Šiaurės Korėjos komunistinė propaganda „Arirang“ šventėje

Kelionė į Šiaurės Korėją visiems keliautojams prasideda viename taške – Pekino tarptautiniame oro uoste, terminale Nr.2. Oro uoste besibūriuojančius keleivius stebi Šiaurės Korėjos saugumo darbuotojai. Nejučia pradedi jaustis kaip George’o Orwello romane „1984“ – „didysis brolis stebi mus“. Š. Korėjos saugumas nuo šiol lydės mane kiekviename žingsnyje.
Šiaurės korėjiečiai Pchenjano gatvėse
© DELFI (S.Berlinsko nuotr.)

Oro uosto laukiamajame akį patraukė šiaurės korėjiečiai, vykstantys į namus. Visi gabena didžiulius maišus. Matyt ir komunizmo išvagotoms sieloms reikia Vakarų pasaulio gėrybių: LED televizorių, drabužių ir kitų prekių, patvinkusių taip jų nekenčiama Amerikos dvasia.

Šiaurės korėjiečius galima atpažinti pagal raudonus ženkliukus su lyderių portretais ties širdimi. Tai yra vienas pagrindinių šios šalies gyventojų skiriamųjų ženklų. Tipinė apranga – vienodi, pilkos arba mėlynos spalvos kostiumai. Šie atspalviai ir griežtos veidų minos lydės mane artimiausias aštuonias dienas

Įlaipinimas prasideda. Skristi tenka su „Air Koryo“ – Šiaurės Korėjos valstybine aviakompanija. Be šios oro linijų bendrovės į Pchenjaną dar skraido tik „Air China“. „Air Koryo“ pusiau nauji rusų gamybos lėktuvai yra gana komfortiški. Jau įlipus į lėktuvą buvo galima pasirinkti išskirtinės kokybės propagandinių leidinių ir pasigardžiuoti „amerikietišku“ mėsainiu, pagamintu Šiaurės Korėjoje.

Sigitas Berlinskas
Sigitas Berlinskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Skrydis į Pchenjaną truko 2,5 val. Buvome oficialiai informuoti, kad patekome į Šiaurės Korėjos valdas: „Nuo šiol jūs esate mūsų šlovingoje Tėvynėje“. Kad skrydis neprailgtų, plazminiuose lėktuvo TV ekranuose keleivius linksmino Šiaurės Korėjos estrados ir operos atlikėjai.

Skambiai nusileidus į išsvajotą žemę, pro lėktuvo iliuminatorius išvydome mažą pilką oro uostą, panašų į Naujosios Akmenės autobusų stotį. Oro uostas – tai viena didelė salė su pasienio patikros punktu ir vartais į „izoliaciją“. Patikros metu teko atsisveikinti su GPS. Paradoksas, bet paliko du išmaniuosius telefonus su GPS imtuvais.

Keliauti po komunizmo meką galima tik su grupe. Mūsų grupė buvo išties internacionalinė, tačiau internacionalo dainuoti jie nemokėjo. Bendraminčiai buvo iš įvairių pasaulio kampelių: IT profesorius, psichoterapeutė, radiologas iš Švedijos, programuotojai, 79 metų senjoras su 16-mečiu anūku iš Norvegijos, tarptautinių santykių studentas iš Australijos, verslininkai iš Naujosios Zelandijos, prancūzas virtuvės šefas iš Singapūro, keliautojų porelė iš Kanados.

Griežtai draudžiama fotografuoti kariškius

Absurdo teatras prasideda. Oro uosto prieigose susitikome su gidais, mikliai buvome susodinti į autobusą. Autobuse gidai iš karto supažindino mus su griežtomis ir besąlygiškomis taisyklėmis. Gido žodis - šventas žodis. Turime nuosekliai ir neginčijamai vykdyti visus gido nurodymus, gerbti šalies taisykles ir tradicijas, niekur neiti be gidų žinios, griežtai nefotografuoti kariškių.

