Gydytojas pataria. Miokardo infarktas netikėtai gali ištikti ir jauną

 (2)
Širdies ligomis serga vis daugiau jaunų žmonių, nesulaukusių nė 30-ties. Šį faktą žinome, tačiau kodėl veiksmų imamės tik susirgę? Į šį klausimą atsakykite patys, o mes atsakysime į kitą: kodėl įvyksta miokardo infarktas ir kaip jo išvengti?
Širdis
© Corbis

Kiekvienais metais tūkstančiai žmonių patiria širdies priepuolį, tačiau laiku išsiaiškinus priežastis ir gydantis, širdis gali pasveikti.

Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos kardiologė Rasa Kūgienė pasakoja, kodėl įvyksta miokardo infarktas, kokie jo simptomai ir ką reikia daryti, kad mūsų širdis būtų sveika.

Kodėl įvyksta miokardo infarktas?

Jūsų širdies raumeniui nuolat reikalingas deguonis. Miokardo infarktas prasideda tada, kai stipriai sumažėja arba visai nutrūksta kraujo tėkmė širdį maitinančiose kraujagyslėse. Tokia situacija būna tada, kai širdies raumenį maitinančių vainikinių arterijų sienelės tampa vis storesnės dėl jose besikaupiančių riebalų, cholesterolio ir kitų medžiagų, formuojančių aterosklerozinę plokštelę. Šis procesas vadinamas ateroskleroze.

Kai tokia plokštelė įplyšta, aplink ją pradeda formuotis trombas. Dėl to kraujotaka kraujagyslėje sumažėja arba gali ir visai nutrūkti. Būklė, kai širdies raumuo negauna deguonies ir maistingų medžiagų, vadinama išemija. Kai dėl išemijos dalis širdies raumens ląstelių pažeidžiamos ar miršta, vystosi širdies infarktas.

Ar visada galima numatyti infarktą?

Aterosklerozė - tyliai vykstantis procesas, nekeliantis ypatingų pojūčių. Taip yra todėl, kad tam tikrą laiką, kai siaurėja kraujagyslė, kaimyninės kraujagyslės kompensuoja kraujotaką ir širdis kurį laiką nejaučia deguonies bado. Toks besivystantis kraujagyslių tinklas vadinamas kolateraline kraujotaka ir jo pagalba širdis apsisaugo nuo išemijos. Dažnai kolateralinės kraujotakos tinklas išsivysto po širdies infarkto ir tokiu būdu padeda atsistatyti širdies raumeniui.

Miokardo infarkto požymiai

Kiekvienas žmogus gali skirtingai pajusti infarktą. Vienas asmuo gali jausti labai stiprų krūtinės skausmą, kitas jaus tik diskomfortą krūtinėje, regis, netrukdantį jo įprastinei veiklai.

Dažniausi infarkto požymiai:

* skausmas už krūtinkaulio;
* skausmas gali plisti į rankas, kaklą, apatinį žandikaulį;
* silpnumas, prakaitavimas su ar be skausmo;
* dusulys su ar be skausmo.

Rečiau jaučiamas:

* bukas skausmas, „sunkumo“ jausmas krūtinėje;
* nedidelis diskomfortas krūtinėje;
* nugaros ar skrandžio skausmas;
* apsinuodijimo požymiai;
* galvos svaigimas, silpnumas.

Gydymas

Kai visiškai užsikemša vainikinė arterija, širdies raumuo pradeda žūti po 20 min.

40 proc. raumens žūsta per 45 min. nuo vainikinės arterijos užsikimšimo, 90 proc. – per 90 minučių. Šie skaičiai kalba apie tai, kad, pajutus pirmus miokardo infarkto požymius, reikia kuo skubiau ieškoti gydytojo pagalbos.

Gydymo įstaigoje ligonis nuskausminamas, jam skiriamas aspirinas, deguonis, kitų medikamentų. Tolimesnis gydymas priklauso nuo atliktų tyrimų bei ligonio būklės. Dažniausi gydymo būdai:

- trombolizė – trombo tirpdinimas vaistais, kurie suleidžiami į veną. Ištirpus rombui, kraujagyslėje atsistato kraujotaka.

 koronarų angioplastika - šiuo gydymo metodu galima išplėsti vainikinę kraujagyslę, atstatyti kraujotaką joje ir tuo pačiu širdies raumenyje.

