Šiuo metu krovininių automobilių pardavimo ir lizingo rinką veikia keli faktoriai: stiprėjanti šalies ekonomika ir pernai augusios tarptautinių pervežimų apimtys. Tai turėjo teigiamos įtakos transporto bendrovių veiklos rezultatams.
Mercedes-Benz Actros
© Gamintojo nuotr.

Praeitus metus galima drąsiai vadinti transporto sektoriaus plėtros metais, tačiau dabar horizonte pasirodė nerimą keliantys ženklai – blogėjanti Rusijos ekonominė padėtis, konfliktas Ukrainoje ir Lietuvos eksporto lėtėjimas. Gabenimo kelių transportu kainos po ilgo augimo laikotarpio smuktelėjo. Prognozuojama, kad smuks ir krovininių automobilių pardavimai.

Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, naujo krovininio transporto įsigijimas Lietuvoje neįsivaizduojamas be lizingo: tokiu būdu perkami net septyni iš dešimties.

Swedbank“ skaičiuoja, kad praėjusiais metais Lietuvos įmonės lizingo būdu įsigijo komercinio transporto už 950 mln. litų, tai yra, 10 proc. daugiau nei 2012-aisiais. Didžiąją dalį pasirašytų komercinio transporto lizingo sutarčių sudarė naujų daugiau nei 3,5 tonas sveriančių sunkvežimių įsigijimai. Jų pernai šalyje įregistruota penktadaliu daugiau nei 2012 metais.

Naujų automobilių pirks mažiau

Per pirmuosius du šių metų mėnesius lizingo būdu Lietuvoje įgytų naujų sunkvežimių buvo įregistruota dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu, tačiau to nereikėtų vertinti kaip teigiamos prognozės visiems šiems metams. Sausio mėnesio registracijos skaičiai atspindi praėjusių metų paaktyvėjusius pardavimus.

Pasak „Swedbank“ Lizingo skyriaus srities vadovo Liudo Zajančkausko, šių metų situaciją labiau atspindi šio banko sausio ir vasario mėnesiais pasirašytų sutarčių mažėjimas, kuris siekia 20 proc. – atitinkamai mažėjo ir komercinio transporto lizingo klientų. Su juo sutinka ir SEB banko Lizingo departamento direktorius Saulius Mickus. Jis sako, kad šiuo metu sektoriuje vyrauja ramesnės nuotaikos.

O štai DNB banko valdybos narys ir prezidento pavaduotojas Šarūnas Nedzinskas pateikia kitokius skaičiavimus. Anot jo, pirmų dviejų šių metų mėnesių rezultatai buvo labai pozityvūs – sunkvežimių įsigijimas naudojantis DNB išperkamosios nuomos paslaugomis palyginti su tuo pačiu laikotarpiu padvigubėjo tiek kalbant apie sutarčių skaičių, tiek ir pagal sandorių apimtis. Augimo tendencija pastebima ir priekabų/puspriekabių pardavimuose – tos įmonės, kurios nori ir gali atnaujinti ar plėsti savo parką paprastai atnaujina visą sąstatą. Pašnekovas mano, kad antroje metų pusėje naujų sunkvežimių paklausa, palyginti su pernai metais sumažės.

Prognozės

Ekspertai mano, kad šiais metais Lietuvoje bus parduota ir priregistruota mažiau naujo komercinio transporto nei pernai metais. L. Zajančkauskas sako, kad kiek tiksliai gali mažėti rinka, prognozuoti yra sunku, bet remiantis pirmųjų mėnesių rezultatais tas skaičius gali siekti apie 20 proc.

„Per paskutinius trejus metus didžiosios transporto bendrovės jau atsinaujino savo transporto parkus, investicijas taip pat paskatino šiemet įsigalioję nauji Europos sąjungos taršos reikalavimai naujiems sunkvežimiams („Euro 6“). Dauguma didžiųjų vežėjų, kurie būtų planavę parkus atnaujinti šiais metais, suskubo atnaujinti parkus dar pernai, nes naujoji technologija brangina sunkvežimius ir yra jautresnė kuro kokybei. Tai ypač aktualu įmonėms, vežančioms krovinius rytų kryptimis“, – sako jis .

Š. Nedzinskas priduria, kad „Euro 6“ standartą atitinkantys sunkvežimiai yra iki 10 proc. brangesni ir nėra aišku, ar jie dėl sudėtingesnės technologijos dirbs be gedimų, naudojant rusišką kurą. Kai kurios savo parką atnaujinusios bendrovės pirko naujus „Euro 5“ standartą atitinkančius sunkvežimius, kad galėtų įregistruoti juos prieš įsigaliojant naujiems reikalavimams. Anot pašnekovo, tikėtina, kad pernai metų pabaigoje ir šių metų pradžioje įmonėms atnaujinus savo transporto parką, antroje metų pusėje naujų sunkvežimių paklausa, palyginti su pernai metais sumažės. Tam įtakos, tikėtina, gali turėti ir įvykiai Ukrainoje bei galima Rusijos reakcija: ji gali riboti prekių importą ir krovinių pervežimų srautus iš Lietuvos. Tokia rizika koreguoja kai kurių transporto bendrovių plėtros planus – kai kurios atideda parko atnaujinimą, kol situacija šioje rinkoje taps labiau apibrėžta.

