aA
Retai gilinamės, ką galėtume pakeisti mes patys, ar prekybininkai vardan švaresnės gamtos. Taip, šiukšles rūšiuoti reikia, tai žino visas išsivystęs pasaulis, nors kas antras lietuvis „dar neišlipęs iš vystyklų“ šiuo klausimu. Ką galime padaryti daugiau?
Prekybos centrai turėtų sudaryti žmonėms galimybę visų prekių įsigyti didesnėmis pakuotėmis
© Reuters/Scanpix

Dideliam mano džiaugsmui pagaliau ir į mūsų kiemą (gyvenu viename iš Kauno priemiesčių) atkeliavo stebuklingas mėlynas konteineris, kurio aš asmeniškai laukiau paskutinius 10 metų. Pagyvenus kelis metus Airijoje ir prieš 5 metus grįžus čia, netgi pradėjau savo ruožtu domėtis ir ieškoti, ką daryti su antrinėmis žaliavom – pakuotėm. Kelis metus mūsų šeimą iš dalies gelbėjo „Eko Taškas“, tačiau tai, kad iš plastiko pakuočių jie tepriima pakuotes nuo gėrimų – manęs nedžiugino, o popierių sunaudojame patys – židinių ar centrinio šildymo katilo prakuroms.

Kompostas ir kitos organinės atliekos galvos skausmo man nesukelia nuo pat vaikystės. Nors užaugau mieste, nuosavo namo sklype, pas senelius, buvo komposto duobė, kurios turinį kas kelis metus perkasdavo senelis ir iškratydavo kaip trąšą ant kuklus miestietiško daržo bei gėlyno lysvių. Šiandien kompostą kaupiam specialiose dėžėse, vėliau – kaip ir senais laikais, tręšiam juo daržą. Tačiau grįžkime prie pakuočių.

Mažesnė pakuotė – apgavystė?

Mano 4 asmenų šeima sunaudoja nemažai maisto ir higienos reikmenų, o nuo kiekvieno sunaudoto produkto atlieka pakuotė. Kiekvienąkart lankydamasi prekybos centre ieškau produktų kuo didesnėmis pakuotėmis, kad nusipirkto, ypač ilgiau negendančio, užtektų ilgesnį laiką, o pakuotės – per greit neužkimštų mūsų mėlynojo konteinerio. Kaip bebūtų ironiška, prekybininkai, užuot skatinę savo produkcijos vartojimą, mus kvailina. Ir jei anksčiau galėdavai įsigyti kilogramą kruopų ar litrą pieno – šiandien teks pasitenkinti „nugriebtu“ kiekiu – tai 0,9 litro pieno, tai 400 gramų avižinių dribsnių ar 1,4 kilogramo miltų.

Kokybiško plaukų šampūno, didžiausią pakuotę tegalima įsigyti 0,4 litro, dantų pastos tūbelės – taipogi dydžiu negali
pasipuikuoti, indų plovikliai ar kita buitinė chemija dažnai parduodama juokingose „senmergės“ vieno kambario ir vieno žmogaus ūkiui betinkančiose pakuotės.
Citata

Nesuprantu, kas tai per kiekiai ir kodėl tokiais kiekiais prekiaujama. Teisingai masto gamintojas, jei jo vartotojas kvailas kaip čiabato aulas, o produktas vertas įsigyti tik kartą (kitą kart pirks jau kito gamintojo) jis mielai įsigys 0,9 litro pieno, nes jis pigesnis, nei kito gamintojo 1 ar net 2 litrų pakuotė. Bet jei šiandien netingėdami palyginsime produkto 1 litro ar kilogramo kainą (prekybos centre tam gali prireikti akinių ar didinamojo stiklo – lupos), kuri mažomis raidelėmis rašoma kainos kortelėje, suprasime, kad pardavinėjimas mistiškas „nepilno svorio“ pakuotes tėra apgavystė ir aplinkos teršimo būdas.

Miltų - į privatų malūną

Mūsų šeimai, sąžiningai rūšiuojančiai atliekas, neužtenka, kad mėlynąjį konteinerį Kauno rajone išveža 2 kartus per mėnesį. Ir visa tai todėl, kad negalime įsigyti didesnių pieno, kruopų, miltų, šampūno, dušo želės ar kitų produktų pakuočių prekybos centruose.

Miltus ir didžiąją dalį kitų grūdų produktų jau bandau kas mėnesį nusipirkti mažame privačiame malūne, bėda tik ta, kad jis kitame miesto gale. Mielai pirkčiau didžiąją dalį maisto produktų turguje, kai kuriais klausimais taip ir elgiuosi, taip pakuočių susikaupia mažiau, o grynojo produkto galiu įsigyti daugiau, tačiau ką daryti su higienos reikmenimis? Kokybiško plaukų šampūno, didžiausią pakuotę tegalima įsigyti 0,4 litro, dantų pastos tūtelės – taipogi dydžiu negali pasipuikuoti, indų plovikliai ar kita buitinė chemija dažnai parduodama juokingose „senmergės“ vieno kambario ir vieno žmogaus ūkiui betinkančiose pakuotės.