- širdies kraujagyslių šuntavimas – šis gydymas gali būti siūlomas tiems pacientams, kuriems neįmanoma atlikti koronarų angioplastikos.

Medikai įspėja, kad joks gydymas nebus veiksmingas, jei žmogus nepakeis gyvenimo būdo. Svarbiausi širdies ir kraujagyslių ligas sukeliantys rizikos veiksniai: fizinio aktyvumo stoka, nesveika mityba, stresas ir kt. Tik sveika gyvensena mažina pavojų susirgti koronarine širdies liga ir mirti nuo miokardo infarkto.

Kokie produktai labiausiai kenkia širdžiai?

Vyraujant taip vadinamoms sočiosioms riebalų rūgštims - riebalai kambario temperatūroje yra standžios konsistencijos, vyraujant nesočiosioms – skystos. Aterosklerozę labiausiai skatina sočiosios riebalų rūgštys ir cholesterolis. Dietoje jų turi kuo mažiau. Pirmiausia maisto racione būtina sumažinti gyvulinių riebalų (mėsą nuriebinant, apipjaustant), kiaušinių trynių, riebių pieno produktų.

Cholesterolio yra tik gyvulinės kilmės maisto produktuose, ypač gausu kiaušinių tryniuose, galvijų vidaus organuose (kepenyse, smegenyse, inkstuose), jo yra mėsoje, pieno produktuose. Įvairūs kepiniai, saldumynai gali turėti daug cholesterolio dėl gaminant įmuštų kiaušinių, įdėto sviesto, taukų. Maisto produktų cholesterolis maiste didina kraujo lipidų kiekį (ne visiems žmonėms vienodai), skatina aterosklerozę.

Neseniai išaiškinta, kad ypač aterogeniškas yra oksiduotas cholesterolis: jis susidaro ilgai kepant įvairius produktus, ypač tuos, į kurių sudėtį įeina kiaušiniai ir sviestas, mėsoje, ruošiant maistą labai aukštoje temperatūroje arba džiovinant

Kokių produktų reikia mūsų širdžiai?

Daug: šviežių vaisių, daržovių, ankštinių, grūdinių patiekalų; daug mononesočiųjų ir mažai sočiųjų riebalų rūgščių. Alyvų aliejus turėtų būti pagrindinis riebalų šaltinis.

Vidutiniškai: pieno ir pieno produktų (sūrių, jogurto).

Mažai: mėsos ir mėsos produktų.

Labai mažai: kiaušinių (0-4 per savaitę).

Visai cholesterolio neturi vaisiai, daržovės, kruopos. Kraujagysles nuo aterosklerozės ypač gerai apsaugo, mažina kraujo trigliceridų kiekį, polinkį trombų susidarymui, ritmo sutrikimams polinesočiosios riebalų rūgštys. Jų gausu augaliniuose aliejuose: kukurūzų, sojų, saulėgrąžų, rapsų. Todėl bent tris kartus per savaitę reikėtų valgyti patiekalų iš šaltųjų jūrų žuvų.

Tyrimais nustatyta, kad gausus žuvies valgymas mažina koronarinės širdies ligos riziką, saugo nuo ritmo sutrikimų ir netgi nuo staigaus širdies sustojimo. Panašių rūgščių yra kai kurių augaliniuose aliejuose: graikinių riešutų, linų sėmenų, sojos.

Mononesočiųjų riebalų rūgščių ypač gausu alyvų, rapsų aliejuje, kai kuriose saulėgrąžų aliejų rūšyse, avokado vaisiuose. Jų taip pat yra lazdynų, makadamijos, žemės riešutuose ir jų aliejuje. Nedidina kraujo lipidų. Ne taip greitai oksiduojasi, kaip polinesočiosios riebalų rūgštys.