Jam pritaria ir SEB banko Lizingo atstovas S. Mickus. Juo nuomone, rinkoje jaučiamas netikrumas dėl tolesnės Rusijos politikos vežėjų iš Lietuvos atžvilgiu.

Reikalavimai nesikeičia

Įmonės, norinčios gauti finansavimą transporto priemonėms pirkti, turi atitikti keliamus kriterijus. Anot ekspertų, reikalavimai nesikeičia. Kaip ir anksčiau, prieš suteikdami reikiamą finansavimą, pirma vertinama įmonių finansinė situacija, ankstesnė kreditavimo istorija, jei tokia buvo, veiklos prognozės bei perspektyvos.

Priimant sprendimą dėl išperkamosios nuomos, dėmesys skiriamas įmonės pinigų srautams – įvertinę verslo planą norime matyti, kad ji galės vykdyti įsipareigojimus iš uždirbamų pajamų iš savo veiklos. Tai mažina tiek įmonės, tiek ir banko riziką.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atskleistas naujo A klasės „Mercedes-Benz“ interjeras (10)

„ Mercedes-Benz “ pristatė naujos A klasės interjerą, kuris pasikeitė neatpažįstamai ir...

Ko laukti po Naujųjų: automobilių pardavėjams kol kas daugiau klausimų nei atsakymų (69)

Sausio 1-oji bus ta diena, kai įstatyme numatyta įranga papildyti dešiniavairiai automobiliai...

Didins mokesčius taršos reikalavimų neatitinkantiems dyzeliniams automobiliams (43)

Jungtinė Karalystė (JK) ruošiasi taikyti didesnius mokesčius dyzelinu varomiems automobiliams....

Norvegija atsisakė planų įvesti „Tesla“ mokestį

Pagal teršalų visai neišmetančių transporto priemonių pardavimus Europoje pirmaujanti Norvegija...

Sunkvežimių pardavimų augimas Lietuvoje – vienas sparčiausių ES (11)

Naujų sunkvežimių pardavimų augimas Lietuvoje šiemet per dešimt mėnesių buvo vienas...

Top naujienos

Emigrantas norėjo pigiau Lietuvoje išsigydyti skaudantį dantį: košmaras, kurio niekam nelinkėtų (238)

Specialiai į Lietuvą iš Švedijos skaudančio danties išsigydyti grįžęs emigrantas norėjo...

Belieka tik pavydėti: kaimynams Lenkijoje sekasi geriau, negu pranašauta (325)

Net skeptiškiausi ekspertai pripažįsta, kad dabartinė Lenkijos vyriausybė vykdo rinkimų...

Sukrėsta šiaulietė parašė atvirą laišką Verygai: po jūsų sprendimo turiu stebėti, kaip degraduoja tėvas (897)

„Gerb. ministre Aurelijau Veryga , šiandien Jūs pasmerkėte mano tėtį ir toliau gerti!...

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje – didžiulės automobilių spūstys (33)

Šeštadienį Lietuvos-Lenkijos pasienio ruože, ties buvusiu Kalvarijos pasienio punktu, susiformavo...

Sovietų generolai karo korespondento akimis: beturčiai, kuriuos iškėlė revoliucija (26)

Leidykla „Briedis“ pristato netrukus pasirodysiančią serijos „Komunizmas be grimo“ naujieną...

Piknikas su Šimašiumi pakeitė daugiavaikės šeimos gyvenimą (135)

Daugiavaikių šeimų asociacijos vadovė Jurgita Pocienė sako tik Laisvės piknike iš mero...

Ventės ragas: tobulai sutvarkytas, bet ar įdomus? (1)

Ventės ragas Lietuvoje yra lyg mitologinis objektas – kažkur labai toli, visai nepakeliui, su...

Vaidas Baumila parodė, kas padeda išlaikyti nepriekaištingą figūrą

Žinomas atlikėjas Vaidas Baumila ne veltui yra laikomas vienu seksualiausių Lietuvos šou...

„Siaubo pilį“ pastatęs vienas žiauriausių žudikų padarė labai didelę ir apmaudžią klaidą įžengę į pastatą žmonės dingdavo be pėdsakų (78)

H. H. Holmesas buvo vienas iš pirmųjų Jungtinių Valstijų serijinių žudikų. Savo specialios...

Vilniaus oro uoste dėl gedimo leidosi į Hurgadą turėjęs skristi lėktuvas papildyta 10.49 (223)

Vilniaus oro uostas informuoja, kad 9.30 val. Vilniaus oro uoste laukiamas avarinis orlaivio su...