Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

Rinkoje aistras kaitina tiesa virstantys gandai apie "Snaigės" strateginį investuotoją

Sausio 4 dieną Nacionalinėje vertybinių popierių biržoje nepertraukiamos prekybos metu prekiauta 20 bendrovių akcijomis. Po vangios prekybos pirmosiomis savaitės dienomis, šiandien bendra apyvarta siekė 655 tūkst. litų.

Untitled Normal Page

Rinką jau pasiekia pirmosios naujienos apie įvairių bendrovių preliminarius 2000-ųjų metų rezultatus. Nors patvirtintų bei audituotų įmonių ataskaitų dar teks palaukti keletą mėnesių, tačiau ir išankstiniai duomenys artimiausiu meti turėtų dar labiau pagyvinti rinką.

Aktyviausiai šiandien prekiauta "Ekrano" (EKRA) akcijomis, kurių apyvarta siekė 233 tūkst. litų, o kaina pakilo 6,9% iki 6,97 Lt. Stambus pirkimo pavedimas po 7 Lt pirmąją prekybos valandą ir sudarė didžiąją dalį šios dienos apyvartos. Gruodžio 12 dieną, taip pat vienu stambiu pirkimo pavedimu buvo nupirktas didelis "Vilniaus Vingio" akcijų kiekis. Staiga pakilusi kaina centrinėje rinkoje buvo siejama su tuo, kad savo akcijas supirkinėja pati bendrovė. "Ekrano" generalinis direktorius Eimutis Žvybas gruodžio 20 dieną JT trečiadienio pokalbių klube teigė, kad jo vadovaujama bendrovė artimiausiu metu akcijų supirkinėti neketina.

Artėjant neeiliniam visuotiniam akcininkų susirinkimui, vėl atgijus viltims dėl galimo strateginio investuotojo atėjimo, šiandien "Snaigės" (SNAI) akcijų kaina pakilo 1,85% iki 34,63 Lt.

Prekybos sesijai jau pasibaigus, naujienų agentūra ELTA pranešė, kad šiais metais strateginiam investuotojui bus parduotas 51% bendrovės akcijų paketas. SNAI prezidento Antano Andrulionio teigimu, toks paketas jau paruoštas finansinių investuotojų rankose. Prezidentas įvardijo, kad akcijų pirkėjas turi didelę šaldymo įrangos gamybos patirtį. Galima manyti, kad vienas iš realiausių pretendentų įsigyti SNAI paketą yra Švedijos kompanija "Electrolux", arba jos valdoma Italijos kompanija "Zanussi", su kuriomis "Snaigė" bendradarbiauja ir šiuo metu. "Electrolux" tai nebūtų pirma valdoma kompanija buvusio tarybinio bloko šalyse. Dar 1991 metais Švedijos koncernas įsigijo Vengrijoje veikiančią šaldytuvų gamyklą "Lehel".

Jei "Snaigė" būtų parduota ne "Electrolux" ar vienai iš jo valdomų kompanijų, dabartiniams akcininkams strateginio investuotojo atėjimas bet kokiu atveju būtų naudingas. Vakar JT trečiadienio pokalbių klube "Snaigės" prezidentas Antanas Andrulionis leido suprasti, kad minimali vienos SNAI akcijos kaina parduodant įmonę strateginiam investuotojui būtų ne mažesnė nei 44 Lt.
Dar 2000 metų spalio pabaigoje "Snaigės" akcijos kainavo 20 Lt, tačiau vėliau jų kaina pradėjo kilti.
Lapkričio 16 dienos JT bendroje prekybos apžvalgoje buvo rašyta, kad artimiausiu metu gali keistis "Snaigės" vadovai. Kad keisis bent jau aukščiausia vadovybė rinka įsitikino gruodžio 12 dieną, kai buvo paskelbta, jog neeilinio akcininkų susirinkimo metu bus svarstomas stebėtojų tarybos keitimo klausimas. Nors tiek įmonės vadovai, tiek ir stambiausi akcininkai taip ir nepatvirtino gandų apie galimą investuotojo atėjimą, tačiau nepatvirtintų naujienų ir kalbų gausa pakėlė SNAI kainą iki 37,75 Lt. Jeigu šiandien pasirodžiusios naujienos pasitvirtins, ir kontrolinis "Snaigės" akcijų paketas bus parduotas strateginiam investuotojui, šiandien jų nusipirkęs akcininkas tikriausiai uždirbs ne mažiau kaip 30% pelno.

"Mažeikių naftos" (MAZN) akcijų apyvarta šiandien viršijo 105 tūkst. litų, o kaina išliko 0,81 Lt. Paskutiniu metu MAZN pranešinėja tik geras naujienas - pirmąjį ketvirtį turėtų būti gaunama pakankamai naftos, atleidžiant darbuotojus bus mažinamos sąnaudos.

Šiandien agentūros ELTA išplatintame pranešime buvo teigiama, kad MAZN rezultatai šiais metais neigiama linkme bus paveikti, jei Lietuvoje bus pradėta biokuro gamyba. Realiai biokuro gamyba neigiamai MAZN rezultatų paveikti neturėtų, kadangi pirkdama etanolį "Mažeikių nafta" turės galimybę išlaikyti ne mažesnes pelno maržas kaip ir dabar. Plačiau apie tai galite paskaityti gruodžio 28 dienos bendroje prekybos apžvalgoje.

