Birželio pabaigoje būrys garsių žmonių išplaukė į į trečiąją „Nacionalinę ekspediciją“, šįkart turėdami tikslą aplankyti LDK ir Abiejų Tautų Respublikos žemes. Šiam plaukimui ruoštasi visus metus – burtos grupės, kurtas scenarijus, dėlioti planai, ieškota logistinių sprendimų, statytas naujas laivas „Vytautas Didysis“.

Ir vėl į kelionę

Šiandien „Vytautas Didysis“ vėl ruošiasi į kelionę. Tiesa, šiek tiek trumpesnę: 4 dienų ir trijų naktų. Tai bus pirmasis ir vienas iš daugelio šio laivo, įgysiančio rekreacinę funkciją, plaukimas.

Viena iš idėjos paversti „Nacionalinės ekspedicijos“ laivą turistiniu įgyvendintojų Monika Dobrovolskytė įsitikinusi, kad šios vandens transporto priemonės paskirtis – plaukti, o ne dūlėti kieme.

„Laivui pats baisiausias dalykas yra palikti jį kieme ir prisodinti gėlių. Aš manau, kad jie turi būti naudojami pagal paskirtį. Išnaudoti jį žmonėms – pats geriausias būdas. Be to, „Nacionalinės ekspedicijos“ projektas yra sulaukęs daug pripažinimo, garsus ir žmonės, manau, tikrai norės praplaukti tuo pačiu maršrutu, kuriuo plaukė „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai“, – mano M. Dobrovolskytė.

Pašnekovė informuoja, kad minties laivą paversti rekreaciniu autorius buvo vienas iš „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvių ir projekto prodiuseris, žurnalistas Edmundas Jakilaitis. Anot jos, būtent jis laivo statytojui Simui Knapkiui ir jai, Mingės kaime besirūpinusiai projekto dalyviais, pasiūlė imtis naujos idėjos ir tolesnio laivo realizavimo.

Išlydėtuvės – šeštadienį

Pirmoji „Vytauto Didžiojo“, kaip turistinio laivo, kelionė įvyks šeštadienį (rugsėjo 16 dieną). M. Dobrovolskytė pasakoja, kad laivas išplauks 8 valandą ryto simboliškai nuo Vytauto Didžiojo bažnyčios Kaune.

Pirmoji kelionė turėtų trukti 4 dienas ir 3 naktis. M. Dobrovolskytė pažymi, kad vakarais laivas švartuosis vis skirtinguose krantuose, kur įgula galės pailsėti: „Pati geriausia idėja būtų plaukti nuo Vilniaus iki Nemuno žiočių. Tačiau Neris yra visiškai nepritaikyta navigacijai kol kas, todėl planuojame pradėti Kaune.“

Įsigyti kelionę galės kiekvienas

Po šios įžanginės kelionės bus rengiamos kitos, kurias galės nusipirkti kiekvienas Lietuvos gyventojas. Anot idėjos įgyvendintojos M. Dobrovolskytės, planuojama, kad vienoje kelionėje galės dalyvauti 8 susidomėję plaukimu „Vytautu Didžiuoju“ ir 3 nuolatiniai įgulos nariai. Tiesa, visi jie bus atsakingi už būtinus laive darbus.

„Mes planuojame, kad jei visą laiką bus 3 žmonės, kapitonas, junga ir gidas – istorikas, tai laive dar gali būti 8 nusipirkusieji kelionę. Tai yra optimalus kiekis žmonių, nes įguloje negali būti per daug narių, be to, laivas nėra didelis. <...> Jie (kelionę nusipirkę žmonės – red.) nebus paprasti keleiviai, kaip kruiziniu laivu. Tie žmonės bus kaip įgulos nariai, kiekvienas turės savo darbus, pareigas, mokysis buriuoti, o tai yra labai įdomu, nes pats laivo valdymas yra įdomus procesas“, – planais dalijasi pašnekovė.

Tiesa, kelionių maršrutai kol kas nėra aiškūs. M. Dobrovolskytė mano, kad kiekvieną kelionę galima derinti prie grupės, kuri ją įsigijo: „Kelis kartus pravažiavome pro krantus, kur laivas plauks, švartuosis. Tai objektų, kuriuos galima aplankyti, yra be galo daug. Galima plaukti net dvi savaites, jei norima viską aplankyti. Nes ir žmonės, kurie nori mus priimti, yra įdomūs, ir muziejai, piliakalniai. Tačiau ilgai plaukti sunku, ir tų 4 dienų reikia darbdavio prašyti atostogų. Todėl planuojame trumpesnes temines keliones, kad būtų galima atrasti kažką naujo. Mes nebūtinai prisirišime prie Nacionalinės ekspedicijos objektų. Galėsime atsižvelgti ir į pačių žmonių norus, kas jiems yra įdomiau, ką jie nori pamatyti. Vieniems patinka gamta, kitiems architektūros objektai. Tai pagal ir derinsime.“

Kelionės bus organizuojamos nuo vėlyvo pavasario iki ankstyvo rudens, atsižvelgiant į oro sąlygas. Nakvynės planuojame krantuose, kur dalyvių laukia ir kitos vietinės pramogos.

M. Dobrovolskytė ir kiti pirmosios kelionės organizatoriai, dalyviai kviečia ne tik kauniečius, bet ir visos Lietuvos gyventojus šeštadienį 8 val. ryto prie Vytauto Didžiojo bažnyčios Kaune išlydėti „Vytautą Didįjį“ į dar vieną kelionę!

„Mums labai padeda „Kauno kranai“, nes nuleidžia laivą Kaune, „Nemunas Travel“, kurie skolina savo prieplauką, Vidaus vandens kelių direkcija bei „Šturmų švyturys“, kurie padeda labai su kelione, todėl norime labai jiems padėkoti“, – padėkos žodžiu dalijasi viena iš kelionės organizatorių.