aA
Vasarį skaičiuotų valstybiniuose miškuose gyvenančių vilkų ir lūšių apskaitos duomenys ne tokie džiuginantys kaip pernai. Vilkų Lietuvoje suskaičiuota mažiau, lūšių populiacija - beveik nepakito. Vis dėlto šis skaičius didesnis už tą, kurį pernai pateikė nevyriausybinės organizacijos.
Vilkas
Vilkas
© S.Paltanavičiaus nuotr.

Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos apibendrino vilkų apskaitos, atliktos šių metų vasario 23 ir 28 dienomis valstybiniuose miškuose ir valstybiniuose rezervatuose, rezultatus. Šią apskaitą pagal aplinkos ministro patvirtintą metodiką atliko miškų urėdijų darbuotojai. Jos metu dalyje girininkijų dalyvavo gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ atstovai. Valstybiniuose rezervatuose vilkų gausą įvertino šių saugomų teritorijų darbuotojai.

Valstybiniuose miškuose ir rezervatuose, kurie sudaro pusę visų šalies miškų ploto, vasario pabaigoje pagal pėdsakus suskaičiuota 250 vilkų. Kartu atlikta ir lūšių apskaita. Šiame plote rasta 60 šių žvėrių.

Pernai miškuose suskaičiuota 300 vilkų ir 50 lūšių. Daugiausia vilkų – 29 – žiemos pabaigoje gyveno Jurbarko urėdijos administruojamuose valstybiniuose miškuose, Švenčionėlių urėdijos miškuose – 24, Šilutės – 23, Vilniaus – 15.

Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiojo specialisto Selemono Paltanavičiaus teigimu, sunku teigti, kad populiacija pasikeitė, nes medžioklės limitas praeitą sezoną buvo skirtas minimalus – tik 5 vnt. Prieš tai sumedžiota 40 vilkų.

Anot jo, konkretus teritorinis vilkų pasiskirstymas dar nėra nustatytas, mat po apskaitos kai kurie vilkai dar keliavo į jauniklių vedimo vietas, tačiau iš turimų duomenų galima teigti, kad kad gausiausiai vilkų rasta Labanoro girioje, Biržų krašte, Žemaitijoje, Pietvakarių Lietuvoje. 

GRYNAS.lt lapkritį rašė apie Aplinkos ministro Gedimino Kazlausko sprendimą nutraukti vilkų medžioklę Lietuvoje. Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Andrejus Gaidamavičius GRYNAS.lt teigė, kad populiacijos mažėjimo priežastis gali būti nelegali medžioklė.

Būta skaičių "iš oro"

"Lyginant praeitų ir šių metų skaičius, panašu, kad galėjo būti nemažai nelegalios vilkų medžioklės atvejų. Juk skaičius sumažėjo 50-imčia, o sumedžiota jų buvo tik 11. Kur dingo kiti? Žinoma, ministerijos naudojama skaičiavimo metodika nėra gera. Dar pridėkime tai, kad kai kurių girininkijų miškininkai net nesivargino eiti skaičiuoti, o tiesiog nurodė skaičių "iš oro". Kiti skaičiavo ir senus pėdsakus. Galbūt vilkų sumažėjo ir dėl statistikos iškraipymų", - svarstė Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas.

Lyginant praeitų ir šių metų skaičius, panašu, kad galėjo būti nemažai nelegalios vilkų medžioklės atvejų. Juk skaičius sumažėjo 50-imčia, o sumedžiota jų buvo tik 11. Kur dingo kiti?
A. Gaidamavičius

Jo asmenine nuomone, dabartinis oficialus skaičius yra maksimali vilkų populiacijos riba. Lietuvoje kaži ar galėtų gyventi daugiau nei 250 šių plėšriųjų gyvūnų.

Vilkų pėdsakų apskaitos anketas apibendrino generalinio miškų urėdo sudaryta vilkų ir lūšių gausos įvertinimo komisija. Jos nariai – mokslininkai, Aplinkos ministerijos, Generalinės miškų urėdijos, Valstybinės miškų tarnybos ir gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ atstovai. 

