aA
Nors Aplinkos ministerija, Europos institucijos ir aplinkosaugininkai suka galvas, kokiomis priemonėmis sustabdyti vis ryškiau pastebimus klimato kaitos pokyčius, šilumininkai pripažįsta, kad šiltesnė šių metų žiema stipriai apkarpė sąskaitas už šildymą. Tuo metu, kai nenuspėjamas klimatas JAV smogė rekordiniais šalčiais, lietuviams jis leido pasimėgauti šiluma. Įvertinus viso šildymo sezono vidutinę temperatūrą, prognozuojama, kad šiemet sąskaitos vidutiniškai sumažės 18 proc. - t.y. maždaug 352 litais. Šilumos tiekėjai atskleidė, kad jei dėl klimato kaitos orai ateityje dar labiau šils, gyventojai už šilumą mokės dar mažiau. Skaičiuojama, kad lauko temperatūrai pakilus vienu laipsniu, šilumos suvartojimas mažėja 5 proc.
Šildymas šiemet kainuoja pigiau
Šildymas šiemet kainuoja pigiau
© DELFI / Tomas Vinickas

Kiek sutaupysite per sezoną?

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, šį šildymo sezoną oro temperatūra Vilniuje buvo gerokai aukštesnė nei praėjusiais metais. Šiemet spalį vidutinė temperatūra siekė 7,9 laipsnio (2012m. – 1,9), lapkričio - 4,5 (2012 m. – 4,1), gruodžio – 0,9 (2012 m. – 5 laipsnius šalčio), sausio – 6,4 laipsnius šalčio, (2013 m. – 7 laipsnius šalčio), vasario – 0,3 laipsnius šalčio (2013 m. – 1,8 laipsnius šalčio), kovą prognozuojama 3-4 laipsniai šilumos (2013 m. buvo 4,8 laipsniai šalčio).  2013-2014 m. šildymo sezono temperatūra - žymiai aukštesnė už vidutinė daugiametę.

Kaip tik dėl to, pasak Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidento Vytauto Stasiūno, šį sezoną gyventojai už šilumą sumokėjo ir dar sumokės mažiau. Tiesa, suvartojamos šilumos kiekis tiesiogiai priklauso ir nuo daugiabučio būklės, ne tik nuo vidutinės oro temperatūros.

Vytautas Stasiūnas
Vytautas Stasiūnas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Šiemet gyventojų sąskaitos už šildymą turėtų sumažėti ir dėl kitos priežasties. V. Stasiūno teigimu, šiemet, palyginti su pernai metais, šiek tiek atpigo tiek gamtinės dujos, tiek ir biokuras.

Apskritai mažinant patalpos temperatūrą vienu laipsniu, sutaupoma 4-7 proc. Jei temperatūra sumažinama dvejais laipsniais, sutaupoma maždaug 10 proc. Nuo 1500 Lt per sezoną, tai yra maždaug 150 Lt.
S. Bartkus

„Šildymas Lietuvoje tradiciškai prasideda spalį ir baigiasi balandį. Šis šildymo sezonas yra gerokai šiltesnis nei praėjęs. Todėl susidaro mokėjimo skirtumas. Mes paskaičiavome, kad šį sezoną dėl šiltesnės žiemos neapšiltinto namo butas per mėnesį mokės 31 Lt mažau nei pernai. Taip pat šį sezoną buvo mažesnė gamtinių dujų ir biokuro kaina. Tai leido sumažinti kilovatvalandės kainą ir dėl to 60 kvadratinių metrų butas per mėnesį mokės 24 Lt mažiau. Susumavus šiuos abu rodiklius, išeina, kad butas per mėnesį mokės 55 litais mažiau. Šildymo sezonas tęsiasi maždaug šešis mėnesius ir per tiek laiko vidutiniškai sutaupomi 352 litai. Kitaip tariant, sezono šildymo kaina sumažėja 18 proc.“, - GRYNAS.lt kalbėjo pašnekovas.

