aA
Pasaulio ekspertams kalbant apie besikeičiančią darbo rinką bei dirbančiųjų laukiančius ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkius, dauguma Lietuvos gyventojų savo profesijos ilgalaikes perspektyvas vertina optimistiškai. Didžioji jų dalis imasi veiksmų, kad išliktų konkurencingi darbo rinkoje bei rengiasi esminėms profesinėms permainoms.
© Shutterstock

Tai atskleidė turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ užsakymu šių metų liepą atlikta „Spinter tyrimų“ reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa, rašoma pranešime žiniasklaidai.

67 proc. tiki savo profesijos ateitimi, trečdalis – atsargesni

Kaip parodė šių metų vasarą atliktas tyrimas, beveik pusė (48 proc.) šalies gyventojų mano, kad jų profesija išliks paklausi visada, o penktadalio (19 proc.) nuomone, turimos profesijos specialistų paklausa per ateinančius 10-20 metų tiktai augs. Savo profesijos aktualumu ateityje dažniau įsitikinę 26-45 m., aukštesnio išsimokslinimo respondentai, vadovai.

Vis dėlto net trečdalis savo profesijos ateitį vertina atsargiau: kas ketvirtas (25 proc.) mano, kad jų profesijos poreikis išliks, bet ženkliai sumažės, o 8 proc. įsitikinę, kad išnyks. Mažiau optimistiškai savo profesijos atžvilgiu yra nusiteikę vyresni, žemesnio išsilavinimo gyventojai.

Pasak „INVL Asset Management“ pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovės dr. Dalios Kolmatsui, įvertinti savo profesijos perspektyvumą yra itin svarbu kiekvienam žmogui, nes jis turi įtakos pajamų pastovumui ir finansiniam stabilumui.

„Sudarant savo finansinį planą bei siekiant ateities tikslų, būtina įvertinti ir būsimas pajamas, kurios yra neatsiejamos nuo darbinės veiklos. Tad reiktų pagalvoti ne tik apie profesijos bendras perspektyvas, bet ir apie savo galimybes joje pritaikyti turimą patirtį ar tobulinti įgūdžius, keistis kartu su profesijos keliamais iššūkiais. Be to, jau dabar robotizacija išstumia kai kurių profesijų atstovus. Matant tokias rizikas, reiktų pagalvoti, kaip persikvalifikuoti, bei nuolat mokytis naujovių, kad ateityje galėtumėte užsitikrinti reikiamas pajamas ir netektų susidurti su finansiniais sunkumais”, – pabrėžė D. Kolmatsui.

Kas trečias domisi alternatyviais būdais užsidirbti

Apklausa atskleidė, kad šalies gyventojai yra gana aktyvūs ir imasi konkrečių veiksmų, jog galėtų konkuruoti darbo rinkoje. 36 proc. gyventojų nuolat tobulinasi ir gilina savo kompetencijas turimoje profesijoje, dar 32 proc. domisi alternatyvomis, kaip užsidirbti pragyvenimui. Keliantys kvalifikaciją dažniau nurodė 26-35 m., didžiausių pajamų, didmiesčių gyventojai, moterys. Apskritai aukštesnio išsimokslinimo atstovai įvardijo daugiau priemonių, kurių imasi arba ketina imtis siekdami išlikti paklausūs darbo rinkoje.

Tuo tarpu beveik trečdalis įvardijo planuojantys radikalesnius profesinius pokyčius: 17 proc. ketina persikvalifikuoti ir įgyti papildomą profesiją, o 11 proc. – iš esmės keisti darbo pobūdį ir įgyti visiškai naują profesiją.

„Nors mūsų šalies gyventojai gana aktyviai rūpinasi savo konkurencingumu darbo rinkoje, bet gana nemaža dalis – 14 proc. – nurodė manantys, kad jiems to nereikia. Visgi, nepaisant amžiaus ir profesijos, stengtis įgyti naujų, aktualių kompetencijų yra būtina. Net ir dirbant mėgstamą darbą, laisvalaikiu verta išmokti naujų dalykų, kurie ateityje prireikus galėtų atnešti papildomų pajamų“, – pataria ekspertė.

Pasaulio darbo aplinka keičiasi, turime spėti keistis ir mes

Pasak asociacijos „Žinių ekonomikos forumo“ tarybos pirmininko Mindaugo Glodo, keičiantis darbo pasidalijimui tarp žmonių, mašinų ir algoritmų, įvairių pasaulio ekspertų vertinimu, išnyks dešimtys milijonų darbo vietų. Šie pasauliniai pokyčiai jau matomi ir Lietuvos darbo rinkoje, o atsakymas į kiekvieno dirbančiojo laukiančius iššūkius – nuolatinis tobulėjimas.