„Vilką kojos peni“

Pradėjus skaičiuoti vilkus GRYNAS.lt kalbintas Generalinio miškų urėdo pavaduotojas Petras Kanapienis teigė, jog miškininkams pastaraisiais mėnesiais buvo aktualiau miškasodis ir miškų gaisrai, nei vilkų skačiavimas.

O rezultatus reikėjo surinkti ir iš valstybinių, ir iš privačių miškų, visų Lietuvos girininkijų.

„Čia nemažas darbas: reikia žiūrėti, kas iš kur išėjo, pas ką nuėjo. Vilkas yra toks gyvūnas, kuris ne diendaržy kiaulė. Jis gali nueiti šimtus kilometrų. Juk net posakis yra: „Vilką kojos peni.“ Jei dingo iš vienos girininkijos, gal atrasti visai kitame rajone. Siaurai žiūrint, iš vienos varpinės, tie skaičiai gali būti įvairiai įvertinti: kam sumažėjo populiacija, kam – padidėjo. Žinome, kad vilkai migruoja ir į Latviją, ir į Rusiją. Vilkas eina kur daugiau žvėrių ar kur daugiau maisto“, - kalbėjo miškininkas tuomet, kai galutinis vilkų skaičius dar nebuvo paskelbtas.

P. Kanapienis priminė, jog praėjusiame medžioklės sezone latviai padidino vilkų medžioklės limitą ir galimai nušovė apie 200 vilkų. Estai – apie pusantro šimto.

„Juk ne mūsų vilkus medžioja. Jei tiek medžioja, vadinasi, tų vilkų yra, - svarstė Generalinio miškų urėdo pavaduotojas. - Vilkas juk nelauks, kol jį nupyškins. Jis bėga tolyn. Pagrindinės jų migracijos priežastys – maistas, o antroje vietoje – ramybė. Latvijoje yra ir nacionalinių parkų, kur vilkų medžioti negalima. Lygiai toks pats Lietuvoje – Viešvilės rezervatas. Iš jo teritorijos vilkai išbėga, pavalgo – ir grįžta atgal, kur jų niekas nejudina. Juk jie – senai prisitaikę gyvūnai“, - apie žvėrių gudrumą pasakojo P. Kanapienis.

Miškininkai laiko akmenį ant širdies

Vyras neslėpė nuoskaudos dėl to, kad praėjusiais metais nevyriausybinės organizacijos apkaltino miškininkus nemokant skaičiuoti.

„Pasakos, kad vilkai bus išnaikinti. Tikiuosi visi suprantame, kad apskaitos tikslumo negali būti. Latviai pateikdami savo duomenis rašo: 300 plius minus 100. Tai galite įsivaizduoti, koks yra apskaitos tikslumas. Į šių metų komisiją (kuri apdorojo vilkų skaičiavimo duomenis red. past.) kvietėme profesionalus, mokslininkus. Praėjusiais metais dirbome itin uoliai ir gavome per nosį – visuomenininkai sako, kad nepažįstame vilkų pėdsakų ir kažin kiek jų priskaičiavome. Tai kas tuomet tuos pėdsakus atskiria – gal matematikas? Tokie pasakymai mus žeidžia, - neslėpė P. Kanapienis. - Miške mes žinome savo kiemą. Gal tegu tie, kurie mieste vaikšto su bateliais išeina į mišką pasižiūrėt. Taip išėjo, kad tie, kurie su bateliais, mus aprėkė, o ministras paklausė tų, kurie garsiau rėkė. Todėl dabar ir nemetėme kitų darbų dėl skaičiavimo. Šiemet sukvietėme plačią komisiją iš visų žinybų: Stulginskio universiteto mokslininkai, ekologai, „Baltijos vilko“ atstovai, privačių miškų savininkai.“

Generalinio miškų urėdo pavaduotojas užsiminė, jog iš vilkų skaičiavimo įvairiuose rajonuose gauta apie 1000 anketų.