Taip pat jis pridėjo, kad lauko temperatūrai pakilus vienu laipsniu, šilumos suvartojimas sumažėja 5 proc. Tuo pačiu mažėja ir šilumos kaina. Reziumuodamas besibaigiančio šildymo sezono kainų pokyčius V. Stasiūnas pripažino, kad šylantis klimatas iš tiesų gali turėti lemiamos įtakos kainų mažėjimui. Tačiau čia pat jis prisiminė, kad sparčiau vykstanti renovacija leistų dar labiau sumažinti šildymo kainas. Nepaisant to, nereikėtų pamiršti įvertinti ir kuro kainą rinkoje.

Šylantis klimatas leistų sutaupyti dar daugiau, jei...

Bendrovės „Raseinių šilumos tinklų“ direktorius Stanislovas Bartkus taip pat teigė, kad šiltesnė žiema leidžia sutaupyti išlaidas už šilumą. Kadangi šiuo šaltuoju metų laiku buvo šilčiau nei pernai, raseiniškiai už šildymą mokės mažiau.

Stanislovas Bartkus
Stanislovas Bartkus
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Faktas, kad mažėjant šilumos suvartojimui, mažėja ir sąnaudos. Šių metų skirtumas, palyginti su praėjusiais, pakankamai žymus. Jau turime duomenis (matome keturių mėnesių suvartojimą) ir galima teigti, kad iš tikrųjų sutaupoma. Mūsų skaičiavimu, per keturis mėnesius vidutinis 60 kvadratinių metrų butas taupė vidutiniškai 57 litus. O atskiri taupūs namai sutaupo dar daugiau. Tokiame name esantis butas už šilumą mokės ne 57, o 123 litais mažiau. Bet panašu, kad bus šiltas ir kovas, todėl per visą sezoną šiemet bus sutaupoma vidutiniškai 100 Lt. Maždaug tokie yra spalio mėnesio mokėjimo kaštai“, - teigė S. Bartkus, pridūręs, kad vis dėlto raseiniškiams šiemet šiluma pabrango iki 5 proc. dėl pasikeitusių kuro kainų.

Mes paskaičiavome, kad šį sezoną dėl šiltesnės žiemos neapšiltinto namo butas per mėnesį mokės 31 Lt mažau nei pernai.
V. Stasiūnas

Anot jo, vidutiniškai šildymo sezonas 2012 m. Raseiniuose esančiam 60 kvadratinių metrų butui kainavo beveik 1600 Lt, o butai, esantys energiją taupančiuose namuose, išsivertė su 1400 lt.

Tiesa, „kiauruose“ daugiabučiuose gyvenantys raseiniškiai už šilumą pernai mokėjo daugiausiai – 2500 Lt. „Tokie namai yra pirmieji pretendentai renovacijai. Atlikus renovaciją šildymo kaštai gali sumažėti 50 proc., priklausomai nuo renovacijos kokybės ir apimties“, - pridėjo pašnekovas.

Tačiau, jo teigimu, šiltesnės nei įprastai žiemos leidžia dar daugiau sutaupyti. Tiesa, tuo pasinaudoja toli gražu ne visi gyventojai. „Mes pastebime, kad kai lauke šilčiau, gyventojai skiria mažesnį dėmesį taupymui: laiptinių durys atviros, pusrūsių langeliai atidaryti. Reikia nepamiršti, kad visa į namą patenkanti šiluma yra apskaitoma. Vien dėl namo organizuotumo kaštus galima sumažinti 10-15 proc.“, - teigė bendrovės „Raseinių šilumos tinklai“ direktorius.

Šilumininkai sako, kad renovacija sumažintų šilumos kainas
Šilumininkai sako, kad renovacija sumažintų šilumos kainas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kiek vienu laipsniu sumažinus kambario temperatūrą galima sutaupyti? Pašnekovas sakė, kad galutinei sumai kambario temperatūra tikrai turi didelę įtaką. O dažniausiai ji siekia 19-20 laipsnių.