Lietuvos taupomojo banko (LTB) akcijų kaina maksimaliai pakilo rytinės prekybos metu, tačiau per nepertraukiamą prekybą jau atsirado didesnė pasiūla. Vidutinė LTB akcijų kaina šiandien buvo 9,54 Lt, o beveik 20 tūkst. litų siekusi apyvarta daugiausiai buvo pasiekta sandoriais, įvykdytais pirmosiomis nepertraukiamos prekybos sekundėmis.

LTB akcijų kainų kilimą paskatino vakar pasirodęs pranešimas, kad bankas jau yra parduotas, o jo pirkėjas "Hansabank" tikriausiai skelbs oficialųjį pasiūlymą supirkti likusius vertybinius popierius. LTB paklausa išnyko galutinai paaiškėjus, kad šis pranešimas nebuvo teisingas.

Vakar ir šiandien daugumoje pasaulio rinkų vyravęs optimizmas prekybos "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis labiau nepagyvino. Šiandien brango daugumos Rytų Europos šalių telekomų akcijų kainos, ir nors LTEL kaina taip pat pakilo 1% iki 2,10 Lt, tačiau apyvarta siekė tik 51 tūkst. litų. "Lietuvos telekomo" tarptautinio depozitoriumo sertifikatų (GDR) kaina nepakito - kaip ir vakar LTEL Londone kainavo 5,2 JAV dolerio už vieną GDR arba 2,08 Lt už vieną akciją ("Estijos telekomo" GDR'ų kaina Londone pakilo 1,33%).

LTEL kaina turėtų kisti kartu su bendromis Lietuvos rinkos tendencijomis, o didesnių jos pokyčių galima laukti bendrovei paskelbus 2000 metų rezultatus.

"Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) akcijų kaina šiandien pakilo dar 1,34% iki 2,27 Lt, o apyvarta buvo didžiausia nuo gruodžio 21 dienos bei siekė 43 tūkst. litų. Artimiausiu metu LJUR akcijų kaina priklausys nuo to, kokių išgirsime naujienų apie šios bendrovės privatizavimą.

"Rokiškio sūrio" akcijų kaina pakilo 1 centu iki 20,81 Lt, tačiau didžiąją dalį apyvartos sudarė vienas stambus pavedimas prekybos pradžioje. Prekyba ROKS akcijomis tradiciškai pagyvėja metų pradžioje, prieš akcininkų susirinkimus. "Rokiškio sūris" už 1999 metus mokėjo 0,5 Lt, o už 1998 - 1,41 Lt dividendų.

Viena iš įdomiausių bendrovių akcijų rinkoje artimiausiose sesijose gali tapti "Kalnapilis" (KALN). Sausio 9 dieną turi vykti stambiausio "Kalnapilio" akcininko BBH valdybos posėdis, kuriame gali būti nutarta, kurios alaus daryklos bus atsisakyta. Praėjusių metų pabaigoje, pasklidus nuomonei, kad BBH parduos būtent "Kalnapilį", šios įmonės akcijų kaina pakilo iki 4,49 Lt

Tiesioginių sandorių rinkoje prekiauta "Lietuvos telekomo" ir "Pieno žvaigždžių" (PZVG) akcijomis. Dviem sandoriais parduota LTEL akcijų už 88 tūkst. litų, tačiau vidutinė kaina siekė tik 0,5 Lt.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Įvardijo, kas gali sukelti kitą krizę (120)

Aukštas investicijoms naudojamo skolinto kapitalo lygis ir žemas kintamumas vertybinių popierių rinkose gali sukelti kitą finansų krizę, sako apribotos rizikos fondo „Baupost Group“ viešųjų investicijų vadovas Jimas Mooney.

„Biržos laikmatis“: po M. Draghi pasisakymų euras dar labiau sustiprėjo

ECB vadovas užsiminė, kad diskusija dėl turto supirkimo programos prasidės rudenį. M. Draghi taip pat pažymėjo, kad ekonominė euro zonos situacija akivaizdžiai gerėja ir išsakė įsitikinimą, kad nepaisant silpnokos dinamikos, infliacijos tempas laipsniškai pasieks ECB 2 proc. tikslinį lygį.

Euro kursas - ties aukščiausiu lygiu pastaruoju metu (2)

Euro kursas ketvirtadienį laikosi ties aukščiausiu lygiu per 14 mėnesių, rinkoms laukiant Europos centrinio banko (ECB) komentarų dėl galimo skatinimo programos atsisakymo; jenos kursas beveik nekinta po Japonijos centrinio banko susitikimo, informuoja „Reuters“.

„Biržos laikmatis“: akcijų indeksai vėl pasiekė rekordines aukštumas

Antradienį brango akcijos ir nafta, investuotojų akiratyje – šiandienos ECB posėdis. JAV vakar „S&P 500“ (+0,54 proc.) ir NASDAQ (+0,64 proc.) pasiekė naujas aukštumas, o „Dow Jones“ (+0,31 proc.) pakilti aukščiau sutrukdė investuotojų lūkesčius gerokai nuvylę IBM rezultatai (IBM akcijų kaina vakar nukrito 4,20 procento).

Doleriui nutolus nuo kelių mėnesių minimumų aukso kainos smunka (1)

Aukso kainos trečiadienį smuko, nes JAV dolerio kursas, nusmukęs iki mėnesinių minimumų, stabilizavosi, tuo tarpu neapibrėžtos JAV pinigų politikos griežtinimo perspektyvos šiais metais ir politiniai nesutarimai Vašingtone tebedaro spaudimą JAV valiutai, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.