Ar galima savo mylimą šuniuką per užgavėnes pavaišinti blynais?

Jokiu būdu. Blynai mums, o ne šunims. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad šunys nevirškina pieno? Bet visų blogiausia yra kepimas. Joks keptas produktas šunims netinka. Šunys kilo iš vilkų, o vilkams niekas miške ant kelmelio blynų nekepė ir košės nevirė. Nebent pasakose.

Bet mes taip mėgstame nuo savo stalo duoti skanėstų – saldainių, šokolado, sausainių.

Saldainiai ir šokoladas yra nuodas šunims. Jokiais būdais negalima šuniuko lepinti šokoladu. Visi saldūs skanėstai visiškai nenaudingi šuniui.

Sako, šunys mėgsta alų...

Šunys nori visko, ką valgo ar geria jų šeimininkai. Alus yra alkoholis, o to šuniui visiškai nereikia. Kadangi aluje gausu B grupės vitaminų, todėl kai kuriems šunims alus kvepia skaniai ir jo norisi palaižyti. Bet jeigu šuniui trūksta B grupės vitaminų, visada galima papildyti racioną alaus mielių papildais, o ne girdyti šunį alumi (šypsosi).

Tai kas yra tas tobulasis skanėstas?

Tinkamiausias maistas šuniui yra žalia mėsa. Skanėstas – džiovinti natūralūs skaniukai.

Kuo jūs, kaip veterinarė, siūlytumėte šerti šunis?

Geriausia šuniui yra žalia mėsa. Racioną galima papildyti daržovėmis. Šuo yra mėsėdis, jo žarnynas, kasos fermentai, skrandžio rūgštys yra pritaikytos virškinti mėsą ir kremzles.

Šunys labai daug pasikeitė nuo to laiko, kai buvo vilkai. Gal jie tapo visaėdžiai?

Šunys tikrai nepasikeitė tiek daug, kad taptų visaėdžiais. Virškinimo sistema išliko nepakitusi – nei žarnyno ilgis, nei procesai, vykstantys jame. Šunys pasikeitė tik išoriškai, bet tiek senbernaras, tiek čichuachua yra ta pati rūšis – šuo, kuriam būdinga tokia pati fiziologija. Veterinarai žino, kad yra dvi tinkamos šunų mitybos rūšys – RAW ir BARF. RAW, arba žalias maistas, - tai vištienos, jautienos, kalakutienos, ėrienos, arklienos ar kitos mėsos raumuo, taip pat kremzlės, gyvūnų plaučiai, kepenys, skrandžiai ir kt. Pagal šią mitybos sistemą gabalai turi būti kuo didesni, kad šuo galėtų jį draskyti. Kur kas patogesnis būdas yra BARF – tai susmulkinta mėsa, subproduktai ir daržovės. Trys saujos maltos mėsos, sauja subproduktų, sauja daržovių, keletas krevečių ar žuvies, kiaušinio. Tai – idealus šėrimo būdas.

Šerti šunį mėsa, sakoma, yra brangu...

Šėrimas žalia mėsa tikrai nėra brangesnis už šėrimą kokybišku sausu pašaru. Neretai netgi ir pigiau. Mėsos galima nusipirkti didesniais kiekiais, tereikia turėti šaldiklį. Tiesa, šeimininkai turi nemažai pasiskaityti, susiskaičiuoti, kiek kokių produktų reikia šuniui gauti kasdien, kad tai būtų pilnavertė mityba. Neretai žmonės galvoja, kad „natūralus“ arba „naminis“ maistas yra košės su trupučiu virtos mėsos ir maisto atliekomis nuo stalo, bet tai tikrai nėra geras maistas šuniui. Laimei, pamažu kuriasi įmonės, kurios siūlo jau paruoštus vartoti, užšaldytus žalios mėsos ir daržovių mišinius. Bet tokių įmonių trūksta taip, kaip ir mums visiems supratimo, kaip šerti šunis.
Vaida Velykytė su šunimis

Ar sietumėte auglius su neteisinga mityba?

Taip, be abejo, ryšys yra. Visi konservantai, dažikliai, skonio stiprikliai – tai krūva chemijos, kurią šuo gauna su pigesniais sausais pašarais. Pačių brangiausių pašarų gamintojai stengiasi išvengti šito, ar bent jau sumažinti kiekius. Deja, neįmanoma visiškai atsisakyti kai kurių nepageidaujamų produktų. Pirkdami pašarą atkreipkite dėmesį, koks pirmas ingredientas nurodytas sudėtyje. Pirmasis turi būti tas, kurio sudėtyje daugiausia ir tai turi būti mėsa. Jei pirmi sudėtyje kukurūzai ar soja, toks pašaras tokios vertės kaip pjuvenos, tik su skoniu.

Kodėl dauguma veterinarų pardavinėja sausą maistą, jei jis nėra pats tinkamiausias?

Kai tenka rinktis, ar šuo valgys bet kokias atliekas, kotletukus ar rūkytą kumpelį, jau geriau tada tegul šuo ėda subalansuotą sausą pašarą. Kita vertus, sergančiam gyvūnui esant tam tikriems sutrikimams reikalinga speciali mityba. Gydomieji sausi pašarai kai kuriais atvejais yra tikras išsigelbėjimas.

Kas be maisto dar svarbu šuniui?

Ko gero, svarbiausia šuniui - gauti dėmesio iš šeimininkų. Neužtenka išvesti šunį į lauką ryte ir vakare po 15 minučių ir padėti dubenėlį puikaus pašariuko. Šuniui reikia įdomaus pasivaikščiojimo, žaidimų. Tuo džiaugsis bet kuris augintinis, jeigu jis tik sveikas. O gera mityba – pirmas žingsnis į sveikesnį gyvenimą.

Kas yra didžiausias nuodas?

Manau, kad didžiausias blogis šuniui yra nenuovokus savininkas, kuris šiais informacijos laikais sugeba nesužinoti, kas kenksminga šuniui ir toliau prižiūri ir šeria savo gyvūną neteisingai.

Susiję straipsniai
Top naujienos