Bažnyčia netrukus bus įpareigota civilinės metrikacijos įstaigas informuoti apie visas sudarytas bažnytines santuokas. Tokiu būdu, visos Dievo namuose sudarytos santuokos bus registruojamos ir kaip civilinės. Šias permainas inicijuojanti Teisingumo ministerija teigia, kad šiuo metu daugelis gyventojų sąmoningai vengia oficialiai įregistruoti savo santuokas.
© Shutterstock nuotr.

Tokius pasiūlymus Vyriausybė svarstys ateinantį ketvirtadienį. Teisingumo ministerija, savo pasiūlymus jau suderinusi su Vyskupų Konferencija, teigia taip siekianti apsaugoti sutuoktinių interesus. Tiesa, skaičiuojami ir galimi nuostoliai.

Jei Vyriausybė pritars Teisingumo ministerijos pasiūlymui, ministras Remigijus Šimašius bus įgaliotas su Vyskupų Konferencija pasirašyti susitarimą, pagal kurį Bažnyčia bus įpareigota civilinės metrikacijos įstaigoms per 10 dienų pranešti apie kiekvieną sudarytą bažnytinę santuoką. Pagal dabar galiojančią tvarką, bažnytinės santuokos įregistravimas – pačių sutuoktinių reikalas. Ministerija nurodo, kad šia teise yra piktnaudžiaujama.

„Tai, ar valstybė sužinos apie bažnyčioje sudarytą santuoką, priklauso tik nuo pačių sutuoktinių valios, o jie dėl vienų ar kitų priežasčių gali būti nesuinteresuoti, kad valstybė apie tai sužinotų. Teisingumo ministerija ne kartą yra gavusi Seimo narių ir kitų Lietuvos Respublikos piliečių raštų, kuriuose teigiama, kad sutuoktiniai nėra linkę pranešti civilinės metrikacijos įstaigoms apie bažnytinės santuokos sudarymą, siekdami neprarasti teisės į našlių pensiją“, - teigiama Teisingumo ministerijos rašte Vyriausybei.

Ministerija taip pat akcentuoja, kad įvedus prievolę civiliškai registruoti visas bažnytines santuokas „būtų labiau apsaugotas „patiklesnis“ ar „silpnesnis“ sutuoktinis tais atvejais, kai kitas sutuoktinis siūlo tuoktis bažnyčioje, siekdamas išvengti valstybės nustatytų teisinių pasekmių ir sąmoningai vengia pranešti apie santuoką civilinės metrikacijos įstaigai.

„Tam tikrai atvejais nesąžiningiems asmenims gali būti naudinga nepranešti apie sudarytą santuoką. Pavyzdžiui, tuomet, kai asmenys nenori prarasti našlio pensijos ar kokios kitos pašalpos, gaunamos už jau mirusio buvusio sutuoktinio nuopelnus. Neinformuoti (apie santuokos sudarymą - DELFI) sumano ir piktavaliai, kurie nori tik pasinaudoti sutuoktinio pinigais. Jie pasako sutuoktiniui, kad apie santuoką pranešė, tačiau iš tiesų to nepadaro. Taigi, tokia santuoka nesukelia teisinių pasekmių. Tuo metu išmanus apgavikas už tariamo sutuoktinio pinigus įsigyja neva bendrą turtą, kurį įregistruoja tik savo vardu ir jis tampa tik jo nuosavybe“, - DELFI sakė teisingumo ministro patarėja Vaida Vincevičiūtė.

R. Šimašiaus vadovaujama ministerija pateikia ir finansinę permainų pusę. Viena vertus, veikiausiai reikėtų mokėti mažiau našlių pensijų. Kita vertus, gali būti surinkta mažiau valstybės rinkliavos, mat sutuoktiniai rečiau kreipsis į civilinės metrikacijos įstaigas dėl santuokos liudijimų išdavimo.

V. Vincevičiūtės teigimu, jokio papildomo kompensavimo mechanizmo už papildomą biurokratinę naštą Bažnyčios institucijoms nėra numatyta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (156)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (65)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (3)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1254)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (348)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (7)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (22)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...