Ar šaltoji Norvegija verta lietuvių atostogų?

 (15)
Norvegija - nepaprastai graži, nepamirštamą įspūdį paliekanti šalis. Ten galite išsirengti į krabų „medžioklę“ Jarfjorde, palakstyti sniegaeigiais Kirkenes miestelyje, susipažinti su tradiciniu samių gyvenimo būdu. Jei pasiseks, pakeliui išvysite kvapą gniaužiantį šviesų spektaklį - mistiškąją šiaures pašvaistę.
Hammerfestas, Šiaurės Norvegija
Hammerfestas, Šiaurės Norvegija
© Shutterstock nuotr.

Kruizas „Hurtigruten“ keltu

Iš Tromsø į Kirkenes nuplauksite keltu „Hurtigruten“. Prieš akis atsivers nuostabus šiaurinės Norvegijos kraštovaizdis: įspūdingi pylimai, civilizacijos nepaliestos salos, nesibaigianti ledo ir sniego drama.

Giliai išraižytose pakrantėse išsimėtę seni žvejų kaimeliai. Keltui priartėjus prie kranto, namų languose išryškėja žybsinčios ugnelės, spinduliuojančios jaukumą ir svetingumą. Laivui tolstant, jos tirpsta, mąžta ir tampa panašios į vienišus sargybinius, ištikimai budinčius kažkur netoli pasaulio krašto.

Šie kaimeliai - tai labiausiai į Šiaurę nutolusios gyvenvietės pasaulyje. Jų čia tikriausiai seniai nebebūtų, jei ne „Hurtigruten“ įgula.

Kirkenes, Norvegija
Kirkenes, Norvegija
© Shutterstock nuotr.

Taip, šis keltas siūlo kruizinio laivo lygio komfortą - barus, restoranus ir burbulinę vonią po atviru dangumi - tačiau jo pagrindinis tikslas yra palaikyti arktinės Norvegijos Šiaurės širdies plakimą.

„Kartais „Hurtigruten“ yra vienintelis būdas aprūpinti kaimelio gyventojus būtinomis prekėmis,“ - sako kelto kapitonas Kjell Jonassen. „Mes esame arterija, kuri palaiko šio šalies kampelio gyvybę.“

Kapitoną K. Jonassen vis dar žavi arktinis kraštovaizdis: „Praėjo jau daug metų, bet man jis vis dar nuostabus. Aš niekada nuo jo nepavargstu.“

Kruizinis keltas „Hurtigruten“
Kruizinis keltas „Hurtigruten“
© Vlada Z / Shutterstock.com

Karališkųjų krabų safaris (Kirkenes): susižvejokite vakarienę

Į pietus nuo stingdančios Jarfjordo didybės ir į Rytus nuo Kirkenes miesto prasideda karališkųjų krabų valdos. Tai bene patys neįprasčiausi arktinės Norvegijos gyventojai. Atrodo, kad šie neįtikėtinai bjaurios išvaizdos gigantai išniro ne iš gaivių Norvegijos fiordų vandenų, o iš fantastinės jūros pabaisų buveinės.

Tai didžiausi pasaulyje vėžiagyviai, septynios karališkųjų krabų rūšys, kuriuos 1961 m. iš Ramiojo vandenyno čia atplukdė rusų mokslininkai. Šie gyviai ėmė daugintis stebėtinu greičiu. Krabų patelės kasmet susilaukia maždaug 10 tūkstančių palikuonių. Vien Barenco jūroje plaukioja apie 20 milijonų krabų.

Laivas Longyearbyeno krantų, Svalbardas (Norvegija)
Laivas Longyearbyeno krantų, Svalbardas (Norvegija)
© Reuters/Scanpix

Šie skaičiai sukėlė ant kojų gamtosaugos specialistus. Du dešimtmečius šiuose vandenyse nardantis Larsas Petteris Øie sako: „Norvegijos vyriausybė atliko daugybę tyrimų, tačiau vis dar negali apsispręsti, ar krabus laikyti problema, ar Norvegijos turtu.“

Larsui mielesnis antrasis variantas. Nesibaimindami minusinių temperatūrų, L. P. Øie ir jo krabų safario komanda reguliariai išplaukia į jūrą pripučiama „Zodiac“ valtimi ir neria į 25 metrų gylį ieškoti krabų.

Valtyje likę it pingvinai krypuojantys turistai trumpam sulaiko kvapą ir su nekantrumu laukia savo vakarienės, dėkingi Larsui už tai, kad jiems nereikėjo išsinerti iš šiltų kombinezonų. Atrodo, kad praeina amžinybė, kol Larsas iškyla į vandens paviršių - sustiręs, bet laimingas ir su stambiu laimikiu.

