aA
Jau tūkstančius metų žmonės žino apie gerąsias ir gydomąsias medaus savybes. Tačiau yra daugybė skirtingų jo rūšių.
Medus
Medus
© Shutterstock nuotr.

Kokybė priklauso nuo vietovės, saulės, dirvožemio, drėgmės, ir be abejo, augalų, iš kurių bitės tą medų renka. Kai kurios medaus rūšys yra visiškai bevertės, ir iš esmės neturėtų teisės vadintis medumi. Tai „padirbtas“, tarsi netikras brangakmenis, dažniausiai masinės produkcijos, termiškai apdorotas, su cukrumi sumaišytas „medus“. Tad visų pirma derėtų rinktis kuo natūralesnį, ekologiškame bičių ūkyje išgautą, termiškai neapdorotą medų. 

Šis medus pasižymi intensyvesniu, šiek aštresniu nei įprastas medus skoniu. Jį galima vartoti tiesiog profilaktiškai, kas dieną pasimėgauti kabinant po šaukštą, dėti į arbatą, gardinti vaisinius kokteilius, tepti odą, ir net negyjančias žaizdeles.
Citata

Sveiko maisto parduotuvėse, žvelgiant į medaus lentynas, akis gali užkliūti už kelis kartus už mūsų lietuviškąjį brangesnio, egzotiškai pavadinto „Manuka“ medaus. Kas tai, su kuo jis valgomas ir kodėl toks brangus?

Manuka medus, dažnai dar vadinamas gamtos stebuklu, bičių surenkamas iš tik Naujojoje Zelandijoje augančio manuka krūmo (Leptospermum Scoparium). Dar 1981-aisiais metais buvo atlikti tyrimai (Waikato Honey Research Unit), kurie patvirtino, jog būtent šios rūšies medus pasižymi išskirtinėmis ir itin aktyviomis natūraliomis gydomosiomis savybėmis. Tad Manuka medaus žinovų pasaulyje laikomas vertingiausiu iš visų medaus rūšių. 

Kuo pasižymi Manuka medus?

Visų pirma, antibakterinėmis savybėmis. Tačiau egzistuoja dviejų rūšių antiseptinis medaus aktyvumas. 

1. Vandenilio peroksido aktyvumas - būdingas visoms natūralaus termiškai neapdoroto medaus rūšims. Deja, šio pobūdžio antibakterinių savybių turintys aktyvūs medaus elementai nėra atsparūs karščiui, šviesai ir virškinimo fermentams (seilėms, skrandžio sultims ir pan.

2. Ne-peroksidinis aktyvumas – aptinkamas tik Manuka rūšies meduje, pasižymintis savybe išlikti nepalankiomis sąlygomis, pagrindinis gydomųjų Manuka medaus savybių veiksnys. Kitaip dar žinomas ir ant pakuočių žymimas kaip UMF (Unikalus Manuka Faktorius).

Taigi, visų pirma manuka medus garsėja itin stipriomis antibakterinėmis savybėmis. UMF žymi medaus aktyvumo lygį ir jame esančių antioksidantų koncentraciją. Aktyvus medus pasižymi ne tik antiseptiniu poveikiu, tačiau, priešingai nei sintetiniai antibiotikai, UMF neskatina antibiotikams atsparių mikroorganizmų dauginimosi. Būtent todėl Manuka medus gali būti naudingas ne tik vidiniam, bet ir paviršiniam vartojimui, t.y. kai kurioms odos ligoms ir žaizdoms gydyti. 

Iš esmės „aktyvus“medus reiškia, jog jame sukombinuotos anksčiau paminėtos pirmos ir antros rūšies antibakterinės medžiagos. UMF ženklu ir aktyvumo lygį atitinkamnčiais skaičiais žymimos visos autentiško Manuka medaus pakuotės. Paprastai kalbant, UMF – tai antibakterinių savybių indikatorius. 


Kodėl toks brangus?

Manuka krūmas auga Naujosios Zelandijos pakrantėse. Šis augalas šviesiai rožinės spalvos žiedais puošiasi vos šešias savaites per metus - būtent tiek laiko bitės turi vertingam nektarui surinkti. Tad medaus pasauliniu mastu nėra pagaminama daug. 

Kitas kainą nulemiantis veiksnys – tyrimai, atliekami Manuka UMF aktyvumui nustatyti ir kokybei palaikyti. Pirkdami vietinį medų mes paprastai nežinome jo antibakterinių savybių koncentrato. Tik UMF ženklu pažymėtas medus garantuoja, jog buvo atlikti tarptautinius standartus atitinkantys Manuka antibakterinių savybių ir kokybės tyrimai. Medaus antibakterinis aktyvumas ant pakuočių žymimas indeksu nuo 5 iki 30. (Pvz. UMF 10+; UMF 15+).

Šiuo metu šia žymėjimo sistema naudojasi daugiau nei trisdešimt Manuka medaus gamintojų visame pasaulyje. Už šio ženklo priežiūrą yra atsakinga Naujosios Zelandijos Aktyvaus Manuka Medaus Asociacija (AMHA – Active Manuka Honey Association).

