Už maisto saugą ir sveikatą atsakingas eurokomisaras ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) garbės pirmininkas ragino verčiau premiją skirti bet kuriam laisvės kovų dalyviui.

„6000 laisvės kovų dalyvių yra Lietuvoje ir ypač tų, kurie nėra aktyvioje politikoje. Tai aš manau, kad tų gyvenimas kovojantį už laisvę tarybiniais laikais buvo didžiulės grėsmės akivaizdoje. Daug yra žmonių, kurie verti yra laisvės premijos. Vytauto Landsbergio istorija visiškai kitokia - tai, kad jis buvo vienas iš Sąjūdžio lyderių, jis nebuvo vienas lyderis. Kažkodėl tokio kulto vieno žmogaus nėra nei Latvijoje, nei Estijoje“, - šeštadienį TV3 žinioms sakė V.P.Andriukaitis.

Premjeras socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius šią savaitę sakė, jog tikisi, kad antru balsavimu Laisvės premija V.Landsbergiui bus paskirta. Premjeras yra vienas šio Seime registruoto nutarimo projekto iniciatorių. Savo nuomonę jis pakartojo ir socialdemokratų Tarybos posėdyje šeštadienį. Nepaisant premjero raginimų, kitų partijos narių nuomonės šiuo klausimų taip pat išsiskyrė.

Lapkričio pabaigoje Seimas valdančiųjų balsais atmetė Laisvės premijos komisijos siūlymą premiją skirti V.Landsbergiui. Po šio sprendimo dauguma komisijos narių ir pirmininkė I.Degutienė iš jos pasitraukė, komisija subyrėjo. Balsavimo metu Kinijoje buvęs premjeras valdančiųjų socialdemokratų lyderis A. Butkevičius grįžęs paragino iš naujo svarstyti Laisvės premijos skyrimą V.Landsbergiui.

Laisvės premiją Lietuvos Seimas įsteigė 2011 metų rugsėjo 15 dieną. Ji teikiama kasmet sausio 13-ąją per iškilmingą Laisvės gynėjų dienos minėjimą.

V.Landsbergis 1990-aisiais vadovavo Aukščiausiosios Tarybos sesijai, priėmusiai Kovo 11-osios aktą, kuriuo atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Per ateinančius dvejus metus V.Landsbergio vadovaujama Lietuva atlaikė Maskvos spaudimą ir įtvirtino valstybingumą