Pajudėjus autobusui - siurprizas, programa keičiasi. Jau šį vakarą aplankysime „Arirang“ šventę. Greita vakarienė viešbutyje ir mes vėl autobuse, už keliasdešimt minučių išvydome vieną didžiausių stadionų pasaulyje, talpinantį 120 000 sielų. Teko išsiskirti su 100 eurų ir aš jau stadione viduje.

Prieš akis atsiveria milžiniškos tribūnos ir „žmonių ekranai“. Tai tarsi gyvas kino teatras, kiekvienas žmogus yra gyvas pikselis, kuris keičia spalvotas korteles ir taip, drauge su kitais 24 999 žmonėmis, formuoja Šiaurės Korėjos propagandinius „gyvus“ paveikslus.

Jausmas lyg būčiau olimpinių žaidynių atidaryme. Ši „Arirang“ šventė buvo išskirtinė, dedikuota 60 metų Korėjos karo pabaigos sukakčiai, bei pirmą kartą istorijoje šioje šventėje buvo įtraukti vaizdai, šlovinantys Rusiją, kalinką malinką šokančios matrioškos. Nesuvokiama, kaip tokia masė idealiai ištreniruotų žmonių atlieka 1,5 val. trunkantį pasirodymą.

Pasibaigus pasirodymui būriavomės stadiono prieigose, dalinomės įspūdžiais, kai netikėtai priėjo žurnalistas ir paprašė profesoriaus iš Švedijos interviu.

Atvykus atgal į viešbutį, pasitiko dar viena staigmena – kambaryje TV ekranas rodė BBC naujienų kanalą. Komunizmo tvirtovėje užmigau stebėdamas Vakarų pasaulio naujienas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionių blogas

Dviračiu po Hanzos miestą Kuldygą

Kol Kuldygos aikštėje kremtu pusryčių bandelę, saulė senų namų sienomis nuo stogų lipa žemyn. Pasiekusi pamatus, aukso juosta atslenka akmeniniu grindiniu, užlieja mano pėdas ir šalia staliuko lūkuriuojantį dviratį. Netoli dviračius nuomojančio Rekreacijos centro įsikūrusį restoraną „Goldingen Room“ išsirinkau ne šiaip sau – jo pavadinime įamžintas senasis Kuldygos vardas, nuo kurio ir dera pradėti pažintį su šiuo Hanzos miestu.

Netikėtumai, kurie laukia Tailande: nuo viešbučio be elektros iki iš lovos verčiančių dramblių

Didžiausias Tailando kurortas Pataja – rojus žemėje tiems, kas per atostogas nori suderinti paplūdimius, aktyvias pramogas ir pažintines ekskursijas bei ryškias naktinio gyvenimo šviesas. Parankiausias laikas atostogauti Siamo įlankoje, kuri dar vadinama Tailando Rivjera, prasideda jau dabar, kai sulig lapkričiu šalyje baigiasi lietingasis periodas ir įsivyrauja švelnus bei saulėtas klimatas, kuris idealiai tinka ir paplūdimio malonumams, ir pažinimui. Tad kaip dėlioti atostogų scenarijų, jei jūsų lėktuvo bilietas žada, kad skrendate į Patają Tailande?

Patarimai, kaip sutaupyti keliaujant

Žmonės vis dažniau ir dažniau keliauja. Vienas tą lėmusių faktorių yra pigūs skrydžiai. Kai kelionė Europoje pirmyn ir atgal kainuoja iki 100 eurų, susigundo vos ne kiekvienas. Ypač studentai ar neseniai studijas pabaigęs jaunimas.

„Beprotis drąsuolis“ - taip iššūkį sau metusį Roką vadino kelyje sutikti žmonės (48)

Palangiškis kurčias 19-metis vaikinas Rokas Koveckis šią vasarą nuo liepos 12 d. iki rugsėjo 12 d. keliaudamas po Europą pėsčiomis nuėjo 500 km, o autostopu nukeliavo 5000 km. Kelyje sutikti žmonės jį vadino tiesiog bepročiu drąsuoliu.