Prašymas prekybininkams – leiskite pirkti produktus didesnėse pakuotėse

Didžiojoje dalyje Europos valstybių, taip pat ir JAV yra specializuoti šeimoms ar smulkiajam verslui skirti prekybos centrai, kur visų įprastų prekinių ženklų, įprastų prekių gali įsigyti didesniais kiekiais, didesnėmis pakuotėmis. Tik nereikia mums dumti akių, kad čia kitaip, kita rinka ar pan.

Paprasčiausiai žmonės nėra skatinami mastyti logiškai ir užuot pirkę 4 maišelius kruopų, vieno apsipirkimo metu, ar kas savaitę važiuodami į parduotuvę ir pirkdami po vieną pakuotę, galėtų vieno apsipirkimo metu, kartą per mėnesį įsigyti 3 kg pakuotę ir ramiai ją vartoti. Tokiu būdu bus mažiau teršiama aplinka net 2 būdais – pakuotės perdirbimo problema ir oro tarša, dėl transporto, kuriuo vykstama į parduotuvę 4 kartus per mėnesį (žinoma, jei tai nėra dviratis).

Taigi, kreipiuosi ir į prekybininkus ir į vartotojus. Jei jums bent truputį rūpi – tai pirkite produktus didesnėmis pakuotėmis, ir pardavinėkite pakankamai dideles pakuotes, kad nereikėtų piktintis ir rašinėti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniečius nustebino papūga Žvėryne: pasiruoškite – netrukus prasidės tikra jų invazija (44)

Nuotraukas, pridėtas prie šio straipsnio, darė mano žmona Vilniaus Žvėryno rajone šį...

Užfiksuotas nelegaliai valstybės sieną kertantis imigrantas: šįkart keturkojui pavyko išsisukti (3)

Jeigu manote, kad nelegaliai valstybės sieną kerta tik dvikojai – klystate. Pirmadienį...

Lietuvių mokslininkai pelnė pripažinimą Europoje: orą valantis išradimas skinasi kelią (12)

Vilniaus Gedimino technikos universiteto ( VGTU ) Aplinkos apsaugos instituto mokslininkai prof....

Kėdainiškiai džiaugiasi neįprastu augintiniu: maistu prisijaukino lapę (35)

Į kaimuose esančius kiemus užsukančias pūstauodeges lapes jau galima vadinti kasdienybe, o ne...

Savaitgalį Žemaitijoje rengiamas šeimų festivalis: veiklomis stengiamasi supažindinti su gamta (5)

Šį šeštadienį (spalio 5 d.) Žemaitijos nacionalinio parko širdyje – Plateliuose – vyks...

Top naujienos

Ajus gimė su labai sudėtingu apsigimimu: toks atvejis – vienintelis Lietuvoje

„Ajus gimė su labai sudėtingu apsigimimu – viena akis visiškai neišsivysčiusi, o kitoje akyje...

Filtrų gamybos milžinės gamykla gimė paprastame garaže: lietuvis sako verslą sukūręs dėl deficito (80)

Širvintų rajone, Alekniškio kaime, yra įsikūrusi „Baltic Filter“ automobilių ir patalpų...

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (355)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Skandalingasis pleibojus Danas Bilzerianas pranešė apie savo ketinimus tapti JAV prezidentu (13)

Ginklus ir pusnuoges gražuoles itin mėgstantis „Instagram“ karalius Danas Bilzerianas ir vėl...

Prancūzės turi aukso vertės taisyklę – stebėsitės, kaip apie tai nežinojote anksčiau (8)

Prancūzės vadovaujasi nuostata, kad įsigytą drabužį būtina apsivilkti ne mažiau kaip 30...

Sąmyšis San Antonijuje: tapo neaišku, kas treniruoja „Spurs“

San Antonijaus „Spurs“ praėjusią naktį namuose 116:121 nusileido Portlando „Trail Blazers“...

Visuomenė įvertino institucijų darbą: pasitikėjimas Seimu krito kaip po naktinės mokesčių reformos apklausos rezultatai (107)

Visuomenė itin griežtai įvertino Seimo darbą – pasitikėjimas svarbiausia valdžios institucija...

Ukmergėje siautėja nepilnamečių gauja: kai kurių net neįmanoma nubausti (169)

Ukmergės gyventojai skundžiasi, kad mieste jau kone pusmetį siautėja netramdoma paauglių gauja....