Lietuvoje besilankanti prof. B. Galdikas lietuvius kviečia į Borneo salą

 (10)
Ketvirtadienį VDU Kauno botanikos sode surengta garsios gamtosaugininkės, Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktarės prof. Birutės Galdikas ąžuolų giraitės sodinimo akcija, skirta diplomatinių santykių tarp Indonezijos ir Lietuvos dvidešimtmečiui.
Kaune apsilankė pasaulinio garso antropologė prof. Birutė Galdikas
© DELFI (R.Achmedovo nuotr.)

Šiemet giraitę papildys 10 ąžuoliukų, kuriuos sodino pati profesorė, ją lydintys Indonezijos delegacijos nariai bei VDU Kauno botanikos sodo rėmėjai.

Prof. Birutės Galdikas ąžuolų giraitės sodinukai yra gamtos paminklais paskelbtų šimtamečių ąžuolų palikuonys – genetiniai klonai. Šie klonai, kaupiami ir saugomi Kauno botanikos sode, yra vertingas Lietuvos ąžuolų genofondas. Čia pasodinti ąžuolų sodinukai yra skiepyti ilgaamžių šalies ąžuolų įskiepiais, tarp jų – Stelmužės, Daukšos, Šventybrasčio, Šventragių, Karvelių, Medžialankio, Mukulių ir kitų.

Gamtosaugininkės prof. B. Galdikas vardo ąžuolyne taip pat planuojama įrengti ekologišką vaikų žaidimo aikštelę. Pasak VDU Kauno botanikos sodo direktorės prof. Vidos Mildažienės, ši žaidimų aikštelė ne tik didins giraitės patrauklumą lankytojams, bet ir padės ugdyti vaikų meilę gamtai, gamtosauginį ir ekologinį sąmoningumą.

„Edukacinė žaidimų aikštelė ir informaciniai stendai bus įrengti iš ekologiškų medžiagų - senų kirtimui skirtų parko medžių ir perdirbtų medžiagų. Tikimės, kad žaidimų aikštelė bus gausiai lankoma sodo svečių, juk kasmet parką aplanko daugiau nei 50 tūkst. lankytojų“, - pasakojo Botanikos sodo direktorė.

Akcijos metu sveikinimo žodį tarė Indonezijos Respublikos Atstovų rūmų pirmininkas J. E. p. Marzuki Alie ir VDU Viešųjų ryšių prorektorė prof. Auksė Balčytienė. Taip pat buvo galima pasigrožėti fotografijų paroda, kurioje eksponuojamos orangutanų gyvenimo fotografijos, užfiksuotos dr. B. Galdikas įkurtame Pasir Panjang orangutanų globos ir karantino centre. Fotografijų autoriai – Lietuvos verslininkai, kurie centre savanoriavo 2012 m. vasarą. Svečiams koncertuos vaikų meninės raiškos kolektyvas „Bitė ritė“ ir vyrų choras „Perkūnas“.

Gegužės 6 d., 15.00 val., VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) Birutė Galdikas ves viešą paskaitą-diskusiją „Pasiryžote pasiraitoti rankoves, kad padėtumėte orangutanams? Savanorystė Indonezijoje“. Renginio metu kelionių žurnalistė Neringa Skrudupaitė pristatys savo filmą apie garsiąją gamtosaugininkę – „Rojaus atspindžiai pagal Birutę Mariją Galdikas“.

Profesorė Birutė Marija Galdikas – visame pasaulyje garsi lietuvių kilmės antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja, fizinės antropologijos ir biologijos daktarė. Ji yra šiuolaikinės primatologijos, gamtos apsaugos, ekologijos specialistė, keleto knygų apie nykstančią orangutanų rūšį autorė. VDU garbės daktaro regalijos jai įteiktos 2010 m.

Mokslininkės gyvenimas ir darbai aprašyti 6 knygose, apie prof. B. Galdiką sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje. Žymiausia autobiografinė knyga „Atsiminimai apie rojų: mano metai Borneo saloje su orangutanais“ (1995) buvo išleista anglų, vokiečių, prancūzų, lietuvių kalbomis ir 2012 m. pristatyta VDU. Praėjusių metų pabaigoje „Globalios Lietuvos apdovanojimuose“ mokslininkė buvo apdovanota už pasiekimus mokslo ir technologijų srityje. B. Galdikas nuolat lankosi VDU ir dalinasi nepaprasta patirtimi, sukaupta tyrinėjant orangutanus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)