Rado grybą, kuris gąsdina Lietuvos grybautojus

 (174)
„Gal rasite atsakymą?“ – į DELFI kreipėsi skaitytojas Ignas, norintis sužinoti, kokia yra jo miške aptiktų grybų rūšis. Vaikinas pasakojo, kad jo surinkti rudkepuriai panašūs į raudonikius ir baravykus, tačiau dvejojo, ar juos galima valgyti.
© DELFI skaitytojo nuotr.

DELFI skaitytojo surinktus grybus galite pamatyti žemiau:

Pasirodo, skaitytojo Igno surinkti grybai yra bene didžiausias tradicinis šio grybo nepažįstančių Lietuvos grybautojų „baubas“. Bent jau taip teigia Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos mokslo darbuotojas Jonas Kasparavičius, atpažinęs, kad skaitytojas pririnko melsvėjančiųjų šilbaravykių.

„Beveik visiems šio grybo nepažįstantiems asmenims staigus jo kepurėlės, koto ir minkštimo pamėlynavimas jį paspaudus, nulaužus ar įpjovus sukelia pasibaisėjimą. Yra nemažai grybų, kurie keičia spalvą, bet taip greitai, ryškiai ir gausiai visu paviršiumi nereaguoja nei vienas kitas Lietuvoje augantis grybas. Dėl šios priežasties šis grybas ir yra vadinamas mėlsvėjančiuoju šilbaravykiu (Gyroporus cyanescens). Dauguma yra įsitikinę, kad tokia vos ne „velnio išpera“ tikrai negali būti valgoma. Deja, tenka priminti, kad, išskyrus rausvėjančiąją plaušabudę (Inocybe erubescens), kiti mirtinai nuodingi Lietuvoje augantys grybai spalvos nekeičia“, – pakomentavo J. Kasparavičius.

Pasak specialisto, spalvos pasikeitimas apie grybo nuodingumą ar jo tinkamumą maistui nieko nesako.

„Realiame pasaulyje viskas yra šiek tiek kitaip nei siaubo filmuose. Taigi, grybas yra valgomas. Savo skoniu jis, aišku, neprilygsta tikriniam baravykui, tačiau tikrai nėra blogiausias. Auga smėlinguose spygliuočių, lapuočių ir mišriuose miškuose. Tinkamose vietose nėra retas. Randamas kasmet ir kasmet kažkam tai vis būna tas pirmas, gąsdinantis kartas“, – grybautojus ramino J. Kasparavičius.

Norite pasidalyti savo laimikiu? Nuotraukas siųskite el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Grybai“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (99)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant, atrodo, jau saugių žaidimų įrenginių, pasisupo ir karusele prie kavinės „Sugarmour“ Vasaros Rezidencijos.

Mergaičių elgesys pradžiugino Ukmergės policiją: esame sužavėti jų poelgiu (54)

Norime papasakoti apie gražų dviejų mergaičių poelgį. Vakar maždaug 10 metų mergaitės į Policijos komisariatą atnešė vyrišką piniginę, tikėdamosios, kad pareigūnai padės nustatyti savininką.

Įspėja dviratininkus: šioje Kauno vietoje būkite akylesni (78)

Norėjau pranešti apie įvykį, kuris nutiko rugpjūčio 15 d. dienos metu tarp 14.00 iki 16.50 val. Buvau nuvažiavęs su dviračiu prie Kauno bazių Pramonės p. 1.

Prašo padėti susirasti darbą: esame jauna šeima ir mums labai trūksta pinigų (132)

Pamačiusi darbo (darbo, o ne pašalpos) maldaujančių žmonių prašymus, dažnai atkreipdavau dėmesį ir aš. Ir visuomet apimdavo toks nenusakomas nesmagumo jausmas. Kokioje beviltiškoje situacijoje turėjo atsidurti toks žmogus, kad viešai atvertų savo žaizdas? Dabar pati savo kailiu suprantu, kad tai padaryti nėra lengva.

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (42)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko skaudžiai nusivylę. Nepaisant didžiulių eilių, bilietų buvo parduota dvigubai daugiau ir daugelis net nepamatė filmo – jiems tiesiog nebeliko vietų.