Keliautojai pataria: kad linksma diena slidinėjant netaptų tragedija

 (2)
Tikrai nenorėčiau sutikti, kad „kalnuose svarbiausia ne kojos, o slidės; sugipsuotos kojos sugis, o slides teks pirkti naujas“.
Keliautojai pataria: kad linksma diena slidinėjant netaptų tragedija
© Shutterstock nuotr.

Taip pat skaitykite: Ką verta išbandyti slidinėjimo entuziastams?

Slidinėjimas ar čiuožimas snieglente, kaip ir dauguma sporto šakų, yra priskiriami padidintos rizikos grupei. Šiuo metu spaudoje, internete galima rasti nemažai informacijos apie tai, kaip pigiau paslidinėti garsiausiuose slidinėjimo kurortuose, kokį viešbutį išsinuomoti, kokią įrangą pasirinkti ir panašiai.

Tačiau kaip tai padaryti, kad linksma diena netaptų tragedija. Norėčiau pasidalinti patarimais, kuriuos įsidėmėjus, slidinėjimo atostogos taptų saugesnės ir ramesnės.

Rizikos grupės

Tyrimais įrodyta, jog didžiausią riziką susižeisti turi jauni, lengvesni bei mažiau patyrę slidininkai. Pradedantiesiems susižeisti yra net 33 proc. didesnė rizika susižeisti nei pažengusiems. Moterims dažniau pasitaiko kelio sąnario, o vyrams – galvos, peties sąnario traumos.

Traumų ypatumai

Dažniausiai traumos patiriamos per pirmąsias ar pačias paskutines dienas, kuomet jau būname pavargę. Net 45 proc. sudaro kelio sąnario, šiek tiek retesnės stuburo ar galvos traumos.

Patarimai prieš išvykstant slidinėti

1. Pasirūpinkite kelionės draudimu. Išvykstantiesiems į Europos Sąjungos, Europos Ekonominės Erdvės šalis nares bei Šveicarijos Konfederaciją nieko nekainuojantis būdas – tai Valstybinėje ligonių kasoje išduodama Europos sveikatos draudimo kortelė, jei esate apdrausti valstybiniu sveikatos draudimu. Tuomet turite teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, o šių paslaugų išlaidas kompensuos valstybinis sveikatos draudimas.

Tikslesnė informacija, kaip gauti būtinosios medicinines paslaugas įvairiose šalyse, galima rasti Valstybinės ligonių kasos internetiniame puslapyje. Tačiau būtina pasitikslinti informaciją, kadangi, pvz.: Austrijoje medicinos transporto (dažniausiai tai yra sraigtasparnis) pagalba kalnuose yra mokama ir šios išlaidos nekompensuojamos. Kai kurios gydymo įstaigos gali būti nesudariusios sutarčių su teritorine ligonių kasa, tad gali tekti vykti į kitą valstybinę gydymo įstaigą ar susimokėti už medicinos išlaidas pačiam.

Tad geriausia pasirūpinti kelionės draudimu, kuris padengs ne tik Jūsų medicinos, transporto išlaidas, tačiau tai būtų kartu draudimas ir nuo nelaimingų atsitikimų bei sporto veiklos ir inventoriaus. Nemokamu kelionių draudimu apdraudžiami daugelio kredito kortelių turėtojai. Nuo to, kokią kredito kortelę turite, priklauso kelionių draudimo sąlygos. Tad prieš išvykdami pasiskaitykite pagrindines draudimo sąlygas.

Kelionių draudimu apdraudžiamas ne tik kortelės turėtojas, bet ir kartu keliaujantys jo šeimos nariai, t. y. sutuoktinis ir vaikai iki 18 metų. Turėkite draudimo kompanijos kontaktinius duomenis tam, kad įvykus draudiminiam įvykiui apie tai būtų galima informuoti.

2. Susikraukite kelionės vaistinėlę. Kadangi slidinėjimas yra fiziškai sunkus sportas, prieš vykdami į kelionę apsilankykite pas savo šeimos gydytoją, pasirūpinkite individualiai vartojamais, ypač receptiniais, vaistais. Dažniausiai slidinėti vykstame į Europos šalis, šaltuoju metu laikotarpiu maistas mums yra gana įprasta, tad daug mažesnė virškinamojo trakto sutrikimų galimybė.

Vykstant slidinėti rekomenduojama pasiimti skausmą slopinančių (ne tik tablečių, bet ir vietiškai vartojamų tepalų), temperatūrą mažinančių (pvz.: paracetamolis), nuo peršalimo vaistų, pastilių nuo gerklės skausmo, žaizdas dezinfekuojantį tepaliuką, elastinio binto, pleistro ar tvarstukų. Taip pat nepamirškite, jog prireiks lūpų balzamo, apsauginio odos bei rankų kremo. Kalnuose taip pat pasitaiko ir nudegimų nuo saulės. Tad su savimi turėkite apsauginį nuo saulės odos kremą.

