18 proc. – tiek traukėsi Lietuvos eksportas į Rusiją gruodžio mėnesį. Nors tai yra labai reikšmingas eksporto apimčių susitraukimas, gerų naujienų šioje srityje, deja, nebus visus 2015 metus – šiais metais iš viso prognozuojamas 25 proc. eksporto į Rusiją kritimas.
Rokas Grajauskas
© Bendrovės nuotr.

Rusija žengs gilyn į recesiją

Lietuva nėra vienintelė valstybė patyrusi didelių netekimų Rusijos rinkoje gruodį. Metų pabaigoje Rusijos rubliui pradėjus kristi laisvu kritimu, stipriai pabrango ir dauguma į Rusiją iš užsienio importuojamų prekių. Dėl to iš esmės visos į Rusiją eksportuojančios šalys gruodį pradėjo jausti reikšmingą eksporto apimčių susitraukimą.

Tačiau šiais metais problemų eksportuotojams kels ne tik nuvertėjęs rublis, bet ir gilią recesiją patirsianti realioji Rusijos ekonomika. Dėl aukštos palūkanų normos šalyje, siekiančios 15 proc. bei 30-50 proc. pabrangusių importuojamų prekių, Rusijoje stoja vartojimas ir investicijos – 2015 m. prognozuojamas 5,5 proc. vartojimo ir 12 proc. investicijų susitraukimas. Rusijos ekonomika šiais metais, tikėtina, trauksis 8 proc., kitais metais – dar beveik 1 proc. Dėl to prognozuojamas ir žymus importo apimčių kritimas – 30 proc. šiais ir dar 4 proc. 2016 metais.

Importo griūtis Rusijoje neišvengiamai paveiks Lietuvą ir kitas šalis, priklausomas nuo Rusijos rinkos. Praėjusiais metais Rusija buvo pagrindinė Lietuvos eksporto rinka už ES ribų. Nepaisant Rusijos taikomų sankcijų maisto produktams, prekių ir paslaugų eksportas 2014 metais į Rusiją plėtėsi 4 proc. ir siekė 6,2 mlrd. eurų, arba 21 proc. viso Lietuvos eksporto.

Trauksis ir 2016 metais

Danske Bank“ prognozuoja, kad šiais metais Lietuva praras maždaug 1,5 mlrd. eurų eksporto į Rusiją, t.y. prekių ir paslaugų eksportas turėtų trauktis 25 proc. 2016 metais prognozuojamas dar 3 proc. susitraukimas.

Skaudžias pasekmes pajus Lietuvos prekybininkai reeksportuojantys investicines prekes į Rusiją, tokias kaip gamybinės mašinos ar techninė įranga. Stojančios Rusijos ekonomikos poveikį jau kurį laiką stipriai jaučia ir Lietuvos transporto bei turizmo sektoriai. Situaciją blogins ne tik lėtėjanti Rusijos ekonomika ar krentantis rublis, bet ir Rusijos taikomos sankcijos žemės ūkio ir maisto produktų importui.

Kita vertus, Lietuvą gelbės būtent tai, kad absoliuti dauguma, t.y. 88 proc., į Rusiją eksportuojamų produktų yra reeksportuojamos prekės, kurių pridėtinė vertė Lietuvos ekonomikai yra gerokai mažesnė nei vietinės kilmės produktų. Smūgį padės sugerti ir gerokai mažiau nei doleris rublio atžvilgiu brangęs euras bei tai, kad didžiąją dalį lietuviškos kilmės eksporto į Rusiją sudaro galutinio vartojimo, o ne investicinės prekės.

Tačiau yra ir gerų naujienų. Nepaisant praradimų Rusijos rinkoje, bendros Lietuvos eksporto apimtys 2015 m. turėtų plėstis 1 proc. Eksporto pajamas didins atsigaunanti euro zonos ekonomika, taip pat naujos rinkos, kurias gana sėkmingai pavyksta užkariauti Lietuvos verslininkams, ypač  po to, kai praėjusių metų rugpjūtį  Lietuvos pieno ir mėsos gamintojams užsidarė Rusijos rinka. Lietuvos verslininkai, eksportuojantys į Rusiją įvežti uždraustus produktus, praėjusių metų antroje pusėje drąsiai ir sėkmingai didino pardavimus tiek euro zonos šalyse, tiek ir mažiau pažįstamose rinkose, tokiose kaip Jungtinės Valstijos, Saudo Arabija bei Pietryčių Azijos šalys.

Mažinamos prognozės

 „Danske Bank“ analitikų skaičiavimu, Lietuvos ekonomikai importo Rusijoje susitraukimas nominalia verte 2015 metais kainuos 0,5 mlrd. eurų, t.y. daugiau nei skaičiuota anksčiau. Dėl šios priežasties „Danske Bank“ mažina Lietuvos BVP augimo prognozę. Prognozuojame, kad 2015 m. Lietuvos BVP augs 2,5 proc. (anksčiau prognozuota 2,7 proc.), o 2016 metais augimo tempas turėtų atsitiesti iki 3,1 procento (nekeičiama).

Peržiūrėtos ir Latvijos bei Estijos augimo prognozės. Latvija 2015 m. turėtų augti 2,6 proc. (anksčiau prognozuota 2,9 proc.), 2016 m. – 3,1 proc. (prognozė nekeičiama). Estija 2015 m. augs 2,2 proc. (anksčiau prognozuota 2,3 proc.), 2016 m. – 2,7 proc. (nekeičiama).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SEB (1)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d. po rekonstrukcijos klientams duris atvėrė išmanusis SEB banko...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (192)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (52)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (149)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (192)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1554)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (73)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Barselonoje išpuolį organizavęs asmuo gali būti susijęs su sprogimais Madride

Aiškėja, kad musulmonų dvasininkas, vadovavęs Barselonoje teroristinį išpuolį surengusiems...

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (15)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant,...

Tragiška avarija Kaune – BMW kaktomuša susidūrė su vilkiku, žuvo mergina (35)

Sekmadienį Kaune, netoli IX forto įvyko tragiška nelaimė. Vos 20 metų turinti mergina žuvo eismo...

Jay-Z pagerbė savo bičiulį Ch. Benningtoną atlikdamas jo garsųjį hitą

Garsusis reperis Jay-Z ne kartą koncertavo kartu su neseniai iš gyvenimo pasitraukusiu Chesteriu...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (17)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...