LR darbo kodeksas nustato, jog bendruoju atveju asmuo darbo teisinių santykių subjektu gali būti nuo 16 metų. Tačiau tas pats kodeksas išimtiniais atvejais leidžia įdarbinti ir jaunesnius, 14 metų sulaukusius asmenis.

Atsižvelgiant į asmens pažeidžiamumą bei gebėjimą dirbti tam tikrus darbus įstatymas nepilnamečius skriria į dvi grupes:

· nuo 14 iki 16 metų

· nuo 16 iki 18 metų

Siekiant įdarbinti asmenį nuo 14 iki 16 metų neužtenka vien jo sutikimo. Siekiant užtikrinti, kad darbas atitiktų vaiko interesus bei nekenktų jo sveikatai, įstatymas įpareigoja pateikti raštišką tėvų, mokyklos sutikimą bei vaiko sveikatą prižiūrinčio gydytojo leidimą. Taip pat pridedamas vaiko gimimo liudijimas.

Įdarbinant 16 metų sulaukusį asmenį minėti leidimai nėra reikalingi, tačiau įstatymai ir Vyriausybės nutarimai riboja galimų dirbti darbų sąrašą.

Pažymėtina, kad įdarbinat minėtų grupių nepilnamečius, įstatymas draudžia nustatyti išbandymo terminą, siekiant patikrinti ar asmuo tinka sutartam darbui. Darbdavys priimdamas nepilnametį asmenį turi įvertinti, jog toks asmuo gali neturėti darbo patirties ar jo darbas gali būti mažiau našus ir prisiimti šią riziką.

Įdarbindamas nepilnametį asmenį darbdavys taip pat privalo įvertinti ir atsižvelgti į tai, ar numatomo darbo aplinkoje nėra sveikatai žalingų, pavojingų veiksnių, galimą įmonėje naudojamų cheminių medžiagų poveikį. Darbdavys turi suvokti jauno asmens fizines galimybes atlikti pavestus darbus. Jis privalo užtikrinti tokią pavojingų cheminių medžiagų saugojimo būklę bei taip organizuoti darbo priemonių išdėstymą, kad nepilnametis nepatektų į darbo vietas, kur tos medžiagos naudojamos ir dėl neatsargumo nebūtų paveiktas. Darbas neturi kenkti asmens fizinei ir protinei raidai, mokslams.

Darbdavys taip pat privalo apie galimus pavojus darbe bei priemones jų išvengti įspėti ne tik įsidarbinančius jaunuolius, bet ir jų tėvus ar kitus atstovus pagal įstatymą.

Siekiant kontroliuoti nepilnamečio sveikatai galimą atsirasti žalą, jauni asmenys prieš pradėdami dirbti yra įpareigoti pasitikrinti sveikatą ir tai daryti kasmet iki sukaks 18 metų. Vyriausybės nutarimu yra patvirtinti darbų sąrašai, kuriuos draužiama dirbti 16 ar 18 metų nesulaukusiems asmenims. Pavyzdžiui, vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiama dirbti tik lengvus darbus, tokius kaip daržų ravėjimas, prekių kainų žymėjimas, smulkūs remonto darbai, laikraščių ar žurnalų pardavinėjimas. 16 metų sulaukusiems asmenims draudžiama dirbti su medžiagomis, kurios gali sukelti sveikatos sutrikimus, tokiomis kaip švinas, asbestas.

Nepilnamečiai asmenys yra labiau pažeidžiama darbuotojų grupė, todėl įstatymai numato jiems papildomų lengvatų poilsiui, draudžia varginančio pobūdžio darbą, nustato trumpesnę jo trukmę.

Įstatymai leidžia asmenims nuo 16 iki 18 metų dirbti ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę (8 val. per parą). Į šį valandų skaičių įskaitomas ir pamokų laikas. Todėl dirbti galima tik tiek laiko, kiek lieka iš 40 val. atėmus savaitinį pamokų laiką.

Vaikų darbo laikas dar trumpesnis. Keturiolikmečiui leidžiama dirbti iki 12 val. per savaitę po pamokų arba 35 val. per savaitę (7 val. per dieną), jei dirbama ne mokslo metų laiku. 15 metų sulaukusiems asmenims tas laikas gali būti pailgintas iki 40 val.

Nepilnmečius taip pat draudžiama skirti dirbti nakties laiku bei viršvalandinius darbus, taip pat budėti. Darbdavys nepilnamečius dirbti savaitgaliais ir švenčių dienomis gali skirti tik jų sutikimu.

Asmenims nuo 14 iki 16 metų draužiama dirbti nuo 20 iki 6 val. ryto, o 16-18 metų asmenims nuo 22 iki 6 val. ryto. Taip pat šioms asmenų grupėms nustatytas privalomas nepertaukiamo poilsio laikas par parą: 14-16 vaikams ne mažiau kaip 14 val., o 16-18 metų jaunuoliams ne mažiau nei 12 val. Be to visiems nepilnamečiams privaloma suteikti ne mažiau kaip 2 poilsio dienas paeiliui per savaitę, iš kurių viena sekmadienis.

Pažymėtina, kad nepilnamečiams taip pat priklauso papildomos pertraukos kasdienio darbo metu. Bendru atveju darbuotojui priklauso nuo 30 min. iki 2 val. petrauka pailsėti ir pavalgyti. Jei nepilnametis per dieną dirba ilgiau nei 4 val., jam priklauso papildoma 30 min. pertauka.

18 metų nesulaukusiems asmenims taip pat nustatyta ilgesnė kasmetinių atostogų trukmė - ne 28, o 35 dienos. Po 6 mėnesių darbo jie gali pasirinkti atostogų laikotarpį.

Taigi saugios darbo aplinkos kūrimu bei tinkamo darbo parinkimu turi rūpintis ne tik darbdaviai, bet ir patys nepilnamečiai bei jų tėvai.

Straipsnyje išdėstyta nuomonė nepretenduoja į absoliučią tiesą. Tai autorės nuomonė aktualiu klausimu, grindžiama Lietuvos Respublikos darbo kodeksu bei kitais teisės aktais, kuriai pritarti ar ne, yra kiekvieno asmens teisė.

Konsultacijas rengia VšĮ “Vilniaus universiteto Teisės klinika” – nemokamos teisinės konsultacijos, Vilnius, Vilniaus g. 25; tel: 8 (5) 231 28 00; el.paštas: teises.klinika@tf.vu.lt ; www.teisesklinika.lt