Būsimą, 2012-2013 m., žiemą planuojama vilkų ir lūšių apskaitą atlikti visuose Lietuvos miškuose.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Nuo Everesto kalno surinktos šiukšlės paverstos meno instaliacija

Šiukšlės, surinktos nuo Everesto kalno, bus paverstos meno instaliacija šalia esančioje...

„National Geographic“ akiratyje atsidūrė lietuviškosios miegapelės: žinia apie jas pasklido po visą pasaulį (27)

Neries regioninis parkas kviečia paskaityti Neries regioninio parko ekologo Tado Bujanausko...

Šiaurės pašvaistė virš sniegu nuklotų miškų Laplandijoje

Ne visiems pavyksta tai pamatyti. Juo labiau - nufotografuoti. Šiaurės pašvaistė virš sniegu...

Lauke šąlantys galvijai sujaudino Panevėžio rajono gyventoją: ūkininko elgesiu moteris negali atsistebėti (103)

Šiomis dienomis šalčiui spaudžiant net iki -25 o C, dažnam į lauką net nesinori kišti nosies,...

Kas nutiko Lietuvos kiškiams? Pastebima tendencija, kuri visai nedžiugina (159)

Prieš 5 ir 6 metus Grynas.lt jau rašė apie tai, kad gamtininkai reiškia susirūpinimą dėl...

Top naujienos

Nekaltas pasivaikščiojimas pajūriu kaip reikiant paplonins piniginę: už karantino pažeidimą – 500 eurų bauda (188)

Žiemiškais Olando Kepurės vaizdais pasigrožėti panorę ne Klaipėdos rajono savivaldybės...

Į kieno rankas dabar papuolė Navalnas? Šio žmogaus biografijoje – daugybė juodų dėmių (347)

Pernai gruodžio 29 d. buvo paskelbta Rusijos opozicijos politiko paieška. Įsakymą pasirašė...

Valdas Valiukevičius | D+

Šalis, kurią maitina milžiniška vandens arterija: šalia prabangių dangoraižių – kontrabandininkų valdomos džiunglės

Kuo garsi Panama ? Daugelis turbūt atsakys – kanalu. Tačiau čia yra ir viena mistiškiausių...

Artėja metas, kai skiepų nuo koronaviruso užteks visiems, o skaičiai ims kristi: būtent tada kils rizika viską sugadinti (660)

Tikėtina, kad jau balandį arba gegužę skiepytis nuo koronaviruso galės ne tik rizikos grupių...

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 1001 užsikrėtęs koronavirusu, mirė 30 žmonių (122)

Per praėjusią parą nustatytų 1001 naujas koronaviruso atvejis Lietuvoje. Remiantis išankstiniais...

Prekybos tinklai kyla į kovą su jų aikštelėse paliekamomis mašinomis: už valandą gali tekti pakloti ir 5 Eur (370)

5 Eur už valandą – tiek gali tekti pakloti, jei prie vienos iš sostinėje esančių maisto...

„Žalgiriui“ pralaimėjęs „Olympiakos“ protestuoja: laukia oficialios Eurolygos pozicijos (6)

Penktadienio vakarą paskutinėmis sekundėmis itin apmaudžiai 79:81 nusileidęs Kauno...

Ar socialdemokratų atsinaujinimas buvo klaida? (97)

„Siekdamas užkirsti kelią tolimesniam partijos reputacijos visuomenės akyse menkinimui, priėmiau...

Transliacija / Alfas live. Ar transriebalai gali pakenkti mūsų organizmui, kaip juos atpažinti ir mažinti jų vartojimą?

Vis dažniau susirūpiname savo sveikata ir pradedame domėtis, kokį maistą valgome. Visgi, ar...

Lietuvos pilietybe trenerio jau apdovanotas Walkupas: tai buvo geriausias epizodas mano karjeroje (31)

Marius Grigonis šiame sezone fantastišku tritaškiu jau buvo išplėšęs Kauno „Žalgiriui“...