Jei nori daugiau sužinoti apie savo širdį, klausk kardiologės Rasos Kūgienės, rašyk: gyvenimas@delfi.lt

Visi projekto "PAŽINK SAVE: rūpinamės širdimi" straipsniai čia.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rūpinamės širdimi

5 maisto produktai cholesteroliui sumažinti (7)

2010 lapkričio mėn. 8 d. 11:02
Ar kada matėte žmogų, kertantį trigubą mėsainį, didelį pakelį prancūziškų skrudintų bulvyčių ir siurbčiojantį nemažą stiklinę saldaus limonado? Ar kada pamąstėte, kad įmanoma „girdėti jų arterijas užsikemšant“?

Gydytojas pataria. Kokių vitaminų reikia širdžiai?

2010 lapkričio mėn. 8 d. 00:00
Ar vitaminai iš ties vertingi širdžiai? Kokių vitaminų reikėtų jai stiprinti?

Gydytojas pataria. Kas tas „tirštas kraujas“?

2010 lapkričio mėn. 7 d. 00:00
Nerimauju dėl kraujo spaudimo. Viršutinis būna apie 120-130, o apatinis 90-110. Pulsas apie 80-90. Visus rezultatus fiksuoju. Pavasarį, padarius kraujo tyrimą, gydytoją pasakė, kad yra "tirštas kraujas". Ar man skubiai registruotis pas gydytoją? Ką reiškia tas tirštas kraujas, kuo jis pavojingas gali būti?

Gydytojas pataria. Ar tachikardija - liga? (1)

2010 lapkričio mėn. 6 d. 00:00
Esu girdėjusi, kad tachikardija tai ne liga, o būklė, kai širdis paplaka smarkiau, pvz. išgėrus kavos ar rūkantiems. Bet esant kai kurioms aplinkybėms gali išsivystyti ir nuolatinė tachikardija, kas jau būna liga? Gal galit papasakot, kas ta tachikardija, kada būna ir kada tampa pavojinga?

Depresija gali sudaužyti širdį (6)

2010 lapkričio mėn. 5 d. 00:00
Pastarųjų dviejų dešimtmečių tyrimai parodė, kad depresija ir širdies ligos yra artimi giminaičiai, o blogiausia tai, kad turint vieną būna kur kas lengviau įsitaisyti ir antrąjį. Dabar aiškėja, kad vienas iš pagrindinių širdies ligų veiksnių, kartu su aukštu cholesterolio lygiui ir dideliu kraujospūdžiu, yra depresija.

Gydytojas pataria. Ar „aštrus“ seksas gali pakenkti? (8)

2010 lapkričio mėn. 5 d. 00:00
Bijau net klausti tokio klausimo, bet tai labai neramina. Kai patiriu orgazmą, širdis plaka visu pajėgumu. Būna, kad tą momentą labai suima širdį. Kas čia galėtų būti? Su vyru mėgstam aštrų seksą, gal reikėtų prilaikyti arklius dėl širdies?

Ką kiekviena moteris turėtų žinoti apie širdies ligas (1)

2010 lapkričio mėn. 5 d. 00:00
Ar žinote, kad kas trečia moteris miršta dėl širdies ligų? Deja, tik apie trečdalis moterų žino, kad širdies ligos yra dažniausia išsivysčiusių šalių moterų mirties priežastis. Ir vyrų taip pat. Širdies ligos gali ne tik sukelti mirtį, bet ir tapti neįgalumo ar gerokai suprastėjusios gyvenimo kokybės priežastimi.

Sveikiname konkurso nugalėtojus! (2)

2010 lapkričio mėn. 4 d. 15:53
Dėkojame skaitytojams, pasidalinusiems su mumis savo širdies balso istorijomis ir skelbiame gražiausias, kurioms tenka vertingi penkerių metų gimtadienį švenčiančio Ajurvedos centro „Shanti“ įsteigti prizai.

Pasivaikščiojimai - apsauga nuo infarkto (2)

2010 lapkričio mėn. 4 d. 00:00
Ar eitumėte pasivaikščioti kiekvieną dieną jei žinotumėte, kad tai gali apsaugoti jus nuo infarkto? Mokslinis žurnalas „New England Journal of Medicine“ anksčiau yra skelbęs, kad vaikščiojimo nauda moterų sveikatai palyginama su intensyviu fiziniu krūviu ir sumažina infarktų dažnumą.

