"Tai skamba lyg Holivudo scenarijus, tačiau šiandien masinis sekimas tapo realybe, įskaitant "politinius oponentus", o sekimo sistemos sukurtos Vakarų žvalgybų užsakymu", - pristatydamas projektą teigia "WikiLeaks" įkūrėjas Julianas Assange’as.

Ketvirtadienį "WikiLeaks" paskelbė pirmuosius 287 dokumentus ir pažadėjo, kad jie bus skelbiami ir toliau. Dokumentai apima maždaug 160 masinio sekimo technologijų srityje dirbančių bendrovių iš 25 pasaulio valstybių.

Kai šiemet Egipte ir Libijoje piliečiai nuvertė savo šalių diktatorius, jie rado pasiklausymo tarnybų patalpas, kur buvo sekami visi veiksmai internete ar per mobiliuosius telefonus, naudojant britų bendrovės "Gamma", prancūzų "Amesys" , Pietų Afrikos Respublikos "VASTech" ir kinų "ZTE Corp" įrangą.

Tačiau naujasis projektas, kaip pažymi J. Assange’as, tai ne vien informacija apie tai, kaip "geros" Vakarų valstybės šnipinėjimo technologijas tiekia "blogoms" besivystančio pasaulio šalims.

Pasak jo, Vakarų bendrovės daug masinio sekimo įrangos taip pat parduota Vakarų žvalgybos agentūroms.

Anksčiau britų žvalgyba MI5 klausydavosi vieno ar dviejų ją dominančių asmenų pokalbių telefonu. Tačiau pastarąjį dešimtmetį norma tapo masinis sekimas be jokios atrankos. Žvalgybinės įrangos bendrovės kaip "VASTech" slapta pardavinėja įrangą, leidžiančią nuolat įrašinėti visų šalies gyventojų pokalbius telefonu.

Kitų bendrovių įranga įrašinėja duomenis apie kiekvieno mobiliojo telefono buvimo vietą mieste 50 metrų tikslumu. Sekimo priemonių rinkoje siūlomos sistemos, leidžiančios užkrėsti kiekvieną socialinio tinklo "Facebook" profilį ar sumanųjį telefoną.

Tokios sekimo įrangos bendrovės kaip amerikiečių SS8, italų "Hacking Team" ir prancūzų "Vupen" sukuria programinius virusus, kurie užvaldo asmeninius kompiuterius ir sumaniuosius telefonus ir fiksuoja visus jų savininkų veiksmus, įskaitant aplinkos garsus ir vaizdus.

Kitos bendrovės, pavyzdžiui, čekų "Phoenexia", bendradarbiauja su kariškiais kurdamos kalbos analizės įrangą. Tai leidžia nustatyti žmonių lytį ir amžių ir sekti juos pagal turimą jų balso pavyzdį.

"WikiLeaks" naujus slaptus dokumentus paskelbė po ilgesnės pertraukos. Spalio pabaigoje pasaulio žiniasklaida skelbė, kad organizacija pristabdė savo veiklą, susidūrusi su finansinėmis problemomis.

Kaip žinoma, Australijos pilietį J. Assange’ą Didžiosios Britanijos teismas yra nutaręs išduoti Švedijai, kur jis kaltinamas seksualiniais nusikaltimais. J. Assange’as yra pateikęs apeliaciją, tačiau teismo sprendimas dėl jos dar nepaskelbtas.