Sostinės savivaldybės bandymas lopyti miesto įmonių kišenes, joms perleidžiant ir parduodant, iš pirmo žvilgsnio, menkos vertės statinius prestižinio Turniškių rajono apylinkėse sukėlė įtarimų prokurorams.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai teigia nustatę, kad menkaverčius pastatus įsigijusiems verslininkams būtų sudarytos išskirtinės sąlygos nebrangiai pirkti ar išsinuomoti kur kas vertingesnę žemę po šiais statiniais. Prokuratūra Vilniaus politikų sprendimus siekia panaikinti per teismą.

Pastatai menkaverčiai. Bet ne žemė

Prokurorai kreipiasi į teismą su prašymu ginti viešąjį interesą ir panaikinti Vilniaus tarybos sprendimą, kuriuo bendrovėms „Grinda“ ir „Vilniaus viešasis transportas“ (VVT) perleista 10 nekilnojamojo turto (NT) objektų Turniškių apylinkėse.

„Išnagrinėjus aptariamą medžiagą, buvo padaryta išvada, kad savivaldybės tarybos sprendimai yra akivaizdžiai ženkliai nuostolingi savivaldybei. O taip pat priimant sprendimus nebuvo laikomasi įstatymų nustatytos procedūros: nebuvo atliktas realus turto investavimo socialinis – ekonominis pagrindimas. Nuostolingumas savivaldybei šiuo atveju pasireiškia tuo, kad vertinant aukščiau minėtus pastatus nebuvo įvertinti žemės sklypai, ant kurių šie pastatai stovi. Pastatų savininkas turi teisę ne aukciono tvarka pirkti arba išsinuomoti sklypą, ant kurio stovi jo turimas pastatas. Tuo tarpu kai kuriais atvejais (Turniškių pastatai – ne išimtis) būtent sklypas, ant kurio stovi pastatas, ir yra kelis ar keliasdešimt kartų brangesnis už patį pastatą. Šiuo atveju savivaldybė perleido pastatus neįvertinusi sklypų, ant kurių stovi aptariami pastatai, vertės“, - DELFI teigė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus laikinoji vedėja Vilma Mažonė.

Pasak jos, prokurorai prašo savivaldybės nuosavybėn grąžinti ne tik Turniškėse esančius pastatus, bet ir daugiau analogišku būdu perleisto NT.

„Vilniaus apygardos prokuratūroje 2012 m. gegužės–birželio mėnesiais buvo išnagrinėtas Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje pareiškimas dėl galimų įstatymų pažeidimų, Vilniaus miesto savivaldybės tarybai priimant sprendimus dėl turto investavimo. Šiais Sprendimais Vilniaus mieto savivaldybė perdavė kelias dešimtis pastatų bei statinių (tarp jų – pastatus Turniškėse) uždarosioms akcinėms bendrovėms, kurių vienintelė akcininkė yra pati savivaldybė. Išnagrinėjus surinktą medžiagą, Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į teismą, prašydamas panaikinti minėtus savivaldybės tarybos Sprendimus ir taikyti restituciją, t.y. atstatyti iki pažeidimų buvusią padėtį“, - sakė V. Mažonė.

A.Skaistys: savivaldybei gresia milijoniniai nuostoliai

Į prokurorus dėl Vilniaus tarybos veiksmų kreipęsis Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Audrius Skaistys DELFI teigė manantis, jog spraga, leidžianti ne rinkos kaina supirkinėti žemes Turniškėse, galėjo būti palikta sąmoningai.

Audrius Skaistys
Audrius Skaistys
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Mes tokių įtarimų turėjome. Lyg įvelkama į teisėtumo rūbą, lyg teisėtai būtų užvaldomas tas turtas. Bet iš tikrųjų jis būtų nuperkamas žymiai mažesne negu rinkos kaina. O paskui – ne aukciono būdu pirkėjai galėtų įsigyti tą žemę. Paėmus visą NT, išeitų žymiai pigesnis variantas negu iš karto viską parduodant aukciono būdu“, - kalbėjo A. Skaistys.

Pasak jo, jeigu savivaldybės sprendimai nebus panaikinti, sostinei gresia milijoniniai nuostoliai dėl žemės pardavimo ar išnuomojimo sumažintomis kainomis.

„Žemė ten tikrai vertingesnė. Nes dauguma pastatų yra jau avarinės būklės. Žala būtų suprantama kaip negautos pajamos“, - aiškino A. Skaistys,

Beje, dėl NT Turniškėse su savivaldybe bylinėjasi ne tik prokurorai. Vyriausybės atstovas į teismą kreipėsi siekdamas išreikalauti informaciją apie šio planuojamo NT išpardavimo pagrįstumą.