Krūtinės skausmai: kada tai pavojinga? (10)

2010 lapkričio mėn. 4 d. 00:00
Nėra daug simptomų, kurie verstų žmones nerimauti labiau, nei krūtinės skausmai. Daugelio žmonių sąmonėje krūtinės skausmai sutapatinami su širdies skausmais. Ir nors yra daug krūtinės skausmo priežasčių, širdies ligos yra tokios dažnos ir tokios pavojingos, jog krūtinės skausmo simptomo niekada negalima nuvertinti kaip nereikšmingo.

Ar žinai, kad... Turime tūkstančius kilometrų kapiliarų (1)

2010 lapkričio mėn. 4 d. 00:00
Žmogaus organizme yra apie 60-90 tūkstančių kilometrų kapiliarų. Daugiausiai - rankose ir kojose. Nuo kapiliarų priklauso kraujo, širdies, kraujagyslių ir viso organizmo būklė.

Širdies nepakankamumo galima išvengti

2010 lapkričio mėn. 3 d. 00:02
Širdies nepakankamumas – tai liga, atsirandanti dėl širdies „nusilpimo”, kai dėl jos nepajėgumo užtikrinti kiekvieno organo deguonimi ir maisto medžiagomis, atsiranda ligos simptomų.

Metabolinis sindromas - apgaulingas (3)

2010 lapkričio mėn. 3 d. 00:00
Metabolinis sindromas – tai širdies ligų rizikos veiksnių grupė, kurios bendra priežastis yra atsparumas insulinui (t.y., organizmo audiniai pradeda nenormaliai reaguoti į insuliną). Žmogui su metaboliniu sindromu žymiai padidėja širdies ligų ir ankstyvos mirties rizika.

Varikozė: tik negražu ar ir pavojinga? (8)

2010 lapkričio mėn. 3 d. 00:00
Varikozė, arba lėtinis venų nepakankamumas, dažnai vadinama tiesiog išsiplėtusiomis venomis. Ši liga vystosi, kai dėl venų vožtuvų nesandarumo kraujui ėmus tekėti atbuline kryptimi, susikaupia pernelyg daug kraujo bei išsiplečia paviršinės kojų venos.

Ar žinai... Kaip plaka tikra širdis? (Video) (1)

2010 lapkričio mėn. 2 d. 17:44
Mūsų širdis kasdien suplaka apie 100 tūkst. kartų. Per 70 gyvenimo metų žmogaus širdis vidutiniškai suplaka daugiau nei 2,5 mlrd. kartų. mes tai žinome, o ar esate matę, kaip plaka žmogaus širdis?

Ar žinai, kad... Nemiga kenkia širdžiai (1)

2010 lapkričio mėn. 2 d. 17:41
Jei žmogui ilgą laiką trūksta miego, gali sutrikti širdies ritmas. Ši būklė vadinama priešlaikiniais skilvelio susitraukimais.

Klastinga aterosklerozė užklumpa netikėtai

2010 lapkričio mėn. 2 d. 17:13
Aterosklerozė – tai lėtinė arterijų sienelės liga; nepastebimai prasidedantis ir tyliai besivystantis arterijų standėjimo bei siaurėjimo procesas. Šio proceso metu arterijose susidaro aterosklerozinės plokštelės (ateromos). Aterosklerozė pažeidžia gyvybiškai svarbias kraujagysles – arterijas, kuriomis kraujas neša organizmo audiniams deguonį ir maisto medžiagas. Dažniausiai aterosklerozinės plokštelės randamos širdies, pakinklio, miego, klubinėse arterijose ir aortoje.

Ar gali nuo širdies ligų apsaugoti kokie nors maisto papildai? (11)

2010 lapkričio mėn. 2 d. 00:00
"Jeigu valgome maistą, prisotintą polinesočiųjų rūgščių, mineralų, vitaminų, viskas gerai. Bet per pastaruosius metus mūsų gyvensena pasikeitė. Mes daug mažiau dirbame fizinio darbo, patiriame daugiau lėtinio streso, valgome daug „greitojo“ maisto", - sako kardiologas doc. Pranas Šerpytis.

