aA
Internetiniuose skelbimų portaluose gyventojai dalinasi žinutėmis apie savo senus baldus, buities prietaisus, kuriuos galėtų padovanoti. Visai neseniai atsirado dar vienas būdas, kaip atiduoti nebereikalingus daiktus. Tai – „DĖK‘UI“ stotelė. Kol kas ji yra tik Vilniuje, tačiau gyventojai ja aktyviai naudojasi. Kokia stotelės sistema, kam ji skirta, ir kodėl ji mums reikalinga?
© DELFI / Andrius Ufartas

Vienintelė daiktų dalijimosi stotelė

Kasmet Europos Sąjungoje susidaro net apie 2,5 mlrd. tonų atliekų. Matydami atliekų susidarymo kiekius ir intensyvumą, 2018 m. balandžio 18 d. europarlamentarai pritarė ES atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimams, kuriais siekiama paskatinti perėjimą nuo linijinės prie žiedinės ekonomikos. Kas yra žiedinė ekonomika? Žiedinė ekonomika siekia kiek įmanoma sumažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą pažangiu produktų projektavimu, pakartotiniu produktų naudojimu ir taisymu, perdirbimu, darniu vartojimu ir naujoviškais verslo modeliais, kurie, pavyzdžiui, kaip alternatyvą gaminio įsigijimui siūlo jo nuomos, skolinimo ar dalinimosi juo paslaugą.

Į šį apibrėžimą patenka ir Vilniuje įsikūrusi panaudotų daiktų dalijimosi stotelė „DĖK‘UI“. Kol kas tokia vieta Lietuvoje yra vienintelė, tačiau, sulaukus didelio gyventojų susidomėjimo, planuojama, kad jų atsiras ir daugiau.

Stotelė „DĖK‘UI“ įkurta didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje (Pumpėnų g. 10). Iki metų pabaigos jų turėtų atsirasti dar 16 įvairiuose Vilniaus miesto rajonuose: daiktų dalinimosi nameliai – Pašilaičių rajone, Vėliučionių gyvenvietėje ir Pakryžės kaime Vilniaus rajone, taip pat – Maleikėnų gyvenvietėje šalia Pabradės ir Jašiūnuose, Šalčininkų rajone. Kita dalis stotelių bus įrengta naujose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse – jų artimiausiu metu Vilniuje atsiras 7.

Kaip pasakoja Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro projektų vadovė Regina Janutėnienė, daiktų dalinimosi sistema yra paprasta. Norimą atiduoti daiktą reikia atvežti į jau minėtą daiktų dalinimosi stotelę.

„Kas dieną čia atkeliauja vis daugiau kažkam nebereikalingų bei naujo šeimininko laukiančių daiktų“, – sako R. Janutėnienė.

Norint daiktą pasiimti, pirmiausia reikia jį rezervuoti interneto svetainėje www.stoteledekui.lt.
„Patikusius daiktus rezervuoti galite adresu http://www.stoteledekui.lt. Daiktus atsiimti galite tik ketvirtadieniais nuo 10.00 iki 19.00 val., pertrauka 13.00 – 13.30 val. Norėdami pasidalinti turimais daiktais, atvežti juos galite aikštelės darbo laiku: I, III, ir V 8.00 -17.00 val., II ir IV 10.00 -19.00 val., pertrauka 13 – 13.30 val. Daiktų pristatymo paslaugos nevykdome. Daiktų rezervavimo galimybė kiekvieną trečiadienį nuo 12.00 val. iki ketvirtadienio 19.00 val. stabdoma, nes vykdomas pasiruošimas daiktų atidavimui. Šiuo laikotarpiu svetainė www.stoteledekui.lt nebus papildoma naujų daiktų nuotraukomis, juos galėsite pamatyti atvykę ketvirtadienį į stotelę DĖK‘UI“, – informuoja R. Janutėnienė.

Anot pašnekovės, šiuo metu visi daiktai, esantys daiktų dalinimosi stotelėse, yra rezervuoti. Tai rodo, kad gyventojai aktyvūs ir susidomėję nauja iniciatyva.

„Tai džiugina ir rodo, kad einame teisingu keliu. Juk kažkam nebereikalingas, bet tinkamas naudoti daiktas nebus išmestas, o atras naujus namus ir džiugins tuos, kam jo labiausiai reikia“, – sako R. Janutėnienė.

Tiesa, daiktų interneto svetainėje kol kas nėra labai daug. Gyventojau labiau linkę daiktus paimti, nei juos atvežti ir atiduoti.

Įdomu ir naudinga, tačiau galėtų būti ir patogiau

GRYNAS.lt pasidomėjo, kaip naują daiktų dalinimosi iniciatyvą vertina gyventojai. Redakcijai pavyko rasti vilnietį Aurimą, kuris ketina pasinaudoti daiktų pasidalijimo stotele „DĖK‘UI“.

„Visai neseniai nutariau iš esmės atnaujinti savo namus. Prisipirkau naujų baldų ir tada ėmiau svarstyti, kur dėti senuosius. Jie dar visai geri, todėl išmesti buvo gaila. Juk yra žmonių, kuriems jie galėtų praversti. Ėmiau ieškoti skelbimuose, kam juos galėčiau padovanoti. Uždirbti iš to tikrai nenorėjau. Man svarbiausia buvo, kad juos kas nors paimtų. Tačiau man pasakė draugai, kad yra tokia nauja baldų mainų galimybė“, – pasakojo Aurimas.

