Žiema miške: smalsuolis šernas ir įspūdingi suopių žaidimai

 (7)
Sausio 25-oji – pusiaužiemis, bet taip atsitiko, kad kaip tik šią dieną visą mėnesį mus lankiusi žiema išėjo. O juk sakoma, jog sausio 25-ąją oloje prabunda barsukas ir iškiša galvą apsidairyti. Jeigu šviečia saulė – jis gali savo šešėlio išsigąsti, tad smunka atgal į olą ir vėl brinkt ant šono. Tačiau ant nugulėto šono miegas bus visai prastas – ir sniegas tada greit susmegs, o pavasaris bus ankstyvas. Jei apniukę, barsukas gerai pasimankština miške, pakvėpuoja grynu oru ir grįžęs kietai įminga – pavasario tada negreit sulauksime, jis bus vėlyvas ir šaltas. Kaip tik iki sausio 29-osios aplankiau keletą barsukų urvynų – jokių požymių, jog kuris iš jų sausį bandė laukan išlįsti.
Lietuvos gamtos dienoraštis
© DELFI montažas

Ruduo užsitęsė kone iki pat Naujųjų Metų, tad barsukai žiemos miegui atgulė vėlai. Paprastai anksti prasidėjus žiemai, sausį barsukai tikrai išlenda į žemės paviršių išsituštinti, tačiau ar atgula ant vieno, ar ant kito šono – čia jau paliudyti negaliu. Šiomis dienomis atėjus į mūsų kraštą šilumos bangai ir stojus atlydžiui, barsukai tikrai greitu laiku atbus, o jei tokie orai išsilaikys ir vasarį – tikro miego jau nebebus.

Persikelkime keletą mėnesių į priekį - į šiltą vasarą. Ką barsukai veikia temstant išlindę iš savo urvų? Ramiose, atkampiose, žmonių nelankomose vietose barsukai žemės paviršiuje gali pasirodyti likus valandai ar net dviem iki saulės laidos. Neramiose vietose ar trikdyti žvėreliai išlenda tik gerokai po saulėlydžio. Kaip taisyklė, prieš pasirodydamas žemės paviršiuje barsukas kelis kartus gerai apsiuosto, ar nėra kur šalia urvo įsibrovėlio, ir tik tada visu ūgiu išlenda. Gal devynis kartus iš dešimties tik trumpai pašmirinėjęs aplink urvus barsukas skubiai patraukia savo takais maisto ieškoti. Tačiau vieną kartą iš dešimties...

Va, tokį vieną kartą tikrai verta pamatyti: barsukas užsiima kosmetinėmis procedūromis. Kiauras dienas tūnant po žeme, kad ir koks tankus bei šiltas kailis bebūtų, jis reikalauja rūpestingos priežiūros. Tad jo išvalymas, iššukavimas, iškedenimas – labai atsakingas darbas. Kada vienas to padaryti negali – visada į talką ateis sugyventinis. Pasigrožėkime...

O kas šiuo metu vyksta gamtoje, galite išvysti geriausiose Lietuvos laukinės gamtos fotografų klubo NATUREPHOTO.LT savaitės nuotraukose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Fotogalerijos

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)