Kaip galite gyventi sveikiau? (19)

2010 lapkričio mėn. 1 d. 00:00
Rūpintis savo sveikata visai nesudėtinga, tik reikia noro ir šiek tiek valios. Tad kaip galite gyventi sveikiau?

Gydytojas pataria. Ką reiškia širdies ūžesiukas? (2)

2010 lapkričio mėn. 1 d. 00:00
Ką reiškia širdies ūžesiukas? Ar tai pavojinga? Kas tą ūžesiuką gali sukelti?

Neapdoroti grūdai padeda nepriaugti svorio (4)

2010 spalio mėn. 30 d. 00:00
Jei vis dar valgote baltą duoną ir baltus ryžius, pats laikas keisti savo įpročius! Sveikai besimaitinantys žmonės ir tie, kam svarbu, kokių angliavandenių jie gauna su maistu, renkasi neapdorotus grūdus. Šie grūdai vadinami naujuoju “super maistu”, naujaisiais angliavandeniais. Ir ne be priežasties.

Cholesterolis žmogui - ir draugas, ir priešas (16)

2010 spalio mėn. 29 d. 00:00
Lietuvoje kas antros mirties priežastis – širdies ir kraujagyslių ligos. Šis rodiklis yra vienas didžiausių Europoje. Viena pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių – didelis cholesterolio kiekis žmogaus kraujyje. Būtent todėl svarbu suprasti, kaip ir kodėl reikia kontroliuoti cholesterolį kraujyje, žinoti apie jo sukeliamų ligų pavojų ir stengtis kuo ankščiau užbėgti nelaimei už akių.

Tikra istorija. Širdis nesuklydo (1)

2010 spalio mėn. 29 d. 00:00
Kadangi tai tiesa, kad gyvenimas tik vienas, būna tik viena pirmoji meilė, būna pirmasis iškritęs dantukas, būna tik viena tikra svajonė. O kadangi aš esu paprasčiausias žmogus, niekuo neišsiskiriu iš kitų, taip pat turiu pirmąją ir vienintelę meilę. O viskas nutiko nuo to, kai mus supažindino draugai.

Gydytojas pataria. Nėštumas ir hipertenzija (3)

2010 spalio mėn. 29 d. 00:00
Kokia nėštumo įtaka padidėjusiam kraujospūdžiui ir kuo pavojinga arterinė hipertenzija nėštumo metu?

Tikra istorija. Jaučiau, kad jis - mano žmogus (4)

2010 spalio mėn. 28 d. 00:00
Širdis – ne tik raumuo, atliekantis fiziologiškai svarbų darbą... Įdomus teiginys, keletui sekundžių mane atitraukiantis nuo darbo ir priverčiantis susimąstyti. Taip dažnai gyvenime vartojau šį žodį , o tik dabar susimąsčiau, kokią svarbią įtaką mano gyvenime padarė paprastas, tuščiaviduris organas...

Kaip šaltis kenkia širdžiai? (4)

2010 spalio mėn. 28 d. 00:00
Už lango siaučia šaltas vėjas, o jūs sėdite prie spragsinčio židinio, geriate karštą gėrimą ir... mirštate nuo širdies smūgio. Taip gali nutikti, ypač jei sergate širdies liga, dar vadinama vainikinių arterijų liga (VAL) - šalti orai gali būti pavojingi dėl daugelio priežasčių. Šaltis gali paspartinti širdies susitraukimus, padidinti krešulių riziką ir kraujo spaudimą.

Gydytojas pataria. Ar galima nustatyti ligą, kai pacientas susijaudinęs?

2010 spalio mėn. 28 d. 00:00
Lankydamasi pas gydytoją visuomet jaučiu didelį stresą – šokinėja širdis kaip pasiutusi. Įdomu, ar gydytojas apskritai gali nustatyti kokią nors širdies ligą, kai pacientas susijaudinęs, išsigandęs ir jo širdis, atrodo, tuoj išskris iš krūtinės? Kaip toks nerimas vizito metu gali suklaidinti gydytoją?