„Dėl informacijos pateikimo teismas turėtų būti šį mėnesį. Mes nežinome socialinio-ekonominio sprendimų pagrindimo. Kokiais tikslais tas turtas yra investuojamas į uždarąsias akcines bendroves (VVT ir „Grindą“ – DELFI). Mes užklausėme, savivaldybė neatsakė. Tada padavėme į teismą, kad išreikalauti tą informaciją“, - sakė A. Skaistys.

G.Nakutis: dėl žemės vertės sąmoningai pakėlėme pastatų kainas

VVT vadovybė teigia, jog sklypų po Turniškių pastatais įvertinti nebuvo įmanoma, mat šie sklypai paprasčiausiai nėra suformuoti.

Gintaras Nakutis
Gintaras Nakutis
© DELFI / Valdas Kopūstas

„Matote, tos žemės nėra suformuotos. Pastatų (pardavimo - DELFI) niekas nekvestionuoja. Bet žemės sklypai nėra suformuoti. Teisės aktai nedraudžia parduoti tų pastatų. Jeigu lauksime, kol sklypai bus suformuoti, praeis dar keletas metų. Sklypai nėra suformuoti, dėl to ir negalima jų įvertinti“, - DELFI teigė VVT generalinis direktorius Gintaras Nakutis.

Pasak jo, rengiantis aukcionams buvo atsižvelgta į žemės vertę šioje sostinės dalyje. Esą būtent dėl to pastatus norėta parduoti už kainą, kuri viršija jų rinkos vertę.

„Dėl to ir nustatėme pirminę pardavimo kainą gerokai didesnę. Sakykim, buvusios pionierių stovyklos pastatai įvertinti gal 800 tūkst. Lt. O mes pradinę pardavimo kainą nustatėme 6 mln. Lt. Gerokai didesnė kaina. Lyg ir įvertinome galimą sklypą. Bet reikia palaukti teismo sprendimo. Kaip teismas nuspręs, taip ir bus“, - tęsė G. Nakutis.

Griauna finansinius planus

NT išpardavimas buvo vienas iš būdų, kuriais savivaldybė ketino lopyti VVT skolas. Dabar šie planai stringa.

„Savivaldybė VVT perdavė NT, kurį leido parduoti. Apskundus tarybos sprendimą dėl turto perdavimo Vyriausybės atstovui, pardavimo procedūros sustabdytos“, - sakė G. Nakutis.

VVT vadovas tikisi, kad teismas prokurorų prašymo nepatenkins.

„Laukiame galutinio teismo sprendimo dėl šio klausimo. Jeigu sprendimas leis atnaujinti pardavimo procedūras, planuojame aukciono būdu parduoti savivaldybės perduotus pastatus, esančius Valakampiuose ir šalia Nemenčinės pl. Nustatyta pradinė pardavimo kaina yra apie 6 mln. Lt, tikimės gauti apie 10 mln. Lt pajamų“, - sakė G. Nakutis.

Pasak jo, besidominčių VVT valdomu NT Turniškių prieigose yra ir dabar. Tačiau interesantų klausimai iki teismo verdikto liks neatsakyti.

Sostinės taryba praėjusiais metais VVT nuosavybėn perleido ir leido parduoti 6 pastatus. Tik vienas iš jų yra kiek toliau nuo Turniškių – Nugalėtojų gatvėje, esančioje kitapus Nemenčinės plento. Likę penki pastatai yra netoli vienas kito, šalia Turniškių esančiose Kiškių, Grybautojų, Svajonių ir Smilgų gatvėse.

Dar keturis NT objektus Smilgų gatvėje leista parduoti „Grindai“.

Pradinė parduodamų statinių kaina siekė apie 12 mln. Lt. Beveik pusė visų šių objektų pradinės kainos – 6 mln. Lt – tenka buvusiems vaikų namams Grybautojų gatvėje. Likę VVT ir „Grindos“ pastatai įvertinti nuo 100 tūkst. iki 1,1 mln. Lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (55)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (90)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (16)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (125)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (2)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

Beveik 20 metų japonus pažįstantis lietuvis papasakojo, kas jį stebina iki šiol

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro (ASC) vadovas dr. Aurelijus Zykas DELFI...

Lenkijos dienraščiui R. Paksas papasakojo painaus sąmokslo teoriją: su manim elgėsi kaip su D. Trumpu (119)

Nušalintasis Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas pokalbyje su vienu didžiausiu Lenkijos...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus (1)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Tik keli ingredientai – ir nuostabi morkų sriuba garuos ant jūsų stalo

Ruošiant šią sriubą man labiausiai patinka kepinamo kario kvapas, kuris pasklinda po visus...

Katalonijos teroristų kuopelė: kas žinoma apie jos narius (1)

Keturi įtariami teroro išpuolių Katalonijoje vykdytojai antradienį pirmąkart stos prieš teismą,...