Mokiniai mokėsi kalbėti tarmiškai

 (2)
Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazijos pradinukai su savo mokytojomis surengė nuotaikingą tarmių šventę „Auskim tarmių pynę“. Renginyje dalyvavo visi 1-4 klasių mokiniai.
© Skaitytojo nuotr.

Susipažinę su lietuvių kalbos tarmėmis, mokiniai stebėjo filmuką, kuriame visų gerai pažįstamas žiniuonis Gustavas pasakojo, kaip kažkada gyveno žemaičiai, aukštaičiai, suvalkiečiai, dzūkai, kokius trobesius rentė, kokiais daiktais naudojosi, kaip mergaitės gėlių darželius tvarkė, kaip svečius sutiko. Mokytojos V. Linkevičienės trečiokai dėliojo įvairias dėliones: lipdė Lietuvą iš atskirų regionų, „rengė“ įvairių tarmių atstovus tautiniais drabužiais. Pirmokai (mokyt. E. Čebatorienė), nors dar sunkiai jiems raidelės paklūsta, bet susikaupę spalvino Lietuvą, žymėjo žemėlapyje svarbiausius atskirų regionų miestus.

Susirinkę į aktų salę mokiniai pasakojo vieni kitiems apie tarmes, mokytojų padedami bandė tarmiškai dainuoti bei kalbėti. Ketvirtokai (mokyt. A. Karpiuvienė) ne tik žemaitiškai dainavo, bet ir žemaitiškai anekdotus rietė, dzūkiškai mokė kalbėti antrokai (mokyt. V. Milčinauskienė), aukštaitiškai porino mokytojos R. Blikertienės antrokai. Ypač smagiai visus nuteikė trečiokų (mokyt. V. Dubickienė) suvaidinta pasaka „Kaip žmogs mešk rakšt ištrauke“. Skambėjo Pakruojo šnekta, kurią norint suprasti, reikėjo gerai galvą pasukti.

Viktorinoje mokiniai spėjo, kokia tarme dainuojama, kalbama, menamos mįslės, sakomos patarlės.

Visos šventės metu mokytojos ragino neužmiršti tarmių, kalbėti patiems ir skatinti taip daryti savo draugus. Juk noriai mokomės užsienio kalbų, bet ir tarmė yra didžiulis mūsų krašto turtas.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Nufilmavo, kaip vos neįvyko tragedija: BMW vairuotojo perėja nesulaikė (21)

Milimetras iki tragedijos – taip kraują stingdantį įrašą pavadino DELFI skaitytojas, pasidalijęs vaizdo įrašu, kuris dar kartą moko pėsčiuosius net ir per perėją eiti labai atsargiai.

Palygino prekės kainą skirtingose šalyse – skirtumas nustebino (152)

DELFI skaitytojas Vygandas pasidalijo su portalu savo atradimu – vyrą nustebino tai, kad už vieną prekę Lietuvoje jam tenka mokėti daugiau, nei Belgijoje, Vokietijoje ar Italijoje. „Malonu, kai prekybos centrai mus laiko labiau pasiturinčiais“, – ironizavo jis.

Lietuvi, atsipeikėk: jei nesituokia, nereiškia, kad paliks (77)

Kaip mes galime siekti tolerancijos „kitoms“ visuomenės grupėms, jei nesugebame toleruoti vienas kito? Tarp vyresnių žmonių nusistovėję stereotipai dusina kiekvieną iš mūsų, nes tobulų nėra. Stereotipai apie šeimą, vyriškus vyrus ir moteriškas moteris, vaikų kiekį ir pinigus.

DELFI skaitytojai užfiksavo: į Kauną sugrįžo sniegas (12)

Nors po savaitės jau sulauksime pirmosios pavasario dienos, žiema lengvai pasitraukti nenori – kaip pranešė DELFI skaitytojai Kaune, trečiadienio popietę laikinojoje sostinėje pasnigo.

Švęsdami 160-asias Įkūrėjo metines, skautai pasitiko saulę (5)

Jei šiandien gatvėje, darbovietėje ar mokykloje išvysite žmones, pasipuošusius skautiškais kaklaraiščiais, nenustebkite – taip vasario 22 d., skautų Įkūrėjo dieną mini viso pasaulio skautai. Tradiciškai šią dieną skautai visame pasaulyje pradeda kartu pasitikdami pirmuosius saulės spindulius. Ne išimtis – ir Lietuva, rašoma pranešime spaudai.