Pusryčių nevalgantieji rizikuoja nutukti ir susirgti širdies ligomis (1)

2010 spalio mėn. 27 d. 15:41
Naujas tyrimas atskleidė, kad reguliarus pusryčių praleidimas padidina riziką susirgti potencialiai mirtina širdies liga, praneša „Daily Mail“. Studija parodo, jog išėjimas iš namų tuščiu skrandžiu priveda prie nutukimo, didesnių riebalų sluoksnių aplink skrandį ir aukštesnio cholesterolio lygmens. Visa tai yra svarbūs širdies ligų faktoriai.

Tikra istorija. Gyvenimą pakeitė skelbimas pozuoti

2010 spalio mėn. 27 d. 00:00
Lygiai prieš 5 metus buvau nusprendusi nustoti vadovautis jausmais ir klausyti širdies balso. Buvau nustojusi tikėti tikrais santykiais ir viskuo, kas supo mane. Jaučiausi pavargusi nuo netikrų meilių ir nepastovių ryšių mano gyvenime. 2005 metai man buvo labai permainingi ir pilni įvykių. Balandžio pradžioje užmezgiau romaną su vedusiu vyru.

Moterų vainikinių arterijų liga yra kitokia nei vyrų

2010 spalio mėn. 27 d. 00:00
Moterų vainikinių arterijų liga gali gerokai skirtis nuo vyriškos. Kitokie yra moterų ligos simptomai, ligos diagnostikai naudojami tyrimai, taikant juos moterims, taip pat gali pateikti „neteisingą“ atsakymą, gali gerokai skirtis ir ligos priežastys. Visai neseniai paaiškėjo ir dar vienas, galimai reikšmingesnis skirtumas.

Gydytojas pataria. Kokios būna širdies aritmijos, ar jos pavojingos? (1)

2010 spalio mėn. 27 d. 00:00
Norėčiau sužinoti, kokios būna širdies aritmijos, ar jos pavojingos? Kuomet reikėtų susirūpinti?

Ar žinai, kad... Filosofų pamąstymai apie širdį

2010 spalio mėn. 26 d. 18:50
Platonas teigė, kad logika gimsta smegenyse, o jausmai – „karštoje“ širdyje. Žodis „nuoširdus“ atsirado iš Aristotelio pamąstymų, kad jausmai iš periferinių organų kraujagyslėmis nukeliauja į širdį.

Tikra istorija. Kad tik užtektų laiko dar pabūt kartu (11)

2010 spalio mėn. 26 d. 10:26
Pora
Gyvenimas leido sutikti žmogų, kuris pakeitė mintis, jausmus ir svajones. Daug dienų, savaičių ir mėnesių kasdien mus siejo tik šilta šypsena ir gilus žvilgsnis. Ji gyveno savoj šeimoj, aš sukausi savuose darbuose, vienas auginau sūnų. Skaudžių akimirkų, sunkių išgyvenimų metai negailėjo man. Buvo dienų, kai nežinojau, kaip gyvensiu toliau. Tik šalia visad buvo ji. Laikui bėgant ir esant vis daugiau ir daugiau bendrų reikalų, mūsų santykiai pamažu tapo labai šilti.

Stresas sekina širdį (1)

2010 spalio mėn. 26 d. 00:00
Šiais laikais kone kasdien girdime, kaip nervinė įtampa arba stresas žalingai veikia sveikatą, sukelia ligas, netgi tokias rimtas kaip širdies infarktas arba insultas, pasunkina sveikimą. Visi tarsi susitaikėme su tokia aksioma, tačiau ar žinome, KAIP stresas veikia pačią širdį ir kodėl jis jai kenkia? Ar visada stresas yra žalingas?

Kaip pradėti judėti? (1)

2010 spalio mėn. 25 d. 00:00
Daug svarbiau įkalbinti judėti visai fiziškai neaktyvų žmogų, negu padidinti fizinį aktyvumą jau sportuojančiam. Bet koks fizinis aktyvumas, nors ir nedidelis, visuomet geriau, negu nieko. Atminkite, kad niekada nevėlu pradėti.

Gydytojas pataria. Kodėl širdžiai kenkia riebalai ant pilvo? (1)

2010 spalio mėn. 25 d. 17:59
Kodėl sakoma, kad didėjant liemens apimčiai, didėja ir širdies ligų tikimybė? Kuo čia dėti riebaliukai ant pilvo ir širdis? Atsako Baltijos Amerikos klinikos gydytoja Eglė Merkelienė.

