Pasibastymas po Pietų Latviją

 (1)
Seniai seniai, prieš kelis šimtus metų, kai Lietuva tyliai vegetavo Lenkijos glėby, kaimynystėje gyvavo hercogystė, kuri net kolonijų Afrikoje ir Karibuose turėjo. Štai po jos turėtas valdas ir sumąsčiau pasidairyti.
Ryga-Ventspilis, Žiemgalos-Kuržemės riba
Ryga-Ventspilis, Žiemgalos-Kuržemės riba
© G.Katino nuotr.

Pirmas dyvas laukia dar net nepajudėjus – Latvijoje kuro kainos didesnės nei pas mus. Nejaugi braliukai slapta naftos perdirbimo gamyklą pasistatė?

Pradedu savo kelias dienas truksiantį pasibastymą nuo latviškosios Žiemgalos. Pro automobilio langą bėga gelsvai pilkas keisto šiųmečio pavasario peizažiukas: laukai, kalvos, miškai, Bauskės miestukas, standartiniai braliukų keliai, upės ir upeliai, snaudžianti Elėjos gyvenvietė ir vienintelė lygi vieta Latvijoje – Žiemgalos lyguma.

G.Katino nuotraukos

O štai ir pirmasis man reikalingas įspūdžių medžioklės objektukas – mažutis Vilcės miestukas. Nors visai nedidukas, bet turtingas. Mat turi savo gamtos parką su daugybe stebukliukų, kuriuos moka prižiūrėti ir turistams parodyti.

Pirmiausia akį patraukia Zuikių pievelė, labai mėgstama vietinių žmonių ir ypač vaikų. Vietos mokykla ją ir prižiūri. Pievutė nepaprasta, turinti savo istoriją. Kadaise čia bemedžiodamas tūlas baronas vienu šūviu nušovė net du zuikius. Dabar laikai pasikeitę, niekas čia kiškučių skriausti nebeleistų.

Žingsniuoju takučiu šalia smagaus Vilcės upeliuko ir prižingsniuoju piliakalnį. Latvijoje jų nemažiau nei pas mus, tik anų istorija visai kitokia. Prisipažinsiu, jog po juos besivalkiodamas jaučiuosi išdidžiai; o mūsiškių taip niekas nukariauti ir nesugebėjo.

Prie latviškųjų truputį graudu. Nes jie tikras priekaištas, jog mes, baltai, nuo neatmenamų laikų niekada nemokėjome tarpusavyje susikalbėti. Gyva klasika šis posakis: du baltai - trys nesuderinamos nuomonės. Tinka ji ir individualiai kiekvienam, tiek latviams, tiek lietuviams, ir šiandien.

Vilcės piliakalnis priklausė pačiai karingiausiai latvių genčiai – žiemgaliams. Sakoma, jog latviai buvę žemdirbiai, lietuviai – kariai, o prūsai – žyniai. Baltijos pakrančių siaubūnai kuršiai tais laikais buvo išstumti savo pačių įsileistų krikščionių germanų ir asimiliavęsi su lyviais, žemaičiais ir žiemgaliais. O trys likusios baltų tautos tarpusavyje ne tik nesusikalbėdavo, bet dar vieni kitus ir skriaudė.

Čia jau akmenukas į mūsų, lietuvių, daržą; mėgdavo mūsų protėviai plėšikauti kaimynų žemėse. Štai latvių gentys ir paprašė kalavijuočių padėti jiems gintis nuo plėšikų. Anie mielai sutiko. Kai latviai susiprato esą barbarų krikščionių apgauti, vėlokai buvo. Žiemgaliai ilgiausiai bandė gintis prieš Ordiną, nuolat sukildavo, kai kada jiems į pagalbą ateidavo ir lietuviai. Kai žemaičiai per Saulės mūšį galingai nuteriojo kalavijuočius, šiuos besprunkančius pribaigė žiemgaliai. Visas tas senas istorijas ir mena šis nedidukas, žmogaus rankomis supiltas kalnas.

Einu takučiu per parką. Labai smarkų turiu įtarimą, jog čia vasarą tiesiog pasakiškai gražu.

Ekskursijos pabaigai apžiūriu labai garsaus šių kraštų barono Medemo XVIII amžiaus dvariuką. Ši giminė Latvijoje beveik tokia pat garsi, kaip pas mus Radvilos. Tik latviškieji garsenybės germaniškos kilmės. Taip jau likimas lėmė, kad broliškose tautose, nepaisant, jog vienus nukariavo, o kitus tiesiog apgavo karūnų blizgesiu; abiejuose kraštuose žodžiai „lietuvis“ ir „latvis“ įgijo tą pačią „vargetos“ reikšmę.

