Rytą Tbilisio gatvėse ausis užplūsta nuolatinis, lietuvio ausiai labai neįprastas mašinų pypsėjimas. O eidamas per gatvę turi būti itin budrus, nes eismas ten chaotiškas, atrodo, kad gruzinai vadovaujasi kažkokiomis vidaus nerašytomis taisyklėmis. Būtent todėl iš pradžių sunkoka atsipalaiduoti ir grožėtis miestu, stebėti praeivius, nes nuolat turi dairytis, kad kas nors neužvažiuotų. Toji įtampa nuslūgsta per pusdienį.
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Legendinis gruzinų vaišingumas

Patekus tradicinėn gruzinų užstalėn, lietuvišku protu sunku suprasti, kaip galima pirmąsyk gyvenime matomą žmogų iš mažos Rytų Europos šalelės iš karto sodinti prie stalo tarsi labai garbų ir kilmingą svečią. Naujos draugystės užtvirtinimo proga ištraukiami geriamieji ragai, merginos šoka tautinius šokius.

Vėliau užstalės ir tostai nustoja stebinti. Ilgainiui teko priprasti ir prie kur kas platesnių svetingumo mostų: vieną vakarą beveik nepažįstamas žmogus mus nuvežė į garsiąsias Tbilisio sieros pirtis, o ten sužinojome, kad už viską (net ir pirtininko masažuotojo paslaugas) iš anksto sumokėta.

Velykų šventė kapuose

Viešnagė Gruzijoje sutapo su ortodoksų Velykomis. Šventės nuotakos tiesiog tvyrojo ore, cerkvės pilnos besimeldžiančiųjų. Mtschetoje – viename iš pagrindinių senosios Gruzijos religinių centrų kartu važiavęs pagyvenęs gruzinas padovanojo velykinį pyragą ir palinkėjo gerų Velykų. Tuo tarpu mano kolega, užklydęs į nuošalią Tbilisio cerkvę, dovanų iš popo gavo... penkis litrus vyno.

Nuošaliame kaimelyje Kachetijos regione, rytinėje šalies dalyje matėme velykines mirusiųjų paminėjimo apeigas kapinėse. Liejosi vynas, skambėjo iškilmingi tostai protėviams, čia pat, tarp antkapių, buvo pjaustomas maistas. Ir tai - ne tik Velykų proga. Gruzinai labai religingi. Miesto autobusui važiuojant pro cerkvę, dauguma keleivių, net ir vairuotojas, persižegnoja. Cerkvė gali stovėti kad ir pavojingai siauro kalnų kelio vingyje – vairuotojas vis tiek trumpam paleis vairą, kad atliktų iš amžių atėjusią šventą priedermę.

Čia pat – ir vasara, ir žiema

Gruzinai sako, kad jų šalyje vienu metu sutinkami visi metų laikai ir galima atsidurti visose klimato juostose. Maždaug Lietuvos plotą užimančioje valstybėje esama ir lygumų, ir pelkėtų žemumų, ir tankaus miško, ir plokštikalnių, kalnų, netgi gabalėlis dykumos. Tiesiog neįtikėtina: vakarinėje dalyje, Adžarijoje, šalia Juodosios jūros, gegužės 3-iąją dieną matėme pernokusius mandarinus ir jautėme svilinantį karštį, o po keturių dienų šalies šiaurėje pro mikroautobuso langą lėtai slinko sniegu verste užverstos pakelės.

Prieš kelionę būta būgštavimų dėl neįprasto maisto. Tačiau visi milteliai ir tabletės nuo skrandžio negalavimų taip ir liko nepaliesti. Minkštutėlė, tiesiog burnoje tirpstanti virta veršiena, atnešama į stalą paprasčiausiame dubenyje; „lobiani“ – papločiai su virtų pupelių įdaru. Sunku būtų viską išvardyti. Atskirai derėtų užsiminti apie visur plačiai išgirtą gruzinišką vyną.

Jeigu gersi tamsiai raudoną vyną, kurį ir patys gruzinai vartoja „vaistams“ (jų žodžiais), – bėdos neišvengsi. Tačiau šviesūs vynai, kurių spalvos spektras įvairuoja nuo balto, kone permatomo iki sodriai oranžinio bei rožinio, yra lengvi, maloniai atrišantys liežuvį ir gausiai vartojami kiekvieno susitikimo proga.

Snieguotas gražuolis Kazbekas

Kalnų apsuptame Kazbegi miestelyje vingiuoja siauros kaimietiškos gatvelės, nuklotos kasryt pragenamų karvių mėšlu. Čia vaikšto paprasti kaimo žmonės, nuoširdžiai besidalijantys savo kasdieniais vargais bei džiaugsmais, prieš akis stūkso amžinu sniegu padengta Kazbeko viršukalnė. Netoliese - XIV amžiaus Gergeti cerkvė ir vienuolynas.

Ankstyvas rytas, iš cerkvės sklinda vienuoliškas giedojimas – vyksta pamaldos. O aplink ūžauja žvarbus vėjas, ant plyno kalno košdamas viską kiaurai. Per kalnus greitai juda grėsmingi debesų šešėliai, kol nurims stichija ir galėsime saugiai leistis atgal į slėnį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (11)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (198)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (120)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (155)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (264)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (13)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (241)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (9)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...

Ką valgyti, kad išlaikytume smegenis sveikas (5)

Virškinimo metu maiste esantys angliavandeniai skyla į mažesnių molekulių paprastąjį cukrų:...