Tikra istorija. Tolimesnį gyvenimo maršrutą nustatė kapitonė Širdis (5)

2010 spalio mėn. 25 d. 00:00
Prieš pradėdamas norėčiau paminėti tokią smulkmenėlę - vyrai turi širdį. Ir mums skauda. Keletas kvailų visuomenėje vyrančių stereotipų, kaip „verkiantis vyras – silpnas“ ar „jautrus vyras negali tapti geru vadovu“ atgraso mus nuo jausmų rodymo, širdies atverimo. Pasaulyje vyrauja du žmonių tipai – vyrai ir moterys. Mus jungia koegzistencija pasaulyje. Apmaudu, kad ši, rodos elementari, tiesa ilgainiui taip stipriai iškrypo. Bet mano istorija nėra apie visuomenę – jos ydas, pilką masę joje ar nusistovėjusias taisykles.

Ar žinai, kad... Plaukai praneša apie artėjantį infarktą (12)

2010 spalio mėn. 25 d. 00:00
Patiriate tiek streso, kad norisi nusirauti plaukus? Skubėkite pas gydytoją. Tai gali išgelbėti jums gyvybę. Nauji tyrimai rodo, kad mūsų plaukuose yra kaupiama informacija apie patirtą stresą. Išanalizavus keletą žmogaus plaukų galima nustatyti, ar jam gresia infarktas, teigiama “LiveScience” pranešime.

Fiziniai pratimai naudingi jūsų širdžiai (1)

2010 spalio mėn. 25 d. 00:00
Norint išgauti naudos širdžiai sportuojant, reikia, kad padidėtų jos susitraukimų dažnis, o tokių pratimų yra dešimtys. Pasak medicinos mokslų daktarės ir Amerikos širdies asociacijos atstovės Jennifer Mieres, ar tai būtų tvarkingos pratimų programos dalis, ar kasdieninė veikla, kaip pratimus galima vertinti bet kokį fiziškai aktyvų užsiėmimą. Šių pratimų patarimų galima laikytis ir namie, ir darbe – tai padidins jūsų gyvenimo fizinį aktyvumą, rašo heart.com.

8 pratimai užimtiems žmonėms (1)

2010 spalio mėn. 22 d. 00:00
Fizinio aktyvumo programoje turėtų būti numatyta tokia veikla, kuri priverčia širdį dirbti stipriau, o kraują tekėti greičiau. Aktyvumas padeda į raumenis nugabenti reikiamą deguonį.

Ar žinai, kad... Nejudra pavojinga sveikatai (2)

2010 spalio mėn. 22 d. 00:00
Nejudra - vienas svarbiausių koronarinės širdies ligos rizikos veiksnių. Daugiau nei 70 proc. suaugusių žmonių juda nepakankamai. Technologinis progresas sudarė sąlygas mūsų raumenis „atleisti“ nuo bet kokio darbo. Daugumoje profesijų vyrauja protinis darbas, stresinės situacijos, o fiziniam aktyvumui laiko visai nebelieka. Įrodyta, kad fiziškai neaktyvūs žmonės 2 kartus dažniau serga širdies ligomis, žymiai didesnis jų mirštamumas.

Tikra istorija. Laiškas mažai širdutei (198)

2010 spalio mėn. 22 d. 00:00
Stebėjau nedidelę juodą dėmelę ultragarso aparato ekrane. „Taip, tikrai laukiatės, - išgirdau patvirtinimą. - Vaisius vienas. Atspausdinsiu nuotraukėlę prisiminimui.“ Išėjau iš klinikos. Temo. Automate nusipirkau kavos ir pamažu pasileidau šlapiomis gatvėmis. Praeiviai zujo aplink – skubėjo moterys, nešinos maisto pirkinių krepšiais, menų mokyklos studentai su instrumentų futliarais ir eskizų aplankais. Brovėsi į stotelėn atsliuogusį autobusą. Skubėjo namo. O aš neturėjau kur skubėti. Svarsčiau, gal jau seniai neturiu namų, tik sienas viename pilkame name miesto pakrašty. Užsukau į knygyną ir, suradusi nėščiosioms skirtą knygą, atsiverčiau ties šeštąja savaite. „Mano širdis priklauso tau, mama! Jau atsirado širdelės dūžiai, ji pradėjo pumpuoti kraują.“