Anot pašnekovo, kol kas jis delsia pasinaudoti nauja iniciatyva, nes mato, kad turės papildomų nepatogumų. Pirmiausia – ilga kelionė. Vyras gyvena toli nuo aikštelės, kur galima palikti daiktus, todėl jam teks įveikti netrumpą kelia, kad galėtų dalyvauti daiktų mainų iniciatyvoje. Taip pat, anot Aurimo, teks gerokai pavargti, kol pavyks seną stalą sutalpinti į savo automobilį. Paklaustas, kur jis planuoja dėti senus baldus, jei nepasinaudos daiktų dalijimosi iniciatyva, Aurimas sako, kad įdėtų skelbimą į skelbimų portalą ir nurodytų, kad baldus reikia išsivežti patiems.

Nepaisant trūkumų, inciatyvą vyras vertina teigiamai.

„Supratau, kad tai yra labai gera iniciatyva ir dabar pats visiems patariu ja naudotis. Būtų labai gerai, kad tokios aikštelės atsirastų ir kituose miestuose. Ir pats reguliariai patikrinu, gal yra daiktų, kuriuos ir aš pats galėčiau pasiimti“, – sako vilnietis.

Tikimasi, kad tokių stotelių tinklas sumažins ne vietoje paliekamų atliekų kiekius. Taip pat daiktų dalinimosi sistema turėtų padėti taupyti tradicinio atliekų tvarkymo (perdirbimo arba utilizavimo) finansinius išteklius: daiktų dalijimasis yra pigesnis nei išmetamų daiktų perdirbimas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.6842

Artėjant savaitgaliui: 4 patarimai planuojantiems leistis į žygį gamtoje (1)

Sinoptikai žada, kad po lietingų dienų pagaliau galėsime džiaugtis sausesniu ir saulėtu...

Ilgiau taikstytis su žmonių abejingumu nebegalėjo: ryžosi pakeisti lietuvių mąstymą ir kasdienybę (11)

Aktyvus jaunimas visame pasaulyje siekia atkreipti dėmesį į ekologijos ir aplinkosaugos svarbą....

42 metus su paukščiais dirbantis Vytautas Jusys: sąraše – daugiau nei 780 tūkst. sužieduotų sparnuočių (33)

Ventės rago ornitologinė stotis šiemet švenčia solidų 90-ies metų jubiliejų. Pernai buvo...

Teršiantiems orą numatoma finansinė parama: už ką ir kokių sumų gali tikėtis gyventojai? (85)

Įgyvendinant tarptautinius reikalavimus dėl oro taršos mažinimo, Lietuvoje parengtas Nacionalinis...

Į naują daiktų dalijimosi stotelę kasdien ateina vis daugiau žmonių: ką gero ten galima rasti? (37)

Internetiniuose skelbimų portaluose gyventojai dalinasi žinutėmis apie savo senus baldus, buities...

Top naujienos

Bakas: Skvernelis yra Seimo valdančiųjų partijų lyderių įkaitas (30)

Praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų ( LVŽS ) frakcijos durimis Seime trenkęs...

Milžinų keliais Šiaurės Airijoje keliavę lietuviai: sunku patikėti, kad tai sukūrė gamta (3)

Pirmoje pasakojimo apie Šiaurės Airiją dalyje pasakojau, kad šią Jungtinės Karalystės...

Žiniasklaida: „Swedbank“ susijęs su cheminio ginklo programa Sirijoje, mini ir Lietuvą (11)

„Swedbank“ minimas dar vienoje skandalingoje istorijoje. Žiniasklaidoje rašoma, kad bankas...

Patarėjai prisiminimus apie darbą su Grybauskaite išliejo feisbuke (257)

Dešimt metų Lietuvai vadovavusi Dalia Grybauskaitė penktadienį perdavė naujajam prezidentui...

Nausėda turi konkrečių pasiūlymų dėl moterų į ministrų postus žada susitikti su valdančiaisiais

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina šią savaitę susitikti su valdančiųjų partijų atstovais...

Europos Parlamentas išrinko Ursulą von der Leyen naująja Europos Komisijos vadove (77)

Vokiečių politikė Ursula von der Leyen antradienį užsitikrino Europos Parlamento palaikymą ir...

Kodėl Merkel vis nevalingai dreba: lietuvių gydytoja turi savo spėjimą (109)

Visa Europa jau kurį laiką svarsto, kodėl dreba Vokietijos kanclerė Angela Merke l. Užsienio...

Prieš 30 metų išvyko į Sibirą ir grįžo su 120 lietuvių karstų: palaikus vyniojo į drobules ir dėjo į mažas dėžutes (50)

Artėjant liepos 17 dienai, kada „ Misija Sibiras ‘19“ komanda išvyks į Kazachstaną,...

Vos 13 sulaukusi Ingos Paksaitės-Stumbrienės dukra Estela tapo žinomo žurnalo rubrikos redaktore (41)

Naujausias „Verdu ir kepu" žurnalas sulaukė žaismingo pastiprinimo savo komandoje – nuolatinę...