Patarimai nuvykus slidinėti

1. Slidinėjimo pamokos. Tyrimais įrodyta, jog tai gali sumažinti traumų tikimybę net 50 proc. Tad pirmą kartą vykstant slidinėti tikrai verta užsisakyti slidinėjimo instruktoriaus pamokas. Pažengusiems slidinėtojams pirmąją dieną taip pat būtų gerai pasinaudoti privataus instruktoriaus pamokomis, kurios padėtų atsikratyti blogų slidinėjimų įgūdžių.

2. Individualiai sureguliuota slidinėjimo įranga bei apranga. Pradedantiesiems geriausia kreiptis į nuomos punktus, kur tai atliktų profesionalūs darbuotojai, atsižvelgę į Jūsų kūno svorį, ūgį ir pan. Atkreipkite dėmesį į batus - koja juose turi būti ne per laisva, kad krintant būtų galima panaudoti visą jėgą, reikalingą koją ištraukti iš apkaustų. Slidinėjimo kostiumą stenkitės rinktis ne pagal diktuojamą madą ar grožį, tačiau kuo mažiau slidžios medžiagos tam, kad nukritus kalno viršuje, sustoti netektų papėdėje.

3. Apsaugos priemonės. Patariama dėvėti ne tik šalmą, kuris net 80 proc. apsaugo nuo galvos traumų, tačiau, ypatingai snieglenčių mėgėjams, pasirinkti kitas apsaugos priemones – stuburo, alkūnių, kelių ir kitas. Nepamirškite ir slidinėjimo akinių. Būkite atsargūs, jei jau turėjote kelio traumą, nes jos lengvai atsinaujina. Tad prieš vykstant slidinėti ortopedijos technikos parduotuvėse galite įsigyti specialių apsaugos priemonių, kurios gali būti naudojamos profilaktiškai.

4. Mityba. Siekiant išvengti nuovargio, būtini sotūs pusryčiai, taip pat rekomenduojama įsidėti energijos suteikiančių užkandžių. Tačiau būtina įsiklausyti į savo organizmą ir suprasti, kada jūs jau pavargote.

5. Trasos pasirinkimas. Nusileidimo trasos pagal sudėtingumą žymimos atitinkamomis spalvomis. Žalia spalva žymi lengvas, paprastas trasas, mėlyna - šiek tiek sudėtingesnes, statesnes trasas. Kartais mėlynoji trasa viename slidžių kalne gali būti sudėtingesnė negu raudonoji trasa kitame kalne. Raudonosios trasos paprastai būna sudėtingesnės, gana stačios ir ilgos. Jos pritaikytos daugiau patyrusiems slidininkams. Pačios stačiausios ir sudėtingiausios trasos - juodosios. Jose dažniausiai leidžiasi tik labai patyrę arba įvaldę techniką slidininkai. Tad rinkitės trasą pagal savo pasirengimo lygį.

6. Apšilimas. Specialistai rekomenduoja trumpą bėgimą ristele, kas padėtų paruošti jūsų raumenis, sausgysles bei raiščius „darbui“, ypač tai svarbu šaltu oru. Tad nepatingėkite apšilti.

7. Įspėjamieji ženklai. Slidininkas/snieglentininkas privalo atsižvelgti į visas informacines iškabas ir ženklinimus, esančius prie nusileidimo trasų. Niekada nečiuožkite žemyn, jei trasa uždaryta.

8. Saugus maršrutas. Atsižvelkite į vietovės aplinkos bei oro sąlygas, reljefo ypatumus. Su savimi turėkite žemėlapį, kuriame būtų nurodytos ne tik trasos, tačiau medicinos punktai, aptarnaujančio personalo punktai.

9. Dairykitės. Prieš pradėdami ar baigdami slidinėti, taip pat norėdami trumpam sustoti visuomet apsidairykite, ar tai yra pakankamai saugu padaryti.

10. Sustojimas. Niekada nesustokite ten, kur yra siaura trasos vieta ar blogas matomumas.

11. Lenkimas. Lenkiant kitą žmogų visuomet palikite pakankamai vietos, jei jis atliktų kokį jums netikėtą manevrą. Per viršų ar apačią, iš kairės ar dešinės - nėra jokių griežtų taisyklių, kaip lenkti kitus slidininkus. Yra vienintelė sąlyga - lenkiant privalote išlaikyti saugų atstumą ir nesukurti pavojingų situacijų.

12. Pėsčiomis. Jei leidžiatės ar kylate į kalną pėsčiomis, darykite tai trasos pakraščiu. Venkite vaikščioti pėsčiomis, kai yra prastas matomumas.