Pirmoji pagalba sustojus širdžiai (4)

2010 spalio mėn. 21 d. 15:37
Jei mums stebint kas nors neteko sąmonės, skubame iškviesti greitąją pagalbą. Bet kritinėse situacijose žmogus gali jos ir nesulaukti. Juk jei kalbama apie širdies sustojimą, reanimacijos reikia imtis per dvi pirmąsias minutes. Vadinasi, reikia savarankiškai suteikti pirmąją pagalbą.

Tikra istorija. Aš vėl patikėjau savo širdimi (2)

2010 spalio mėn. 21 d. 16:00
Tai nutiko prieš ketverius metus. Atėjusi į naują darbą, sutikau piktą, negražų, priekabų bendradarbį. Taip tiesiog man tada pasirodė. Ir dabar taip atrodo. Dėl to viskas ir rodosi kaip stebuklas.

Ar žinai, kad... Nuo aterosklerozės komplikacijų miršta daugiausia žmonių (video) (3)

2010 spalio mėn. 21 d. 12:37
Aterosklerozė – dažniausia širdies ir kraujagyslių ligų priežastis. Nuo jos komplikacijų – infarkto ir insulto – pasaulyje ir Lietuvoje miršta daugiausia žmonių. Aterosklerozė pažeidžia gyvybiškai svarbias kraujagysles – arterijas, kuriomis kraujas neša organizmo audiniams deguonį ir maisto medžiagas. Liga prasideda nepastebimai, o požymiai išryškėja vėliau, kai kraujagyslės jau būna stipriau užkalkėjusios.

Tikra istorija. Pakilimai, nuopoliai ir širdies kuždesiai... (3)

2010 spalio mėn. 21 d. 10:00
Skubantis gyvenimas, bėgantys žmonės, karjera, turtai, naujos technologijos, fiziologiniai poreikiai, feminizmas, vaikai, greičiau besivystantys už tėvus, parduotuvės, mašinos ir aš viso to centre. Kas žino, kaip jaunam žmogui nepasimesti aplink supančiam pasaulyje ir išgirsti savo širdį? Išmokti jos klausytis? Kai aplinkui tiek daug „triukšmo“...

Arbūzai mažina kraujo spaudimą

2010 spalio mėn. 21 d. 00:00
Arbūzai yra labai vertingi: jie saldūs, turi mažai kalorijų, daug ląstelienos ir maistingų medžiagų. Bet tai dar ne viskas. Floridos universiteto mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad arbūzai mažina kraujo spaudimą ir gali būti natūralus efektyvus ginklas kovoje su prehipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligų pirmtake.

Ar žinai, kad... Rūkymas tikrai žudo (video) (31)

2010 spalio mėn. 20 d. 14:11
Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis, kasmet nuo rūkymo miršta apie 3 milijonus žmonių. Viena iš keturių mirčių pasaulyje įvyksta dėl koronarinės širdies ligos, 20 –30 proc. mirčių nuo šios ligos sukelia rūkymas. Vienoje cigaretėje yra apie 1 mg nikotino. Tokia dozė, suleista į veną, būtų mirtina.

Tikra istorija. Norite pasmerkti? (27)

2010 spalio mėn. 20 d. 00:00
Mano istorija nelabai ilga, nors iš kitos pusės, kaip pažiūrėsi. Ar 5 metai nėra ilgai? Man - ne. Ir viskas dėl tos širdies balso, kuris tąkart buvo toks garsus, kad užgožė bet kokias abejones. Tačiau iki to momento buvo visa didžiulė istorija.

Dėl ko gali svaigti galva? (8)

2010 spalio mėn. 20 d. 00:00
Deja, galva gali svaigti ne tik iš laimės: svaigulio priežastis gali būti rimti sveikatos sutrikimai. Jei svaigulys yra nuolatinis, žmogus netenka galimybės normaliai gyventi ir dirbti. Ar galima atsikratyti šios negalios ir ką apie tai sako medikai?