Abiejų tautų ir raštas beveik tuo pat metu atsirado. Ir atgimė jos tik XX amžiuje. Bet susikalbėjimo nelabai buvo - vis ta konkurencija pagalius į ratus kaišioja. Nesuvokiu, kam mažos šeimos ribose ji reikalinga.

Čiuožiu toliau smagiaisiais keliukais, čia į peizažiukus pakelėse neužsižiūrėsi, kad ir kokie jie gražučiai, bemat duobės iš svajonių į realybę sugrąžins.

Stabteliu Tervetėje prie dviejų greta esančių piliakalnių. Ant abiejų būta pilių, jos kariaujant eidavo iš rankų į rankas ir kartais taip nutikdavę, jog priklausydavo skirtingoms stovykloms. Tada būdavo patogu paerzinti vieni kitus pašaudant iš patrankų į kaimyno daržus.

Šiame miestuke yra garsus visoje Latvijoje gamtos parkas, su daugybe atrakcionų vaikams. Man važiuojant pro šalį jis skendėjo pavasariniame potvynyje ir bilietų pardavėja be ilgaaulių guminių nerekomendavo po jį šlaistytis.

Nuo čia važiuoju į netoli Žiemgalos sostinės Jelgavos esantį „Pikšų“ vienkiemį. Latvijoje nuo neatmenamų laikų kiekviena save gerbianti sodyba turi pavadinimą. Mane dominanti ypač įžymi.

Joje gimė pats garsiausias ir labiausiai tautos gerbtas bei mylėtas Latvijos Prezidentas Karlis Ulmanis. Būta už ką mylėti. Šis žmogus, baigęs Amerikoje agrarinius mokslus, atvežė į nepriklausomybę iškovojusią Latviją modernesnį požiūrį į gyvenimą ir verslą. Jis tapo pirmuoju Latvijos ministru pirmininku ir padarė labai daug, kad tarpukario Latvija taptų viena iš labiausiai išsivysčiusių Europos valstybių. Bent jau žemės ūkio srityje.

Prezidentu 1934 metais tapo po madingo pasaulyje, anais laikais, pučo. Jo pavyzdžiu pamėginsiu apginti mūsiškį Prezidentą A. Smetoną nuo šmeižikų. Ulmanis nepabėgo 1940 metais atsibeldus sovietams. Netgi per radiją agitavo kitus nebėgti (sakoma, su įremtu į galvą raudonarmietišku ginklu). To pasekmė – dienas netrukus baigė „raudonojo rojaus“ kalėjimuose. Nieks tiksliai net ir nežino, kur yra jo palaikai.

„Pikšų“ ūkis pasitinka keturiais jau parsibeldusiais gandrais. Pirmieji šįmet mano sutiktieji. Ir gėlytės prie sodybos bando žydėti.

Prezidento memorialiniai pastatai atstatyti. Komunistai per 50 savo buvimo Latvijoje metų pasidarbavo iš peties, parodė visus savo didžiulius gebėjimus. Vienintelius turimus. Griauti ir naikinti.

Besibastant po sodybos teritoriją vis aidėdavo mintyse garsusis Ulmanio posakis: „Esu susituokęs su Latvija“. Nelabai žinau, kuris naujųjų laikų Lietuvos politikas galėtų dabar išdrįsti taip pasakyti, užjuoktų tokį tauta iškart.

Namo vidus

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionių blogas

Netikėtumai, kurie laukia Tailande: nuo viešbučio be elektros iki iš lovos verčiančių dramblių

Didžiausias Tailando kurortas Pataja – rojus žemėje tiems, kas per atostogas nori suderinti paplūdimius, aktyvias pramogas ir pažintines ekskursijas bei ryškias naktinio gyvenimo šviesas. Parankiausias laikas atostogauti Siamo įlankoje, kuri dar vadinama Tailando Rivjera, prasideda jau dabar, kai sulig lapkričiu šalyje baigiasi lietingasis periodas ir įsivyrauja švelnus bei saulėtas klimatas, kuris idealiai tinka ir paplūdimio malonumams, ir pažinimui. Tad kaip dėlioti atostogų scenarijų, jei jūsų lėktuvo bilietas žada, kad skrendate į Patają Tailande?

Patarimai, kaip sutaupyti keliaujant

Žmonės vis dažniau ir dažniau keliauja. Vienas tą lėmusių faktorių yra pigūs skrydžiai. Kai kelionė Europoje pirmyn ir atgal kainuoja iki 100 eurų, susigundo vos ne kiekvienas. Ypač studentai ar neseniai studijas pabaigęs jaunimas.

„Beprotis drąsuolis“ - taip iššūkį sau metusį Roką vadino kelyje sutikti žmonės (48)

Palangiškis kurčias 19-metis vaikinas Rokas Koveckis šią vasarą nuo liepos 12 d. iki rugsėjo 12 d. keliaudamas po Europą pėsčiomis nuėjo 500 km, o autostopu nukeliavo 5000 km. Kelyje sutikti žmonės jį vadino tiesiog bepročiu drąsuoliu.

