus kūno judesius. Sudėtingumo suteikia ir oro sąlygos – pučiant vėjui, kepinant saulei organizmas priverstas eikvoti daugiau energijos. Specialistų teigimu, tokie veiksniai sudeginamų kalorijų kiekį padidina 5–7 %. Dar intensyvesnį poveikį turi mankšta lauke šaltu oru.

Organizmas išeikvoja daugiau energijos sušilti, dar labiau spartėja medžiagų apykaita, todėl sudeginama net 30 % daugiau kalorijų nei sportuojant šiltoje salėje! Nuolat kintančios oro sąlygos ir gamtovaizdis padeda išvengti rutinos ir nuobodulio.

Treniruotis dinamiškai ir intensyviai galima ir sporto salėje, tačiau tai reikalauja daugiau pastangų – įvairaus sporto inventoriaus, pratimų variacijų, skirtingos mankštos metodikos.

Kur sportuoti geriau - lauke ar sporto salėje?
© Shutterstock nuotr.

Profesionali priežiūra

Lauko treniruotėse, vykstančiose be specialisto priežiūros, neretai trūksta kokybiškumo ir profesionalumo. Kiekvienas kūno judesys turi būti atliekamas taisyklingai, derėti su kvėpavimu, o pasirinkta veikla žmogui tikti pagal individualius jo duomenis – amžių, svorį, fizinį pasirengimą, sveikatos problemas ir pan.

Priešingu atveju organizmas yra žalojamas – dėl netaisyklingos laikysenos ir apkrovų atsiranda skausmų, didėja rimtų traumų tikimybė, sunkiau pasiekti norimus rezultatus. Be to, profesionali priežiūra užtikrina optimalų sportavimą. Nuolatinės konsultacijos, patarimai, lūkesčių ir rezultatų analizė, įvairi metodika padeda pasiekti užsibrėžtus tikslus, užtikrina ilgalaikius kūno pokyčius.

Specialistas motyvuoja sportuoti daugiau, skatina lankyti visas reikalingas treniruotes. Tai padeda išlikti drausmingiems ir palaikyti tinkamą psichologinį nusiteikimą.

Kur sportuoti geriau - lauke ar sporto salėje?
© Shutterstock nuotr.

Mokėti ar taupyti?

Sportuojant lauke nereikia pirkti brangaus sporto klubo abonemento ir taikytis prie įvairių apribojimų – galima pasirinkti treniruočių laiką ir trukmę. Tačiau, specialistų teigimu, sporto klubui išleidžiami pinigai neretai tampa dar viena priežastimi kovoti su tinguliu ir sąžiningai lankyti užsiėmimus.

Komentarai

Už sportą lauke

Živilė Ščevinskaitė, Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ kineziterapeutė, šiaurietiškojo ėjimo instruktorė

Sportuodamas lauke žmogus gauna daugiau gryno oro, todėl gerėja plaučių ventiliacija, raumenų aprūpinimas deguonimi, fiziniai rezultatai. Be to, treniravimasis įvairiomis oro sąlygomis stiprina imuninę sistemą.

Dar vienas sporto lauke privalumas – nauda psichinei sveikatai. Dėl didelio deguonies kiekio geriau atpalaiduojama nervų sistema, padidėja tolerancija stresui ir depresijai. Nuotaiką kelia gamtovaizdžio įvairovė – mankštai galima pasirinkti teigiamas emocijas skatinančią aplinką. Pvz., užuot bėgiojus ratu po salę, galima patraukti ežero pakrante. Galimybė keisti treniruočių vietą padeda išvengti rutinos ir nuobodulio, leidžia patirti didesnį malonumą sportuoti.

Kur sportuoti geriau - lauke ar sporto salėje?
© Shutterstock nuotr.

Už sportą salėje

Leoneta Jonutytė, sporto salės trenerė

Didžiausias treniravimose salėje privalumas – profesionali trenerio priežiūra. Žmogų reikia išmokyti taisyklingai sportuoti, sudaryti individualią programą, konsultuoti. Šiandien sveikatos bėdų turi daugybė žmonių. Negalima savo nuožiūra pasirinkti kokios nors sporto šakos ar pratimų ir pulti juos daryti.

Pastebiu, kad lauke žmonės paprastai sportuoja nesistemingai, netaisyklingai, užsiima netinkančia veikla – taip populiaru bėgioti, kad daugelis nė nesusimąsto, jog jiems tai visiškai netinka... Mankšta turi individualiai tikti, priešingu atveju organizmui padaroma tik dar daugiau žalos.

Salėje yra platus sporto inventoriaus pasirinkimas, tad yra daugiau galimybių paįvairinti treniruotę. Daugiau bendraminčių, todėl gal ir prisiversti treniruotis yra lengviau nei lauke. Daugelį motyvuoja ir abonementas. Na, ir čia visada geras oras! Pati esu vedusi treniruotes lauke, deja, nemažai jų teko atšaukti dėl prasto oro...

Savaitraštis „Prie kavos“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Artėjant ilgajam savaitgaliui – žinios iš sinoptikų: netrukus bus ir perkūnijos, ir šlapdribos (1)

Tokių gerų dienų , kokios buvo savaitės pradžioje, per Velykas tikėtis nereikėtų. Nors pagal...

Iš Marijampolės koronaviruso židinio žinutė: gal pirma susitvarkome, po to einam švęsti?

Paskelbus, kad Lietuvoje siekiant stabdyti koronaviruso plitimą pratęsiamas karantinas, o Velykų...

Viešbutyje siautėjusius karantinuotus tautiečius iš Norvegijos galų gale išsivežė policija: kalti nesijaučia (189)

Iš Norvegijos į Lietuvą grįžę asmenys dvi savaites buvo karantinuojami savivaldybės paskirtame...

Paaiškino, kaip užtikrins draudimą keliauti per Velykas: tikrins atvykstančius į miestus papildyta 16.01 val. (424)

Vyriausybei nusprendus pratęsti karantiną iki balandžio 27-osios dienos imtinai, bei Velykų...

Ukmergės ligoninės vadovas: koronavirusas senoliui nėra mirties nuosprendis (23)

Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Rimvydas Civilka antradienį išplatino viešą...

Pribloškė vairuotojo poelgis: sustojo pasikeisti rato antroje magistralės juostoje (33)

Nuo netikėtumų ir gedimų nėra apsaugotas nė vienas vairuotojas , visgi jei automobilis sugestų...

Specialistė papasakojo, kodėl bandomasis laikotarpis vadovams kelia ne mažiau streso nei darbuotojams

Tęsiame straipsnių „Darbuotojo kelionė įmonėje“ ciklą, kuriame kalbame apie tai, kas tame...

Gamta atsigauna ne visur: ozono skylė Arktyje Lietuvai atnešė nemalonią dovaną

Ozono sluoksnis virš Lietuvos suplonėjo, tačiau tai dar nėra laikoma ozono skyle , teigia...

Iš socialinio tinklo pažįstamas vaikinas 17-metei surengė egzekuciją - prievartavo penkiese rado ir kitą išprievartautą merginą (288)

Balandžio 7-ąją Šalčininkuose policija sulaikė penkis asmenis, įtariamus nepilnamečių...

|Maža didelių žinių kaina