13. Pagarba. Elkitės taip, kad nekeltumėte pavojaus ne tik sau, bet ir kitiems slidinėtojams.

14. Slidinėjimo nuovargis. Kadangi slidinėjimas yra daug fizinės ištvermės reikalaujantis sportas, planuojant slidinėjimo atostogas tikrai verta tam fiziškai pasiruošti. Kai kurie sporto klubai gali net pasiūlyti specialias programas. Prieš leidžiantis ir renkantis trasas visuomet įvertinkite savo fizinę būklę ir gebėjimą įveikti pasirinktą trasą, atsižvelgiant į ilgį, sudėtingumą.

15. Pagalba. Jei kažkam nutiko nelaimingas atsitikimas, visuomet sustokite padėti. Užtikrinkite nukentėjusio slidininko saugumą pastatydami virš jo porą sukryžiuotų slidžių, kad būtų atkreiptas kitų dėmesys ir pažymėta nelaimingo atsitikimo vieta. Tada iškvieskite gelbėjimo tarnybą. Vienas žmogus turi pasilikti prie nukentėjusio.

16. Veiksmai draudiminio įvykio metu. Už ambulatorines sveikatos priežiūros paslaugas dažniausiai tenka susimokėti pačiam, tad būtina iš gydymo įstaigos gauti pažymą, kurioje būtų nurodyta sveikatos sutrikimo diagnozė, atlikti tyrimai ir gydymas. Dokumentus reikia pateikti draudimo kompanijai grįžus iš kelionės.

Jei medicinos pagalba suteikiama stacionarinėje gydymo įstaigoje, apie tai per 24 val. būtina informuoti draudimo kompaniją. Jei dėl traumos negalite toliau slidinėti, turėkite apie tai gydytojo pažymą, tai leis ne tik atgauti draudimą, tačiau susigrąžinti pinigėlius už likusių dienų sporto inventoriaus nuomą.

Goda U.

www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Mokinių rudens atostogos: nuo Rygos cirko pasirodymų iki nuotykių vaiduoklių namuose (1)

Mokinių atostogos – puikus laikas ne tik atsipūsti nuo mokslų, bet ir pasisemti įspūdžių bei gerų emocijų. O kad jos nepraslinktų beprasmiškai kiūtant prie kompiuterio ar televizoriaus, leiskitės su vaikais kad ir į trumpą kelionę. Pažintis su gyvūnais legendiniame Rygos Cirke ar prisilietimas prie mokslo Budapešto Mokslo stebuklų centre – mokiniai tikrai turės ką papasakoti draugams po atostogų, sakoma pranešime spaudai.

Nustatyta, kokioje šalyje jauni žmonės gyvena geriausiai (3)

Naujame tyrime buvo atskleista, kuriose pasaulio šalyse 15-29 metų amžiaus jauni žmonės gyvena gyvena geriausiai.

Keliautojų ligos: ką reiškia, kai lėktuve ima skaudėti ausis ar akis? (6)

Ar kada nors keliaujant lėktuvu yra ėmę skaudėti ausis? O diegę akis? Aerootitas (stiprus skausmas ausyse) bei aerosinusitas (diegimas prienosiniuose ančiuose) priskiriami keliautojų ligų sąrašui. Ką žinote apie šias ligas?

Į vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių įkopęs S. Damulevičius: nuolat kovojau su savimi (6)

Saulius Damulevičius – vienas žymiausių Lietuvos alpinistų. Jam neseniai pavyko įveikti vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių – 8163 m aukščio Manaslu („Dvasios“) kalną, esantį Nepale, Himalajų kalnų grandinėje.

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (13)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.

Įspūdžių žemėlapis susiruošusiems į Fuerteventūrą: ką pamatyti, ką patirti, ko paragauti (8)

Nors dėl saulėto klimato ištisus metus ir pakrantes šiaušiančio vėjo daugeliui Fuerteventūra siejasi su vandens sportu ir paplūdimio malonumais, vis dėlto tai – tik kelios iš saloje aktyviai kultivuojamų pramogų. Prieš 20 mln. metų susiformavusi seniausia vulkaninės kilmės Kanarų sala garsėja įspūdingu Marso paviršių primenančiu kraštovaizdžiu bei autentiškomis tradicijomis ir kultūra, išlikusiomis dar nuo pirmųjų salos gyventojų laikų, sakoma pranešime spaudai.

Populiariausios lietuvių kelionių kryptys Europoje (2)

Kelionės – vienas mėgstamiausių daugumos gyventojų hobių. Paprastai jos asocijuojasi su atostogomis, poilsiu ir naujais potyriais. Drauge, tai neišvengiama vykstant į darbines komandiruotes ar keliaujant susitikti su seniai matytais artimaisiais bei draugais. Tačiau nesvarbu, kur ir kodėl ketinate vykti – visuomet tenka pasirinkti keliavimo būdą.