Vienas džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) aukščiausiųjų lyderių Abu Mohamedas al Adnani, Jungtinių Valstijų laikomas šios grupuotės atakų prieš Vakarų šalis „pagrindiniu architektu“, buvo nukautas Sirijoje, pranešė jo tinklas. Rusijos gynybos ministerija socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė, kad būtent Rusijos ataka iš oro Sirijoje nukovė vieną iš „Islamo valstybės“ lyderių.
Mohammadas al-Adnani al-Shami
© AFP/Scanpix

Jungtinės Valstijos nurodė, kad koalicijos pajėgų aviacija antradienį surengė smūgį Alepo provincijoje, kurio taikinys buvo A.M.al Adnani, ir kad tebevertina šio reido rezultatus. Šio džihadistų lyderio žūtis būtų skaudus smūgis jo grupuotei.

A.M.al Adnani buvo itin įsimintinas IS veikėjas ir ragino rengti vadinamąsias vienišų vilkų atakas prieš civilius, naudojant visus prieinamus ginklus ar netgi transporto priemones. Į pastarąjį raginimą buvo įsiklausyta Prancūzijos kurorte Nicoje, kai liepos 14-ąją vienas džihadistas nukreipė sunkvežimį į švenčiančią minią ir nužudė 86 žmones.

IS naujienų agentūra „Amaq“ paskelbė, kad A.M.al Adnani „žuvo kaip kankinys, kai prižiūrėjo operacijas, turinčias atremti kariuomenės puolimą prieš Alepą“. Grupuotė pažadėjo atkeršyti už jo mirtį.

Pentagono atstovas Peteris Cookas sakė, kad A.M.al Adnani „atliko ISIL (IS) išorės operacijų pagrindinio architekto vaidmenį ir buvo ISIL vyriausiasis atstovas“.

„Jis koordinavo ISIL kovotojų judėjimą, tiesiogiai skatino „vienišų vilkų“ atakas prieš civilius ir kariuomenės narius, taip pat aktyviai verbavo naujus ISIL narius“, aiškino P. Cookas.

Už A.M.al Adnani galvą Jungtinės Valstijos buvo paskyrusios 5 mln. dolerių premiją. Šis kovotojas, kilęs iš Sirijos vakarinės Idlibo provincijos, buvo prisidėjęs prie džihadistų judėjimo Irake, kur buvo pavaldus islamistinio tinklo „al Qaeda“ velioniui lyderiui Abu Musabui al Zarqaw

Džihadistų ekspertas Aymennas Jawadas Tamimi sakė, kad šio veikėjo žūtis „simboliškai reikšminga ir byloja apie platesnį „Islamo valstybės“ nuosmukį“.

„Jeigu jam smogė koalicijos aviacija, tai rodo, kad koalicijos žvalgybos skvarba labai gili“, – aiškino jis.

Vienas JAV gynybos pareigūnas sakė, kad A.M.al Adnani buvo vienas svarbiausių IS lyderių ir kad jo vaidmuo buvo kur kas reikšmingesnis negu būti grupuotės atstovu.

„Labiausiai pažymėtina, kad jis buvo ISIL išorinių operacijų vadas, nukreipdavęs ir įkvėpdavęs dideles teroro atakas už Irako ir Sirijos ribų“, – pabrėžė šaltinis.

Pasak jo, A.M.al Adnani susijęs su virtine dėmesio centre atsidūrusių išpuolių, nusinešusių šimtus žmonių gyvybių – pavyzdžiui, Paryžiuje, Briuselyje ir Stambule.

„Jeigu (ši žinia) bus patvirtinta, ji bus labai reikšmingas smūgis ISIL ir sumažins grupuotės gebėjimą nukreipti ir įkvėpti teroro atakas prieš Vakarų šalis“, – sakė pareigūnas, nesutikęs viešinti savo vardo.

Žinia apie A.M.al Adnani žūtį buvo paskelbta, kai Sirijos šiaurėje veikiančios kurdų palaikomos sukarintos pajėgos sutiko su JAV pasiūlymu nebesikauti su Turkijos pajėgomis, praeitą savaitę pradėjusiomis operaciją kaimyninėje šalyje, pakursčiusią įtampą tarp Vašingtono ir Ankaros.

Apie šias paliaubas atskirai paskelbė vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas Vašingtone ir kurdų palaikomi Sirijos kovotojai, bet Turkija nei patvirtino, nei paneigė sutikusi nutraukti ugnį.

Turkija praeitą trečiadienį pradėjo precedento neturinčią invaziją į Siriją. Šis puolimas – iki šiol ryžtingiausias Ankaros žingsnis per jau ilgiau egu penkerius metus besitęsiantį kruviną pilietinį karą Sirijoje. Turkija sako, kad jos operacija turi išstumti iš pasienio regiono tiek IS džihadistus, tiek kurdų sukarintas pajėgas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (47)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (16)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val. (1)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, bus pristatytas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (498)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (29)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (43)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (161)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (22)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (79)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...