Ar ne svajonė: išradingas lietuvis keliauja po pasaulį pragyvendamas iš savo pomėgių (44)

Mokykla, universitetas, darbas – toks gyvenimo scenarijus Lietuvoje įsigalėjęs nuo neatmenamų laikų. Tačiau kelionių entuziastas ir pradedantysis fotografas Vytautas Jankulskas (24) nenorėjo paklusti šiai sistemai ir išdrįso savo talentų ieškoti keliaudamas, o ne nuobodžiai sėdėdamas paskaitose.

Penkios nepamirštamos dienos tropikų rojuje (5)

Zanzibaras - nuo vaikystės šis žodis man siejosi su šiltomis jūromis, balto smėlio paplūdimiais, burlaiviais ir piratais. Paskui diskotekose suskambo naivoka, bet smagi Arabesque grupės daina - "Zanzibar is not far!" (Zanzibaras netoli), entuziastingai skandavo grupės merginos.

Vietnamo keistenybės: „Išprotėjęs namas“, dykuma ir naktinis turgus

Keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis išsiruošė į kelionę po Vietnamą. Čia rasite jo pirmų dienų nuotykius.

Lietuvio nuotykiai Vietname: paskutinius kilometrus važiavo sukandęs dantis iš skausmo (7)

Nepailstantis keliautojas ir verslininkas Jokūbas Laukaitis šį kartą tyrinėjo Tailandą. Su DELFI skaitytojais jis sutiko pasidalinti įspūdžiais ir tolimoje šalyje patirtais nuotykiais.

Vilniečiai su kūdikiu ant rankų išmaišė tolimiausius pasaulio kampelius (60)

Kelionės mūsų šeimai yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų, dažnai ir metus prisimename pagal tai, kur kada lankėmės, ką matėme. O kaip kelionės su kūdikiu, vaiku?

Auksinio Indijos trikampio spindesys ir skurdas (3)

Vidurio nėra. Indija arba patinka, arba ne. Tai – kontrastų ir mistikos šalis. Dešimties dienų jai pažinti ir suprasti tikrai neužtenka.

Šešios dienos Austrijoje: pilys, ledo urvai ir nepakartojamas Zalcburgas

Austrija. Iš tikrųjų tik Zalcburgo žemė ir jos apylinkės.

Foralbergo kalnų sakmės, Alpių sūris ir karvių šypsenos

Žvilgsnis bėgioja žaliais Alpių šlaitais, užkliūdamas už viršūnių, kai kur net ir vasarą pasipuošusių sniego lopinėliais. Kojos nespėja lėkti iš paskos. Debesėliai glosto skruostus, palikdami drėgnus bučinius veide ir rasą plaukuose. Saulės pakutenti žolynai skleidžia virš slėnių tūkstantį ir vieną aromatą. Abipus tako mūkia karvės, o snukiai tokie draugiški, kad praeinant norisi sveikintis, glostyti, pakasyti paausį.

„Baltoscandia 2016“: kodėl skandinavai vis dar tiki troliais

Norėčiau pratęsti trijų savaičių „Baltoscandia 2016” ekspedicijos apžvalgą. Kuomet kelionė jau praeityje ir namie į dienoraštį sugulė paskutinės mintys, prieš akis šmėsteli daug, tuo metu rodos, nesvarbių dalykų.

Dviračiais Slovakiją apvažiavę lietuviai džiaugiasi, kad nesutiko meškų (2)

Lietuvis keliautojas Aurimas Valujavičius, pernai vasarą dviračiu apvažiavęs Norvegiją ir Švediją, šiemet su draugu Mindaugu patraukė į Slovakiją ir apvažiavo Karpatų kalnyną.

Baltijos rivjera Jūrmaloje (11)

Atėjus vasaros atostogoms norėjau išsirinkti gražią vietą, šalį ar kurortą, kuris būtų ir įdomus, ir netoliese. Ieškojau ramesnio kampelio, kur galėčiau atgauti jėgas ir nepavargti keliaujant nežinia kur ir toli bei jokiu būdu nenorėjau grūstis minioje nuotykių trokštančių turistų. Į Lietuvos pajūrį važiuoti netraukė, lietuvių atsiliepimai nuteikė pesimistiškai, be to, norėjosi kažko naujo ir nematyto.

Keliaujančius po Ameriką lietuvius vienas dalykas sukrėtė iki sielos gelmių (8)

Rašydamas mūsų kelionės įspūdžius nesistengiau susikoncentruoti į visiems žinomus lankytinus objektus, bet norėjau parodyti viską mūsų akimis, tai kas tuo metu atrodė svarbiausia, tai kas labiausiai sukrėtė ar sužavėjo.