Po poros metų paskolų palūkanos gali padidėti, dėl to ketinantys skolintis pinigų ir už juos pirkti naują būstą turėtų gerai įvertinti savo galimybes. Priešingu atveju, gyventojams gali kilti mokumo problemų.
Vitas Vasiliauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

DELFI konferencijoje dalyvavęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas įsitikinęs, kad kol kas didesnių problemų šalies nekilnojamojo turto rinkoje nėra, nors situacija ir kaista. Jis nemano, kad dabartiniai NT pirkėjai už jį permoka:

„Mūsų skaičiavimai rodo, kad stebėti situaciją NT rinkoje reikia, tačiau mes negalime kalbėti apie burbulo situaciją. Nemanau, kad šiandien būstas ir apskritai nekilnojamasis turtas yra pervertintas.

Bet jei lygintume dabartinę situaciją su ta, kuri buvo prieš metus, tai temperatūra yra šiek tiek pakilusi. Kaip sakė vienas mano kolega, kalbame apie kokius 37 laipsnius kūno temperatūros“.

Banko vadovas išskyrė kelias priežastis, dėl ko rinka kaista. Didžiausią įtaką tam daro nebloga makroekonominė situacija, geri gyventojų lūkesčiai taip pat geros skolinimosi sąlygos dėl mažų palūkanų.

V. Vasiliausko požiūriu, geografiškai Lietuvos nekilnojamojo turto rinką galima išskaidyti į kelis segmentus: svarbiausias yra Vilnius, tačiau taip pat reikėtų išskirti Kauną, Klaipėdą ir likusią šalies teritoriją.

„Situacija skiriasi vien demografiškai, nes Vilnius yra augantis miestas. Gyventojų skaičius didėja, o tai reiškia, kad ir paklausa didėja. Vilniuje didėja ir vaikų skaičius, vadinasi, būsto keitimo potencialas ateityje taip pat didėja.

Vilniuje didesnis pajamų vidurkis nei likusioje Lietuvoje. Na, o skolinimo sąlygos, žemų palūkanų aplinka lemia, kad Vilniuje NT kainos santykinai auga daugiau nei likusioje Lietuvoje“, – kalbėjo Lietuvos banko vadovas.

Paklaustas, kaip vertina būsto pirkimą siekiant jį išnuomoti, jis atkreipė dėmesį, kad už skolintas lėšas perkamas antras būstas didina gyventojų įsipareigojimus.

„Kada pradės kilti palūkanų normos, o jos vis tiek anksčiau ar vėliau pradės kilti, nes ne tik mūsų vertinimu, nepaisant atskirų šalių, nepaisant įvairių geopolitinių faktorių, bendrai eurozonos situacija, po truputį gerėja, tai natūralu, kad palūkanos pradės kilti ir tada didės įsipareigojimai, kiekvieną mėnesį mokamos sumos. Čia tada gali kilti paskolų grąžinimo klausimų. Dėl to reikia labai atsakingai prisiimti tuos papildomus įsipareigojimus“, – įspėjo pirmininkas.

Kita vertus, jeigu leidžia galimybės, investuoti į antrą būstą gali būti naudinga, nes tam tikra prasme tai yra atsargų kaupimas.

„Visą laiką reikia įvertinti riziką. Palūkanos pradės kilti ir tada santykis tarp nuomos pajamų ir grąžinamos paskolos ir palūkanų keisis. Gali susiklostyti tokia rinkos situacija, kada nuomos kainos gali kristi. Taigi, trumpu laikotarpiu viskas atrodo gerai, vidutiniu – dar gali prognozuoti, ilgesniu – nieko nenumatysi“, – svarstė V. Vasiliauskas.

Paklaustas, kada palūkanos gali pradėti kilti, jis sakė, kad bent iki šių metų pabaigos euro zonoje tęsis bendroji turto įsigijimo programa. Taigi, šiemet situacija vargiai pasikeis, tačiau vidutiniu 2-3 metų laikotarpiu galima tikėtis, kad jos padidės.

„Priimant sprendimą skolintis dabar, jau ir vidutinio laikotarpio horizonte aš įskaičiuočiau palūkanų kilimo riziką“, – kalbėjo valdybos pirmininkas.

Jo teigimu, šiuo metu didesnė dalis (apie 60 proc.) būsto nuperkama pasiskolinus lėšų iš bankų. Dėl to jeigu atsirastų pavojų ir rizikų, Lietuvos bankas imtųsi atitinkamų veiksmų kredito rinkai suvaldyti. Pvz., būtų sugriežtinti reikalavimai įkeičiamo turto vertei, grąžinamos paskolos dydžio ir pajamų santykiui, taip pat bankų kapitalo atsargos reikalavimai.

V. Vasiliauskas pripažino, kad tokios priemonės iš karto gal ir neatvėsintų rinkos, tačiau per pusmetį jos pasijustų. Kita vertus, rinką veikia ne tik centrinio banko galimi pasitelkti instrumentai, bet ir kiti veiksniai – pvz., būsto pasiūla.

„Reikalavimus galima įjungti iš karto. Iš karto, matyt, neatvėsintume. Bet yra kiti veiksniai, lemiantys rinkos kainas, pavyzdžiui, pasiūla. Bent šiandien Vilniuje pakankamai pasiūlos. Pajamų lygis tikrai neblogas. Na, ir palūkanos kaip tokios. Visa eilė dedamųjų, kurios veikia NT rinką. Mūsų intervencijos būtų tik vienas iš faktorių. Pasijustų per pusmetį, nei tai būtų taikoma naujomis paskolomis", - komentavo V. Vasiliauskas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (560)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Eurostatas: Lietuvos BVP augimas antrąjį ketvirtį – vidutiniškas (5)

Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas antrąjį šių metų ketvirtį prilygo visos Europos...

Nedarbas Didžiojoje Britanijoje pasiekė žemiausią lygį nuo 1975 m.

Nedarbo lygis Didžiojoje Britanijoje antrąjį šių metų ketvirtį krito nuo 4,5 proc. iki 4,4...

ECB: „Brexit“ besiruošiantys britų bankai atsilieka nuo grafiko

Į Europos Sąjungą ( ES ) po „Brexit“ planuojantys persikelti britų bankai pasiruošimo etape...

Lanksčių darbo sutarčių paradoksas: britai prašo daugiau darbo (2)

Pagal vadinamąsias lanksčiąsias sutartis dirbantys Jungtinės Karalystės gyventojai maldauja...

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (104)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (187)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (282)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (560)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (54)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (194)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...