Mokiniai mokėsi kalbėti tarmiškai

 (2)
Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazijos pradinukai su savo mokytojomis surengė nuotaikingą tarmių šventę „Auskim tarmių pynę“. Renginyje dalyvavo visi 1-4 klasių mokiniai.
© Skaitytojo nuotr.

Susipažinę su lietuvių kalbos tarmėmis, mokiniai stebėjo filmuką, kuriame visų gerai pažįstamas žiniuonis Gustavas pasakojo, kaip kažkada gyveno žemaičiai, aukštaičiai, suvalkiečiai, dzūkai, kokius trobesius rentė, kokiais daiktais naudojosi, kaip mergaitės gėlių darželius tvarkė, kaip svečius sutiko. Mokytojos V. Linkevičienės trečiokai dėliojo įvairias dėliones: lipdė Lietuvą iš atskirų regionų, „rengė“ įvairių tarmių atstovus tautiniais drabužiais. Pirmokai (mokyt. E. Čebatorienė), nors dar sunkiai jiems raidelės paklūsta, bet susikaupę spalvino Lietuvą, žymėjo žemėlapyje svarbiausius atskirų regionų miestus.

Susirinkę į aktų salę mokiniai pasakojo vieni kitiems apie tarmes, mokytojų padedami bandė tarmiškai dainuoti bei kalbėti. Ketvirtokai (mokyt. A. Karpiuvienė) ne tik žemaitiškai dainavo, bet ir žemaitiškai anekdotus rietė, dzūkiškai mokė kalbėti antrokai (mokyt. V. Milčinauskienė), aukštaitiškai porino mokytojos R. Blikertienės antrokai. Ypač smagiai visus nuteikė trečiokų (mokyt. V. Dubickienė) suvaidinta pasaka „Kaip žmogs mešk rakšt ištrauke“. Skambėjo Pakruojo šnekta, kurią norint suprasti, reikėjo gerai galvą pasukti.

Viktorinoje mokiniai spėjo, kokia tarme dainuojama, kalbama, menamos mįslės, sakomos patarlės.

Visos šventės metu mokytojos ragino neužmiršti tarmių, kalbėti patiems ir skatinti taip daryti savo draugus. Juk noriai mokomės užsienio kalbų, bet ir tarmė yra didžiulis mūsų krašto turtas.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Dirbu turizmo srityje – šiurpstu nuo lietuvių kliento elgesio (64)

Lietuvoje palengva įsibėgėja eilinis turizmo sezonas. Agentūrų tinklalapiuose mirga marga patrauklūs pasiūlymai bei paskutinių minučių variantai. Smagu, kad lietuvaičiai aktyviai keliauja, tačiau būtų dar smagiau, jei šis straipsnelis padėtų pažvelgti į save iš šalies ir padaryti tinkamas išvadas.

Vilniuje vėjo nuverstas medis sutraiškė užsieniečių išsinuomotą automobilį (60)

Vilniuje kelionė nuomotu automobiliu Izraelio piliečiams buvo itin nemaloni - didžiulis vėjas ant jų užvertė medį.

Vilniaus oro uoste – sumaištis: niekur tokios darbo kokybės neteko matyti (417)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja Vilma Balčiūnienė, šiuo metu esanti Vilniaus oro uoste. Jos teigimu, pastarajame šeštadienio rytą susidarė beviltiška padėtis.

Nufilmavau įžūlų „drąsuolį“ – tokius vairuotojus reikia sudrausminti (96)

Balandžio 20 d., 16 val. Vilniuje, Gurių gatvėje, nufilmavau, kaip per 40 sekundžių „Hondos“ vairuotojas padarė 3 pažeidimus.

Velykų rytą prie piliakalnio aptiko nematytą augalą: gamtininkė paaiškino, kas tai per rūšis (20)

Snieguotas Velykų rytas DELFI skaitytoją Laimą pradžiugino maloniu atradimu – prie piliakalnio Stirniuose moteris atkreipė dėmesį į jai nematytą augalą. Jį nufotografavusi, skaitytoja nuotrauka pasidalijo su DELFI, prašydama padėti išsiaiškinti jo rūšį.