Manuka krūmas auga Naujosios Zelandijos pakrantėse. Šis augalas šviesiai rožinės spalvos žiedais puošiasi vos šešias savaites per metus - būtent tiek laiko bitės turi vertingam nektarui surinkti. Tad medaus pasauliniu mastu nėra pagaminama daug.
Citata

Su kuo valgomas Manuka medus? 

Šis medus pasižymi intensyvesniu, šiek aštresniu nei įprastas medus skoniu. Jį galima vartoti tiesiog profilaktiškai, kas dieną pasimėgauti kabinant po šaukštą, dėti į arbatą, gardinti vaisinius kokteilius, tepti odą, ir net negyjančias žaizdeles. Visgi pripažįstama, jog dėl auštesnės kainos ir išskirtinių gydomųjų savybių Manuka medus dažniau vartojamas kaip vaistas, nei kaip įprastas kepinių ar karštų gėrimų pagardas. Tad nereikia skubėti atsisakyti ir mūsų vietinių lietuviškų bitelių surinkto saldėsio.

Į ką atkreipti dėmesį? 

Tačiau ne visi „Manuka“ etikete pažymėti medaus stiklainiukai pasižymi vienodomis gydomosiomis savybėmis. Nusprendus įsigyti Manuka medaus svarbu neapsigauti ir atkreipti dėmesį į šiuos esminius dalykus: visų pirma UMF indeksas.

Mažiausias galimas yra UMF 5+. Kuo didesnis UMF skaičius, tuo didesnis yra antibakterinis medaus aktyvumas (nuo to priklauso ir kaina). Manuka medus turi būti pagamintas ir supakuotas Naujojoje Zelandijoje. Kaip taisyklė, šis medus dažniau parduodamas plastikiniuose, o ne stikliniuose indeliuose.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dažnuose namuose Kalėdų žvaigždė antrąkart nesuraudonuos: štai kokios klaidos šį augalą pražudo patarimai, kaip šią gėlę išsaugoti iki kitų Kalėdų (4)

Kalėdų žvaigžde vadinama puansetija šventiniu laikotarpiu papuošia namus ryškiu lapų...

Lietuvių iniciatyva leidžia prisidėti prie kovos su klimato kaita vos už kavos puodelio kainą (13)

Kasmet Lietuvoje iškertami dideli miško plotai. Norint atkurti, skatinti tvarumą ir kovoti su...

Šilutės rajone dviese prisižvejojo: teks susimokėti daugiau nei 26 tūkst. eurų (150)

Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė...

Ispanijoje ir vėl kankinami buliai: ant galvos pritvirtinamas rėmas, kuris yra padegamas (2)

Pramogos, kuriose dalyvauja buliai, gyvūnų teisių gynėjų smerkiamos kaip „anachronistinis...

Žvejai, norintys pasitraukti iš verslo dėl sumažintų Baltijos menkių žvejybos kvotų, turėtų sulaukti paramos (8)

Baltijos jūros žvejai, kurie žvejojo rytines menkes, visam laikui nutraukiantys veiklą, gaus...

Top naujienos

Analitikų prognozė: jei išlaikome dabartinį kritimo tempą, tai vasario antroje pusėje būtų pasiekta esminė riba pildoma (74)

Pirmadienį į Vyriausybės pasitarimą įvertinti epidemiologinės situacijos šalyje ir karantino...

Šimonytė: Vyriausybė kol kas nesvarstys parduotuvių bei grožio salonų atidarymo (45)

Premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad pirmadienio pasitarime Vyriausybė nesvarstys verslo...

Baltarusius treniruojantis lietuvis „laidoja Lietuvą“ ir moko protestuotojus: sėdėkit namuose (27)

Iš Panevėžio kilęs, didesnę karjeros dalį Baltarusijoje žaidęs ir Minske gyvenantis...

30 parų areštuotas Navalnas: nebijokite, išeikite į gatves prie policijos nuovados – šimtai žmonių (310)

Rusijos opozicionieriui Aleksejui Navalnui paskirta 30 dienų arešto. Apie tai praneša meduza.io.

Italų komentatoriai net užkimo: lietuvis paskutinę sekundę pataikė iš savo baudos aikštelės (19)

28-erių puolėjas Paulius Sorokas tapo vakaro žvaigžde Italijoje, nors jo atstovaujama Kječio...

PSO: pasauliui gresia „katastrofiškas moralinis žlugimas“ dėl vakcinų (315)

Pasaulis yra atsidūręs prie „katastrofiško moralinio žlugimo ribos“, jei turtingosios šalys...

Iš tarnybos atleistas Lazdijų policijos komisariato tyrėjas: reikalavo kyšių iš prostitučių

Vadovaujantis Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atlikto tarnybinio patikrinimo...

Naujausias eksperimentinis Rusijos laineris MS-21 nulėkė nuo tako (67)

Naujausias rusų lėktuvas MS-21 Žukovskio oro uoste netoli Maskvos nulėkė nuo kilimo ir tūpimo...

Lauke šąlantys galvijai sujaudino Panevėžio rajono gyventoją: ūkininko elgesiu moteris negali atsistebėti (11)

Šiomis dienomis šalčiui spaudžiant net iki -25 o C, dažnam į lauką net nesinori kišti nosies,...