„Didžiausias mano pagautas krabas svėrė 8 kg ir buvo beveik mano ūgio - 170 cm ilgio,“ - prisimena jis. „Kiti žvejai yra pagavę ir 15 kg sveriančių krabų, kurių ilgis siekė net du metrus.“

Tačiau kai žvejyba baigiasi ir ateina metas valgyti krabus, jų dydis nebėra pats svarbiausias dalykas. „Svarbiausia juos išvirti jūros vandenyje,“ - sako Larsas. „Tik tuomet atsiskleidžia tikrasis jų skonis.“

Sniegaeigiai (Kirkenes): palėkite su vėjeliu

Pasvik slėnis - tai siauras sausumos plotas šalia Suomijos ir Rusijos. Tai viena nuostabiausių ir ramiausių šiaurinės Norvegijos teritorijų. Tiesa, ramu ten tik tol, kol tylą ir sniegą ima skrosti sniegaeigiai.

Ši tankių spygliuočių miškų, neišbrendamų pusnynų, tundrų ir ežerų teritorija tęsiasi apie 100 km į pietus nuo Kirkenes. Užšalusių ežerų pakrantėse ir pamiškėse išsibarstę mažučiai mediniai nameliukai, bylojantys apie šios kadaise ginčytinos pasienio teritorijos istoriją.

Sniegomobiliai
Sniegomobiliai
© Shutterstock nuotr.

XIX a. vid. Norvegijos vyriausybė, norėdama apgyvendinti šią teritoriją, neturtingiems valstiečiams iš pietų pasiūlė nemokamos žemės. Šiuo metu Norvegija yra viena turtingiausių pasaulio šalių, o šios spartietiškos trobelės, išduodančios buvusių jų savininkų skurdą, dabar priklauso pasiturintiems Kirkenes gyventojams, kurie čia leidžia savaitgalius ir atostogas.

Sniegaeigiais, kurie išvysto net 100 km/h greitį, galima nukeliauti į tolimiausius vietovės kampelius, pakeliui aplankant medines trobeles. Ši kelionė - tai retai pasitaikanti džiugesio ir vienatvės kombinacija: palei ausis švilpiantis šaltas nakties vėjas ir viltis išvysti šiaurinę pašvaistę; saulės nubučiuotas saulėlydžio sniegas; išjungus variklį užliejanti spengianti tyla.

Paprastai įsivaizduojame, kad sniegaeigiai - tai jaunimui skirta pramoga. Nieko panašaus, sako Hansas Hatle, buvęs norvegų karininkas, kadaise sniegynuose treniravęs britų karius, o dabar organizuojantis keliones sniegaeigiais. „Amžius - ne kliūtis. Vyriausiam mano klientui buvo 93-eji, ir jis buvo puikus vairuotojas. Nesvarbu, kiek jums metų, svarbu atsipalaiduoti ir mėgautis.“

Samiai (Karasjok): nusikelkite į tolimą praeitį

Turistai į šiaures Norvegiją traukia todėl, kad nori patirti naujų įspūdžių. Tačiau ten gyvenantiems samiams toks gyvenimo būdas yra kasdienybė. Samiai - toliausiai šiaurėje gyvenantys žmonės. Šiaurės Norvegijoje jų yra apie 60 tūkstančių; tai pusė pasaulio samių populiacijos. Nors daugelis jų gyvena tokį patį gyvenimą kaip ir ne samiai norvegai, kai kurios samių šeimos vis dar gano elnius virš Lešjokha upės.

Tai Nilso Mikkel Somby valdos. Supažindinti svečius su tradiciniu samių gyvenimo būdu buvo jo idėja. Jis pasitinka smalsuolius pagrindiniame kelyje, susodina juos į nedideles dengtas sniegaeigio traukiamas roges ir kalvotu keliu nugabena juos į kitą pasaulį. Čia, ant beržais apaugusios kalvos, ganosi jo šeimai priklausanti 2000 elnių banda. Akinamai baltame horizonte išryškėja elnių siluetai, besimaudantys švelnioje saulės šviesoje. Nilsas neištaria nė žodžio: kraštovaizdis ir samių gyvenimas šneka patys už save.

Samiai
Samiai
© Shutterstock nuotr.

Vėliau jis pakviečia svečius į savo šeimos namus - tradicinę kūgio formos trobelę, arba “lavvu”. Jo mama patiekia garuojantį elnienos troškinį, o Nilsas bando nuspėti samių ateitį: „Moderniam pasauliui reikia tiek daug - asfaltuotų kelių, išteklių iš tolimų šalių. Tai vilioja jaunus samius, dėl to mūsų kultūra po truputį miršta. Tikiuosi, kad po 50 metų čia vis dar gyvens samiai. Tačiau nesu tuo įsitikinęs.“

Ir visgi samiai dar neišnyko, nors jų gyvenimas - tai nuolatiniai, beveik neįveikiami iššūkiai: nuo atšiauraus ir nenuspėjamo klimato iki ne samių kilmės žmonių paniekos ir priešiškumo. Kokia bebūtų jų ateitis, su Nilsu ir jo šeima išgyventos akimirkos yra neįkainojama dovana, ne kiekvienam pasitaikanti galimybė prisiliesti prie gijos, siejančios su 2500 metų senumo praeitimi.