„Ketvirtoji pramonės revoliucija neišvengiamai pasieks kiekvieną dirbantįjį visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Jau dabar matome, kad sparčiai mažėja įvairių mechaninių darbų poreikis – pavyzdžiui, kasininkus parduotuvėse keičia automatinės kasos ir savitarnos sprendimai. Geroji žinia yra ta, kad mašinos išvaduoja žmoniją nuo neįdomių, nemalonių, rutininių ar fiziškai sunkių darbų, tačiau atveria galimybes išnaudoti kūrybinį žmonių potencialą. Atsiranda vis daugiau naujų profesijų, kuriose galėsime save realizuoti, o kai kurios esamos profesijos neišnyks, bet gerokai transformuosis. Bet kokiu atveju, vienintelis būdas ir sprendimas išlikti konkurencingiems darbo rinkoje – tai mokytis visą gyvenimą, ir pats žmogus turi aktyviai tuo rūpintis“, – pabrėžė M. Glodas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Darbuotojų prioritetas: lanksčios darbo valandos svarbiau nei aukštesnės pareigos (1)

Naujausi tyrimai rodo, kad verslo įmonės, kurios netaiko lanksčių darbo sąlygų praktikos,...

Tyrimas: beveik trečdalis šalies gyventojų rengiasi esminiams profesiniams pokyčiams

Pasaulio ekspertams kalbant apie besikeičiančią darbo rinką bei dirbančiųjų laukiančius...

Kaip efektyviai atsikratyti nugaros ir kaklo skausmų: pratimai, kuriuos galima atlikti prie kompiuterio (5)

Ruduo neatsiejamas nuo mažėjančio judrumo ir didėjančio darbų ir mokslų krūvio. Daugiau...

Paradoksas: vadovai bijo išgirsti tiesą apie save, todėl nekalba apie darbuotojus (4)

Tikriausiai teko girdėti posakį, jog kito akyje krislą matome, tačiau savoje ir krislo...

Specialistai: sveikatos draudimas ir atlyginimo dydis nebėra svarbiausia motyvacija darbuotojams

Atlyginimo dydis ir sveikatos draudimo paketas jau nebėra pati svarbiausia motyvacija darbe –...

Top naujienos

Niūrus ir apleistas rajonas tapo prestižiniu: kiek dabar čia kainuoja būstas (62)

Užupis – neabejotinai išskirtinis sostinės rajonas, turintis savitą dvasią ir stilių. Šis...

Buvęs „Žalgirio“ ir „Ryto“ treneris patyrė insultą (4)

Praeityje Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“ klubus treniravęs Aleksandras Trifunovičius...

Nepasimaukite ant sukčių kabliuko: kaip jie sukelia avarijas ir kaltais palieka kitus (45)

Avarijas tyčia sukeliantys sukčiai aukų dažniausiai ieško didžiuosiuose miestuose ir turi...

Pogrebnojus: prieš dvidešimt metų pusė pagrindinių dizainerių klienčių buvo banditų žmonos (36)

Dizaineris Aleksandras Pogrebnojus – žodžių į gražų popierėlį nevyniojantis žmogus,...

Milijardierius, apie kurį naujoje Ukrainoje kalba visi (52)

Ukrainos rinkėjai sulaukia sparčių permainų, kokių jie reikalavo, kai šiais metais rimtai...

Prieš vėją nepapūsi: kodėl Lietuva nebediktuoja krepšinio madų? laida „Krepšinio zona“ (40)

Jonas Valančiūnas NBA lygoje yra patikimesnis snaiperis nei Marcas Gasolis (karjeros taiklumas...

Mokslų daktaras Sujeta: norite kardinalių sveikatos pokyčių – pradėti užtenka nuo dviejų dalykų (68)

Jei savo mitybos racione išbrauktumėte cukrų ir pusfabrikačius, neilgai trukus pasiektumėte...

Irūna Puzaraitė-Čeponienė susilaukė antrojo vaikelio: suteikė lotynišką vardą (140)

Atlikėja Irūna Puzaraitė -Čeponienė pirmadienį pasidalijo itin džiugia žinia. Žinomos moters...

Eleonora Sebrova pirmąkart atvirai papasakojo apie skyrybas su Selu: mano vietos niekas niekada neužėmė ir neužims (79)

Po dviejų metų buvusi Selo mylimoji Eleonora Sebrova ryžosi atvirai išpažinčiai. Šįkart LNK...