„Sąskaitai įtakos turi tai, kokios temperatūros norima patalpoje. Raseiniuose visi šilumos punktai yra automatizuoti, todėl viskas priklauso nuo gyventojų noro. Apskritai mažinant patalpos temperatūrą vienu laipsniu, sutaupoma 4-7 proc. Jei temperatūra sumažinama dvejais laipsniais, sutaupoma maždaug 10 proc. Nuo 1500 Lt per sezoną, tai yra maždaug 150 Lt. Mūsų stebėjimai rodo, kad dažniausiai vidaus temperatūra siekia 19-20 laipsnių. Tai yra komfortiška temperatūra“, - teigė S. Bartkus.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dažnuose namuose Kalėdų žvaigždė antrąkart nesuraudonuos: štai kokios klaidos šį augalą pražudo patarimai, kaip šią gėlę išsaugoti iki kitų Kalėdų (4)

Kalėdų žvaigžde vadinama puansetija šventiniu laikotarpiu papuošia namus ryškiu lapų...

Lietuvių iniciatyva leidžia prisidėti prie kovos su klimato kaita vos už kavos puodelio kainą (13)

Kasmet Lietuvoje iškertami dideli miško plotai. Norint atkurti, skatinti tvarumą ir kovoti su...

Šilutės rajone dviese prisižvejojo: teks susimokėti daugiau nei 26 tūkst. eurų (150)

Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė...

Ispanijoje ir vėl kankinami buliai: ant galvos pritvirtinamas rėmas, kuris yra padegamas (2)

Pramogos, kuriose dalyvauja buliai, gyvūnų teisių gynėjų smerkiamos kaip „anachronistinis...

Žvejai, norintys pasitraukti iš verslo dėl sumažintų Baltijos menkių žvejybos kvotų, turėtų sulaukti paramos (8)

Baltijos jūros žvejai, kurie žvejojo rytines menkes, visam laikui nutraukiantys veiklą, gaus...

Top naujienos

Kas taip įsiutino Rusiją: vienas Armėnijos premjero sakinys privedė prie perversmo slenksčio (127)

Pralaimėjimas kare prieš Azerbaidžaną dėl Kalnų Karabacho jau pernai šokiravo ir prislėgė...

Moteris nustebo, palyginusi grįžusiųjų izoliacijos trukmę Lietuvoje ir ES šalyse: skirtumas didžiulis (102)

Kaunietės Linos šeima dėl šeiminių aplinkybių daug keliauja po įvairias šalis, o grįžusi...

27-metis su tėvais gyvenantis jaunuolis tapo COVID-19 prognozių superžvaigžde (53)

Varžytuvėse dėl tiksliausio koronaviruso prognozuotojo titulo pagrindiniai varžovai buvo...

Paulius Jurkevičius. Nacionalinė akių muilinimo programa: jokių bangų! (23)

Kai kurie žodžiai erzina. Kai kurie sukelia kone dusulį (pykčio). Tam tikri žodžiai yra...

Kur šiais metais bus keliaujama: atsigavimą pastebi Afrikoje ir Antarktidoje (6)

Visuotinės pandemijos pradžioje kelionių ekspertai puolė spėlioti atsigavimo trajektoriją. Ar...

Agnė K. | D+

Karantininis pavasaris Nr.2: ar ir vėl neišlįsime iš treningų? ekspertės patarimai, kaip derinti stilių ir patogumą (1)

Žiūrint į socialinius tinklus, peršasi išvada, kad žmonės karantino metu nešioja tik...

Drukteinis: ar galima diskriminuoti žmogų už tai, kad jis nepasiskiepijo? (536)

Darbdaviai, svarstydami, kaip paskatinti skiepijimąsi, įvardija, kad galėtų kompensuoti ir...

Kodėl persirgus COVID-19 ilgainiui sumažėja antikūnų kiekis ir ar tas pats nutinka pasiskiepijus vakcina?

Visame pasaulyje pradėtų naudoti vakcinų nuo naujojo koronaviruso sukeliamos COVID-19...

Dončičiaus stiliumi: Vinalesas tritaškiu nuo lentos išplėšė pergalę „Lietkabeliui“

Šeštadienio vakarą Pasvalyje vykusiose rungtynėse, svečiai iš Panevėžio iškovojo 14-ąją...

Po vaikino pastabos apie svorį pasiekė kardinalių pokyčių – tai geriau nei numesti kilogramai (32)

Merginos ir moterys, skiriu savo laišką jums, kad žinotumėt, kaip svarbu, kad pokyčiai gali...