aA
Alpinistams kopiant į kalnus mantą nešti ir rodyti kelią kartais padeda porteriai, lietuviškai vadinami tiesiog nešikais. Himalajuose šią funkciją atlieka šerpai. Vis dėl to, tapatinti šerpų ir porterių nereikėtų, nes pastarieji yra paplitę visame pasaulyje, o šerpai yra tauta, gyvenanti Rytų Nepale ir padedanti alpinistams išskirtinai tik tam tikrose Himalajų kalnų dalyse.
Porteriai / A. Kuro nuotr.
Porteriai / A. Kuro nuotr.
© GRYNAS

„Šerpai yra tauta, gyvenanti Himalajuose, tam tikroje apibrėžtoje regioninėje vietoje. Taip istoriškai susiklostė, kad jie visą laiką padėdavo ekspedicijoms susinešti daiktus, padėdavo įlipti į kalnus ir t.t. Labai daug lietuvių galvoja, kad šerpai yra visame pasaulyje, tačiau ten yra porteriai – aukštuminiai nešikai, kurie padeda ekspedicijoms nusinešti krovinius“, - patikslina alpinistas Algis Kuras.

Kilogramas mantos - nuo 5 dolerių

Šmaikštaudamas A. Kuras šerpus palygina su lietuviais: „Lietuviai gerai moka remontuoti automobilius, šerpai gerai moka vaikščioti kalnais. Istoriškai jiems pasisekė, kad prasidėjo susidomėjimas alpinizmu, Himalajiniais įkopimais ir šerpų tauta buvo ta, kuri ten jau gyveno. Jie gyveno tose sąlygose, tose priekalnėse, gerai pažinojo kalnus, jų specifiką. Išėjo taip, kad jiems gidų-padėjėjų-nešikų darbai labai gerai prilipo, nes jie darė tai, ką moka geriausiai“.

Pašnekovo teigimu, nešikams už jų darbą kalnuose mokama labai įvairiai. Pagal susitarimą galima mokėti už paslaugas dienos mokestį, galima sumą skaičiuoti nuo nešamo krovinio sunkumo.

Dabar daug ką padaro už tave, aišku, jeigu tu to nori.Yra daugybė komercinių turistų, kuriems kaip ir viešbutyje lovą pakloja, rankšluosčius pakeičia – lygiai tas pats ir kalnuose.
Citata

„Pernai, kai kopiau Kinijoje su Saulium Damulevičium, komerciniai alpinistai mokėdavo už kilogramus. Pavyzdžiui, nuo bazinės stovyklos iki pirmosios aukštuminės stovyklos kilogramas kainavo iki 5 dolerių. Kartais užtenka 10 kg nunešti, o kartais ir 15, labai įvairiai. Stovyklos yra daromos palaipsniui, tarp jų aukštyn žemyn pastoviai ir vaikščioji. Jeigu pats nori mažiau eiti ar mažiau nešti, tada samdaisi nešikus, kurie užneša“, - pasakoja A. Kuras. Įprastai įkainiai už nešiko paslaugas kyla priklausomai nuo to, į kokį aukštį reikia mantą nunešti. A. Kuras mena, kad tarp pirmos ir antros stovyklos kilogramo kaina jau siekė apie 15 dolerių.

Komercija kalnuose neišvengiama

Svarstydamas apie porterių atsiradimą, alpinistas teigė, kad ten, kur yra paklausa, automatiškai vietiniai žmonės bando sukurti ir pasiūlą. „Vieni pardavinėja kokius nors siuvenyrus, kiti siūlo nakvynę, dar kiti – gamina maistą, treti – nešioja daiktus. Jeigu yra turistų, bus ir vietinių, kurie tuos turistus aptarnauja. Normalu, kad komercija yra neišvengiama“, - dėstė A. Kuras.

Lietuviai gerai moka remontuoti automobilius, šerpai gerai moka vaikščioti kalnais. Istoriškai jiems pasisekė, kad prasidėjo susidomėjimas alpinizmu, Himalajiniais įkopimais ir šerpų tauta buvo ta, kuri ten jau gyveno.
Citata

Pašnekovas pasakoja, kad daugelyje komercinių ekspedicijų būna, kad žmonės užkyla į kalną ir jais visose stovyklose yra pasirūpinama – pastatytos palapinės, kelionėje lydi patyręs gidas, gaminamas maistas, atnešamas į miegmaišį ir t.t.

„Dabar daug ką padaro už tave, aišku, jeigu tu to nori. Pavyzdžiui, mūsų kompanija, tokiais dalykais iš viso nesinaudoja, mes praktiškai viską patys darome. Bet yra daugybė komercinių turistų, kuriems kaip ir viešbutyje lovą pakloja, rankšluosčius pakeičia – lygiai tas pats ir kalnuose“, - sako A. Kuras. Vis dėlto alpinistas pabrėžia, kad net ir besinaudojančių visomis įmanomomis pagalbomis kalnuose pastangų nuvertinti nereikėtų, nes „į kalną vis tiek reikia savomis kojomis įkopti“.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Bidenas po susitikimo pasiuntė žinutę dėl kišimosi į rinkimus ir Navalno: pasekmės būtų pražūtingos (632)

Po trečiadienį surengto Vladimiro Putino ir Joe Bideno aukščiausio viršūnių susirinkimo...

Forza Azzurri: Italija stilingai pirmoji įsiveržė į Europos čempionato aštuntfinalį (52)

Turkus Europos futbolo pirmenybių starte sutriuškinusi Italijos rinktinė lygiai taip pat...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Graikijos salų gidas: skrydžių kainos – nuo 23 eurų, o savaitės trukmės poilsis viešbutyje šeimai – nuo 150 grįžtantiems saviizoliacijos nereikia (5)

Nuo pirmadienio, birželio 14 d., visiems, atvykstantiems iš Graikijos salų – Kretos, Rodo, Korfu,...

Putino ir Bideno susitikimas: kas vyko už uždarų durų (58)

Ženevoje trečiadienį įvyko JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino...

Jau netrukus temperatūra pasieks +33: karštis tęsis iki pat savaitės pabaigos

Persivertęs į antrąją pusę birželis ne tik tęs gana tolygią vienodai šiltų orų eigą, bet...

Tomilinas turi rimtą užtarėją: prabilo Lietuvos deleguotas eurokomisaras (272)

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius trečiadienį pasmerkė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Po incidento viešbutyje Vokietija atšaukia 30 karių iš Lietuvos (166)

Po pavasarį įvykusio incidento Vokietija į šalį susigrąžina apie 30 karių, tarnavusių...

Algis Bumblauskas | D+

Kraupūs išbandymai, tekę partizanų vado šeimai: sudeginti namai, į vaikų namus atiduoti vaikai, kalėjime su kūdikiu atsidūrusi žmona (2)

„Delfi" neseniai pasakojo apie „liaudies priešų“ vaikų likimus Sovietų Sąjungoje. Rūsti...

Po viršūnių susitikimo Putinas sulaukė klausimų apie žmogaus teisių pažeidimus ir skyrė komplimentą Bidenui: jis labai skiriasi nuo Trumpo ignoravo žurnalisto užduotą klausimą apie Navalną (486)

Iš karto po Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimo surengtoje Rusijos prezidento spaudos...

Dviejų tipų vyrai, su kuriais santykių geriau nekurti: psichologė perspėja apie nenuspėjamas pasekmes (66)

Kad meilė akla, įrodyta mokslininkų. Įsimylėjus smegenų liaukos išskiria tam tikras medžiagas,...