Pasigrožėkite Šiaurės pašvaiste

Aurora borealis“ yra bene pats įspūdingiausias gamtos spektaklis, mistiška vizualinė komunikacija su amžinybe. Formas keičiantys arktinės nakties dangaus paveikslai yra tokie nerealūs ir stulbinantys, kad priverčia pasijusti it pasakoje.

Pirmą kartą Šiaurinę pašvaistę išvydusiems žmonėms atrodo, kad jie mato stebuklą. Vieną akimirką prieš akis iškyla nežemiškos baltos ar žalios pašvaistės su violetiniais ruožais, primenančios šiaures mitologijos vaizdinius: šviesos rūmus, toliuose besikūrenantį samių laužą, vikingų laivus. Tada jos ištirpsta, o jų vietoje išryškėja naujas horizontas, šokantis danguje jūrų arkliuko ar dylančio mėnulio pavidalais.

Šiaurės pašvaistė ties Tromso, Norvegija
Šiaurės pašvaistė ties Tromso, Norvegija
© AP/Scanpix

Mokslinis paaiškinimas - Saulės vėjo dalelių susidūrimas su azoto ir deguonies elektronais, esančiais Žemės atmosferoje - nepadeda demistifikuoti šio reginio. Svarbiausias elementas - dangus be debesų. Didžiausia tikimybė išvysti šį šviesos šokį yra 10-11 val. vakaro.

Tam, kad pamatytumėte Šiaurės pašvaistę, reikės apsišarvuoti kantrybe ir pasikliauti sėkme. „Aurora yra aikštinga dama,“ - sako Knutas Hansvold, vietinis Tromsø gyventojas. „Tačiau jei ši gražuolė nuspręs jums pasirodyti, jos nepamiršite visą likusį gyvenimą.“

www.perpasauli.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (12)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.

Įspūdžių žemėlapis susiruošusiems į Fuerteventūrą: ką pamatyti, ką patirti, ko paragauti (8)

Nors dėl saulėto klimato ištisus metus ir pakrantes šiaušiančio vėjo daugeliui Fuerteventūra siejasi su vandens sportu ir paplūdimio malonumais, vis dėlto tai – tik kelios iš saloje aktyviai kultivuojamų pramogų. Prieš 20 mln. metų susiformavusi seniausia vulkaninės kilmės Kanarų sala garsėja įspūdingu Marso paviršių primenančiu kraštovaizdžiu bei autentiškomis tradicijomis ir kultūra, išlikusiomis dar nuo pirmųjų salos gyventojų laikų, sakoma pranešime spaudai.

Populiariausios lietuvių kelionių kryptys Europoje (2)

Kelionės – vienas mėgstamiausių daugumos gyventojų hobių. Paprastai jos asocijuojasi su atostogomis, poilsiu ir naujais potyriais. Drauge, tai neišvengiama vykstant į darbines komandiruotes ar keliaujant susitikti su seniai matytais artimaisiais bei draugais. Tačiau nesvarbu, kur ir kodėl ketinate vykti – visuomet tenka pasirinkti keliavimo būdą.

Pamatė kitokią Norvegiją (3)

Šiemet į neįprastą kelionę išsiruošė fizikas Mindaugas Sarpis, kuris su komanda keliavo į vieną iš rečiausiai apgyvendintų vietų Europoje – Norvegijos šiaurę.

Šiaurės pašvaistė Reikjavike valandai pakeitė gatvių apšvietimą (2)

Reikjavike valandai išjungtas gatvių apšvietimas, kad Islandijos gyventojai galėtų ryškiau matyti šiaurės pašvaistės švytėjimą.

Vestuvės Italijoje: įspūdinga gamta, gardus maistas ir geras oras

Lietuvoje šiuo metų laiku vestuvių sezonas baigiasi, tuo tarpu Italijoje jis tik prasideda. Vestuvių planuotoja Olga Raškauskienė leidžia pirmąsias savaites Italijos pietuose.

Top 5: prabangiausi Las Vegaso viešbučių apartamentai (1)

Įsivaizduokite, kad nuvykę savaitgaliui į Las Vegasą galite apsistoti bet kuriame viešbutyje. Kad ir pačiuose brangiausiuose apartamentuose!