Į praeitį nugarmėję senieji – jau istorija. Vieni juos galbūt prisimins didžiuodamiesi, jausdamiesi daugiau ar mažiau pasiekę, kiti – su kartėliu. Natūralu: visiems negali būti vien tik gerai arba vien tik blogai. Toks įvairiaspalvis mūsų gyvenimas.
© Corbis/Scanpix

Ekonomikos ekspertai ir politikai pastaruoju metu vis drąsiau mus bando įtikinti, kad skaudžiausius krizės smūgius jau patyrėme. Tačiau lengviau atsipūsti šiais metais, atrodo, dar negalėsime. Valstybę vis labiau slėgs skolų našta. Nusimesti ją dėl giliai įstrigusios ekonomikos mums bus gerokai sunkiau negu kitoms Europos Sąjungos valstybėms, nors kai kurios jų prasiskolinusios dar labiau negu mes. Jau aišku, kad tikrai nemažės nedarbas, o didėjančios energijos ir komunalinių paslaugų kainos vers žmones ir toliau veržtis diržus.

Įtakingo Didžiosios Britanijos žurnalo „The Economist“ tyrimų padalinys „Economist Intelligence Unit“ prognozuoja, kad Lietuvos ekonomika kitais metais smuks labiausiai pasaulyje. Mūsų finansų analitikai irgi nedažo prasidėjusių metų šviesiomis spalvomis. Vargu ar galima sutikti su kai kurių politikų ir apžvalgininkų džiūgavimu, kad uždarius Ignalinos atominę elektrinę Lietuva taps ne tokia priklausoma nuo Rusijos. Veikiau priešingai. Bent jau kurį laiką.

Be to, Lietuvos banko analitiko Raimondo Kuodžio skaičiavimu, trečdaliu padidėsianti elektros kaina šalies bendrąjį vidaus produktą sumažins procentu ir tiek pat padidins infliaciją. Siaučiant pasaulinei krizei tai neatrodo daug, tačiau Lietuvos ekonomikai šie procentai bus skausmingas smūgis. Verslininkai jau nė neslepia, kad padidėjusią energijos kainų naštą bus priversti perkelti ant savo darbuotojų pečių, dar labiau mažindami jų atlyginimus, arba padidinti savo produkcijos ar paslaugų kainas. Trečio kelio nėra. Todėl džiūgauti dėl neva atsirasiančios elektros rinkos šiuo metu mažų mažiausia atrodo naivu.

Jau beveik baigia žlugti smulkusis verslas, tarsi „Titanikas“ skęsta „Sodra“, sutriko tiesioginis susisiekimas oru su Vakarais. Net į Europos Sąjungos šalis dažniausiai turime skristi kaip didžiausi žemyno vargšai – per Rygą ar Varšuvą. O tikėjomės, kad į Vilnių, pasiskelbusį Europos kultūros sostine, plūste plūs turistai kone iš viso pasaulio. Toliau trauktis ekonomikai jau nėra kur, todėl geriausia, ką galime pasiekti šiais metais – bent stabilizuoti dabartinę padėtį, palikdami ir toliau siautėti nedarbo šmėklą.

Ieškodami darbo, Lietuvą pernai paliko daugiau žmonių nei bet kuriais ankstesniais metais nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Kiekvieną savaitę darbo biržose įregistruojami tūkstančiai naujų bedarbių. Prognozuojama, kad kitąmet kas penktas darbingo amžiaus Lietuvos gyventojas nedirbs.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tikina, kad dabartinės Vyriausybės veiksmai nebuvo svarbiausias veiksnys, lėmęs tokį baisų ūkio nuosmukį, tačiau ir ji buvo priversta pripažinti, kad vadinamoji naktinė mokesčių reforma skaudžiai kirto verslui.

Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad žmonės yra smarkiai nusivylę valdžia, menkai ja pasitiki. Dėl visų blogybių dabar prie kryžiaus kalamas Seimas, Vyriausybė ir valdininkai. Vis ieškome kaltų, kaltiname vieni kitus ir dar labiau didiname jau seniai išnaudotus tautos ir valdžios pasitikėjimo kreditus.

Praėjusieji metai buvo neramūs, kupini politinių įvykių ir intrigų. Matyt, jų netrūks ir šiemet. Valdančiajai koalicijai ir Vyriausybei teks kovoti dėl išlikimo, toliau stengtis tramdyti ekonominę krizę ir mažinti gyventojų nepasitenkinimą. Nors opozicijos reitingai kyla, bet pasiglemžti valdžios iš konservatorių ir jų sąjungininkų, matyt, greitai ji dar nesiryš. Dabar tam nepalankus metas. Neverta, juk galima užsitarnauti tiek pat tautos nemalonės, netgi neapykantos, kaip ir dabartinė valdžia. Tačiau kažkam vairuoti valstybės laivelį vis dėlto reikia, todėl belieka tikėtis, kad šiemet visi būsime protingesni ir apdairesni.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo, sulaikytas antras įtariamasis nuolat pildoma (535)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis sulaikytas (202)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (19)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (27)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (108)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (3)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (87)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (1)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (7)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...