Ypatinga vieta visai šalia Vilniaus

 (24)
Kai lietuvis sako „sodas“, jis turi galvoje žolę, medžius, gėles, krūmynus. Kai japonas sako „sodas“, tikriausiai jo galvoje pirmiausiai iškyla akmenų, vandens ir tik paskui augalų vaizdai. Būtent akmuo, vanduo ir šiek tiek augalų – tokie yra pagrindiniai japoniško sodo komponentai, turintys savo simbolines reikšmes.
Japoniškas sodas VU botanikos sode
© DELFI (L. Mustafinaitės nuotr.)

Smulkūs akmenėliai ir skalda simbolizuoja vandenį, upes, didesni akmenys – salas ar kalnus, nedideli medžiai – ištisus miškus.

Vilniaus universiteto Botanikos sode prieš dvylika metų įkurtame japoniškame sode galima rasti visus pagrindinius komponentus: 500 tonų akmenų, kuriems surasti prireikė net dvejų metų, tvenkinys su vėžlio formos sala per vidurį, čiurlenantis upelis ir kriokliukas, pavėsinės, rododendrai, dailiai apkarpyti maumedžiai, žibintas, vingiuoti takeliai.

Botanikos sodo Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas mokslų daktaras Darius Ryliškis pasakoja, kad sodas įkurtas bendradarbiaujant su dviem sodų kūrėjais iš Japonijos.

„Nuo seniausių laikų japonai tikėjo, kad kalnų viršūnėse gyvena dievai. Kalnus supo medžiai ir vanduo. Iš šių Shinto įsitikinimų ir kildinamos pirmosios japoniškos sodininkystės tradicijos.

Vėliau didelę įtaką japonų sodų menui turėjo budizmas, atkeliavęs iš Kinijos. Sodai tapo tam tikrais rojaus modeliais. Kilmingieji stengdavosi sukurti sau prie namų rojaus kampelį. Nedaug yra išlikusių šio periodo sodų pavyzdžių.

Kitas ryškus japoniškų sodų periodas – vadinamieji Zen sodai arba tuštumos sodai. Jie skirti ne aktyviai veiklai, o meditacijai. Juos labai mėgo samurajai, kad medituodami galėtų nusiraminti ir atgauti jėgas. Tokiuose soduose daugiau akmenų nei žalumos ir paprastai jie būdavo aptverti, kad niekas netrukdytų susikaupti“, - pasakoja D. Ryliškis.

Vėliau iš Kinijos atkeliavo arbatos gėrimo ceremonijos. Joms buvo kuriami arbatos sodai, kurie buvo skirti dvasiniam apsivalymui prieš patenkant į arbatos gėrimo ceremonijos namelį. Šio sodo elementai buvo skirti tam, kad žmogus galėtų atsiriboti nuo išorinio pasaulio ir pakylėtas pradėti arbatos gėrimo ceremoniją.

„Keitėsi istorija, galią įgavo pirkliai ir jie pradėjo sau kurti kitokius sodus. Tai buvo maži sodai. Juose pirkliai panaudojo prieš tai vyravusių sodų elementus, juos įrengdavo tarp namų ir ūkinių pastatų, tokie sodai būdavo vadinami kiemų sodais“, - sako D. Ryliškis.

Edo periodo (1615-1867) sodui būdingas Sukiya stilius, kai žmogus visada jaučiasi apsuptas gamtos. Dauguma Edo periodo sodų yra dviejų rūšių: akmenų ir pasivaikščiojimų sodai. Pasivaikščiojimų soduose dažnai naudojamas kraštovaizdžio „skolinimosi“ principas, kai sodą supantis kraštovaizdis įkomponuojamas į sodą arba vieta parenkama kalno šlaite, taip panaudojant natūralų aukščių skirtumą.

Vilniaus universiteto botanikos sodo Japoniškas sodas sukurtas vadovaujantis Edo periodo, japoniško pasivaikščiojimų sodo kūrimo principais ir pavyzdžiais.

Daugiau žiūrėkite reportaže.

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Naujienos

Kaip kovoti su vejos priešais – grybais? (7)

Nuosavų namų sklypų savininkų problema – vejoje augantys grybai, kurie ne tik nepuošia išpuoselėtos žolės, bet ir gali sukelti problemų dėl netinkamo jo suvartojimo augintinio ar vaikų.

Ką reikia žinoti apie dekoratyvinį sklypo apšvietimą?

Lietuvoje vis dažniau nuosavų sklypų savininkai dėmesį skiria kiemo apšvietimui. Kraštovaizdžio atstovų teigimu, dekoratyvinis apšvietimas gali sukurti ne tik saugumo jausmą, bet ir stipriai pakeisti jūsų aplinkos erdvę. Apšviesti galite namą, takelius, medžius ir kita.

5 žingsniai iki nepriekaištingos vejos (4)

Tvarkingai, gerai prižiūrėta veja – tai yra kiekvieno nuosavo sklypo savininko svajonė. Kraštovaizdžio ekspertai atskleidė penkias paslaptis, kaip paversti savo kiemo veją sodresne.

Kaip tinkamai pasodinti medį? (4)

Nuosavų sklypų savininkams kraštovaizdžio ekspertai pataria jame pasodinti medžių. Tačiau gali nepavykti tą padaryti, jeigu neturėsite pakankamai žinių apie tinkamą sodinukų parinkimą ir taisyklingą sodinimą.

Triukai, kaip sklypo trūkumus paversti privalumais (10)

Kiekvienam mažo sklypo savininkui iškyla galvos skausmas - kaip tinkamai išnaudoti nedidelį jo plotą?Ne mažiau jiems rūpi, kokia augalija vertėtų apsodinti, kad vaizdas būtų iš tiesų patrauklus ir vizualiai nemažintų sklypo apimties.