© DELFI / Kiril Čachovskij

2015-aisiais orientuosimės į žmonių pajamų augimą, socialinės atskirties mažinimą ir užimtumo augimą, todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomoms programoms kitąmet siekiame užsitikrinti beveik 3,4 milijardo litų. Palyginti su 2014 metais, šios lėšos didėtų apie 19 procentų (2014 metais skirta beveik 2,9 mlrd. Lt).

Įdarbinsime daugiau nei 60 tūkstančių žmonių

Darbo politikai įgyvendinti kitąmet skirsime beveik 463 mln. litų. Šios valstybės biudžeto lėšos bei numatomos skirti lėšos iš Užimtumo fondo (100 mln. litų) bus skiriamos aktyviai darbo rinkos politikai finansuoti, socialinių įmonių subsidijavimui, taip pat naujų įdarbinimo formų bei aktyvių darbo rinkos priemonių įteisinimui.

2015 metais įgyvendinant tokias aktyvios darbo rinkos politikos priemones kaip perkvalifikavimas, papildomas profesinis mokymas, įdarbinimas subsidijuojant darbo vietą, darbo įgūdžių įgijimo rėmimas, viešieji darbai, darbo rotacija, darbo vietų steigimo subsidijavimas, savarankiško užimtumo rėmimas, vietinių užimtumo iniciatyvų projektų įgyvendinimas, bedarbių teritorinis judumas, kitąmet užimsime apie 63 tūkstančius žmonių.

Papildomas milijonas bendruomenėms

Lankydamasi regionuose iš karto jaučiu, kuriame miestelyje ar kaime yra stipri bendruomenė ir kokią didžiulę pridėtinę vertę ji sukuria savo nariams. Todėl siekdami sudaryti kuo daugiau galimybių mažesniuose miesteliuose, rajonuose gyventiems žmonėms save realizuoti ir vietoje rasti reikiamas paslaugas ir paskatas kurti savo verslą ar dirbti, nutarėme kitąmet vietos bendruomenių savivaldos programai įgyvendinti skirti milijonu litų daugiau nei šiemet – iš viso 9 milijonus litų.

Šie pinigai bus padalinami savivaldybėms, kuriose pačios bendruomenės nutars, kur panaudoti lėšas: ar suremontuoti bendruomenės patalpas, įrengti vaikų žaidimo aikštelę, ar surengti sveikatinimo kursus, surengti bendruomenę buriančią šventę. Tokie projektai kuria aplinką, kurioje patogiau, šviesiau gyventi, tiek fizine, tiek dvasine prasme. Be to, jie labai gerai parodo ir įrodo, kad žmonės patys pajėgūs susitelkti ir priimti sprendimus svarbiais klausimais.

Skirsime didesnį dėmesį ir lėšas vaikams ir jaunimui

Kitąmet ypatingą dėmesį skirsime ir vaikams bei jaunimui regionuose, nes jų užimtumas, socialinis ugdymas, augimas ateityje atsipirks jų darbu ir sumokamais mokesčiais. Būtent todėl 2015 m. planuojame didinti vaikų dienos centrų rajonuose finansavimą ir tam skirti 1 mln. litų daugiau nei šiemet. Siekiame finansuoti apie 250 vaikų dienos centrų. 2014 m. vaikų dienos centrų finansavimui buvo skirta 8 mln. litų.

Šiuose centruose socialinės rizikos šeimų vaikai gali gauti nemokamą maitinimą, prižiūrimi auklėtojos ruošti pamokas, turiningai leisti laisvalaikį, kurti rankdarbius, švęsti gimtadienius, drauge minėti įvairias šventes, važiuoti į ekskursijas. Labai svarbu, kad vaikų dienos centruose vaikai įgauna įvairių socialinių įgūdžių, taip pat po kelias valandas per savaitę dirbama ir su šių vaikų tėvais. Kitąmet šie centrai turėtų sulaukti daugiau nei 6 tūkst. vaikų.

350 tūkstančių litų daugiau nei šiemet skirsime jaunimo nevyriausybinių organizacijų projektams ir iniciatyvoms. Tai leis užtikrinti didesnį jaunų žmonių įsitraukimą į jaunimo ir su jaunimu dirbančių organizacijų veiklą, bus ugdomas jų pilietiškumas, o įgytos kompetencijos leis jiems efektyviau įsitvirtinti darbo rinkoje bei dalyvauti visuomeniniame gyvenime.

Rajonuose yra labai kūrybingų, iniciatyvių jaunuolių, bet jų iniciatyvos yra nedidelės, vietinės reikšmės, todėl dažiausiai nesulaukia įvertinimo dideliuose nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose. Todėl mes nusprendė skirti daugiau paramos mažo miestelio ar gyvenvietės jaunimui skirtiems svarbiems projektams. Tam papildomai skirsime 300 tūkst. litų.

Daugiausiai lėšų socialinės atskirties ir skurdo mažinimui

2 mlrd. 716 mln. litų – apie 80 proc. visų lėšų – kitąmet bus skiriama skurdo, socialinės atskirties mažinimui ir prevencijai. Šios lėšos numatytos išmokoms vaikams, šalpos išmokoms, valstybinėms pensijoms ir kitoms socialinės paramos išmokoms, išmokoms iš Vaikų išlaikymo fondo, socialinėms išmokoms ir kompensacijoms skaičiuoti bei mokėti, socialinei paramai mokiniams bei kitoms socialinės apsaugos srities specialiosioms tikslinėms dotacijoms savivaldybių biudžetams, socialinės globos įstaigoms išlaikyti bei valstybės paramai gyvenamiesiems namams, butams įsigyti. Beveik 185 mln. litų numatome skirti savivaldybių biudžetams būsto šildymo išlaidų, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijoms mokėti.

Vis dėlto svarbiausia 2015 metų naujovė bus vienodas piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo modelis visose savivaldybėse.

Pagrindinis mūsų tikslas – kad piniginė socialinė parama būtų skiriama tiems ir tuomet, kai jos labiausiai reikia, ir tokia forma, kuri geriausiai tinka žmogui. Sėkminga paskutinių metų savivaldybių patirtis parodė, jog socialinė parama tapo taiklesnė, pasiekia tuos, kuriems jos labiausiai reikia, ir, palyginus su praėjusių metų tokiu pačiu laikotarpiu, vidutinis socialinę pašalpą gaunančių žmonių skaičius per mėnesį sumažėjo ketvirtadaliu.

Tačiau tikslas nėra tiesiog taupyti – savivaldybės kartu su bendruomene tiksliau žino, kas stengiasi, kam tiesiog šiuo metu nepasisekė, o kas piktybiškai naudojasi valstybės parama, todėl didesnių galių suteikimas savivaldybėms padės siekti socialinio teisingumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (45)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (15)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (158)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Greitai uždirbti iš savo buto gali ne visi: ko labiausiai reikia? (1)

Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose ir kurortuose, populiarėja trumpalaikės nuomos verslas. Jį...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (377)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Skaitmeninės legendos: A. Sabonis ir Š. Marčiulionis žais tarp visų laikų NBA geriausiųjų? (2)

Vasarai artėjant prie pabaigos NBA vaizdo žaidimų kūrėjai atskleidžia vis daugiau paslapčių...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (18)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (17)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (145)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (44)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...