Ar ne svajonė: išradingas lietuvis keliauja po pasaulį pragyvendamas iš savo pomėgių (45)

Mokykla, universitetas, darbas – toks gyvenimo scenarijus Lietuvoje įsigalėjęs nuo neatmenamų laikų. Tačiau kelionių entuziastas ir pradedantysis fotografas Vytautas Jankulskas (24) nenorėjo paklusti šiai sistemai ir išdrįso savo talentų ieškoti keliaudamas, o ne nuobodžiai sėdėdamas paskaitose.

Penkios nepamirštamos dienos tropikų rojuje (5)

Zanzibaras - nuo vaikystės šis žodis man siejosi su šiltomis jūromis, balto smėlio paplūdimiais, burlaiviais ir piratais. Paskui diskotekose suskambo naivoka, bet smagi Arabesque grupės daina - "Zanzibar is not far!" (Zanzibaras netoli), entuziastingai skandavo grupės merginos.

Vietnamo keistenybės: „Išprotėjęs namas“, dykuma ir naktinis turgus

Keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis išsiruošė į kelionę po Vietnamą. Čia rasite jo pirmų dienų nuotykius.

Lietuvio nuotykiai Vietname: paskutinius kilometrus važiavo sukandęs dantis iš skausmo (7)

Nepailstantis keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis šį kartą tyrinėjo Tailandą. Su DELFI skaitytojais jis sutiko pasidalinti įspūdžiais ir tolimoje šalyje patirtais nuotykiais.

Vilniečiai su kūdikiu ant rankų išmaišė tolimiausius pasaulio kampelius (60)

Kelionės mūsų šeimai yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų, dažnai ir metus prisimename pagal tai, kur kada lankėmės, ką matėme. O kaip kelionės su kūdikiu, vaiku?

Auksinio Indijos trikampio spindesys ir skurdas (3)

Vidurio nėra. Indija arba patinka, arba ne. Tai – kontrastų ir mistikos šalis. Dešimties dienų jai pažinti ir suprasti tikrai neužtenka.

Šešios dienos Austrijoje: pilys, ledo urvai ir nepakartojamas Zalcburgas

Austrija. Iš tikrųjų tik Zalcburgo žemė ir jos apylinkės.

Foralbergo kalnų sakmės, Alpių sūris ir karvių šypsenos

Žvilgsnis bėgioja žaliais Alpių šlaitais, užkliūdamas už viršūnių, kai kur net ir vasarą pasipuošusių sniego lopinėliais. Kojos nespėja lėkti iš paskos. Debesėliai glosto skruostus, palikdami drėgnus bučinius veide ir rasą plaukuose. Saulės pakutenti žolynai skleidžia virš slėnių tūkstantį ir vieną aromatą. Abipus tako mūkia karvės, o snukiai tokie draugiški, kad praeinant norisi sveikintis, glostyti, pakasyti paausį.

„Baltoscandia 2016“: kodėl skandinavai vis dar tiki troliais

Norėčiau pratęsti trijų savaičių „Baltoscandia 2016” ekspedicijos apžvalgą. Kuomet kelionė jau praeityje ir namie į dienoraštį sugulė paskutinės mintys, prieš akis šmėsteli daug, tuo metu rodos, nesvarbių dalykų.

Dviračiais Slovakiją apvažiavę lietuviai džiaugiasi, kad nesutiko meškų (2)

Lietuvis keliautojas Aurimas Valujavičius, pernai vasarą dviračiu apvažiavęs Norvegiją ir Švediją, šiemet su draugu Mindaugu patraukė į Slovakiją ir apvažiavo Karpatų kalnyną.

Baltijos rivjera Jūrmaloje (11)

Atėjus vasaros atostogoms norėjau išsirinkti gražią vietą, šalį ar kurortą, kuris būtų ir įdomus, ir netoliese. Ieškojau ramesnio kampelio, kur galėčiau atgauti jėgas ir nepavargti keliaujant nežinia kur ir toli bei jokiu būdu nenorėjau grūstis minioje nuotykių trokštančių turistų. Į Lietuvos pajūrį važiuoti netraukė, lietuvių atsiliepimai nuteikė pesimistiškai, be to, norėjosi kažko naujo ir nematyto.