Svarbaus posto bandantis siekti Švedijos parlamentaras, socialdemokratas Kentas Harstedtas užblokavo Lietuvos rezoliuciją prieš Astravo atominės elektrinės (AE) statybas Europos saugumo ir bendradrabiavimo organizacijos Parlamentinėje (ESBO PA) asamblėjoje. Lietuvos parlamentarai to su dvišaliais santykiais nesieja.
Kentas Harstedtas ir Astravo elektrinės statybos
© DELFI montažas

Seimo delegacijos ESBO PA pirmininkas, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Virginijus Sinkevičius atkreipė dėmesį, kad šis Švedijos parlamentaras kaip tik kandidatuoja į vieną iš pozicijų padalinyje dirbančiame su žmogaus teisėmis.

„Aš manau, kad jis norėtų užsitikrinti, kad tokios galingos valstybės, kaip Rusija, galbūt ir Baltarusija neblokuotų jo pozicijų, ir išlaikyti balansą šioje vietoje“, - sakė V. Sinkevičius.

Pasak parlamentaro, po to, kai diskusijos dėl rezoliucijos buvo nukeltos Lietuvos delegacijos iniciatyva buvo surengti Šiaurės ir Baltijos šalių valstybių pietūs, per kuriuos jų vadovams buvo pasakyta, kad „toks dalykas yra nepriimtinas, kad mūsų pozicijos išsiskiria jau finaliniame taške“.

„Visi delegacijų vadovai su manimi sutiko, ir aš džiaugiuosi, kad kitas mūsų susitikimas vyks būtent Vilniuje, ir mūsų delegacija ruošiasi pateikti šiokias tokias taisykles, kaip mes turėtume elgtis toliau. Ir pats Švedijos parlamentaras dėl to neturėjo jokių problemų, jis sakė, kad jis nejaukiai jaučiasi, kad čia yra įpinti du klausimai, ir kad jo pozicija yra tai, kad Astravas yra dvišalis klausimas. Tokia pozicija yra labai keista“, - konstatavo V. Sinkevičius.

Švedų parlamentaras pasižymėjo jau ir anksčiau

Seimo delegacijos ESBO PA pirmininkas atkreipė dėmesį, kad K. Harstedtas ir ankstesniuose balsavimuose neretai yra susvyravęs pozicijoje dėl Baltijos šalių, ir dažnai palaiko Rytų valstybių poziciją.

„Pavyzdžiui, per vieną iš sesijų, jei neklystu, jis palaikė poziciją dėl fašizmo Baltijos valstybėse. Latvijos parlamentarai iki šiol yra gana įsižeidę dėl tokios pozicijos. Nes tai buvo pozicija išreikšta Rusijos ir nukreipta į Latviją“, - kalbėjo V. Sinkevičius.

Kentas Harstedtas
Kentas Harstedtas
© Vida Press

Delegacijos pirmininko pavaduotojas, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas taip pat sakė, kad norint suprasti, kodėl taip įvyko, svarbu suvokti kontekstą. ESBO PA nėra NATO parlamentinė asamblėja, kur už stalo sėdi visi sąjungininkai.

„ESBO PA sėdi Rusija ir Ukraina. Kiekviename Rusijos pasisakyme yra žodis „fašizmas“, „banderovcai“, „perversmas“. Tai vyksta tokioje atmosferoje. Tai sukuria kultūrą, kad kiltų, kuo mažiau konfliktų, kuo mažiau iššūkių šeimininkams. Natūralu, kad tai tampa tam tikru veiksniu, kurį reikia matyti kontekste. Tačiau tai nereiškia, kad mes nekelsime klausimų“, - kalbėjo L. Kasčiūnas.

Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

Visos Švedijos po parlamentaro akibrokšto nekaltina

Nepaisant šalies parlamentaro akibrokšto, visos Švedijos to Lietuvos Seimo nariai nekaltina.

„Turime mes ir savo parlamente įvairių parlamentarų su įvairiais pareiškimais. Ta asamblėja tuo ir yra įdomi, ir išskirtinė, ir sulaukia dažnai dėmesio, kad tai yra būtent parlamentarų asamblėja, kur susirenka ne diplomatai su nugludintomis pozicijomis, o parlamentarai, ir prie bendro stalo su delegacijos vadovais mes sėdime ir su Piratų partija iš Islandijos, ir jie turi savo galbūt visiškai kitokią poziciją nei kiti parlamentarai. Tos pozicijos gali skirtis“, - kalbėjo V. Sinkevičius.

Virginijus Sinkevičius
Virginijus Sinkevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Lietuvos delegacijos vadovas atkreipė dėmesį, kad Lietuvos rezoliuciją dėl Astravo AE palaikė jo Estijos ir Lenkijos kolegos. Tuo tarpu latvis susilaikė.

„Aš su juo dar prieš pat balsavimą kalbėjau apie tai, jis turėjo savo pastebėjimų, jis nebuvo pakankamai susipažinęs“, - paaiškino V. Sinkevičius.

Pasak jo, diskusijos ESBO PA parodė, kad svarbu toliau skleisti žinią dėl Astravo AE, ir kurti demokratinių Europos valstybių ratą, kurios užduotų klausimus Baltarusijai dėl jėgainės patikimumo.

„ Tos valstybės, kurios balsavo prieš, tai buvo daugiausiai Rytų bloko valstybės – Rusija, Baltarusija, Azerbaidžanas, kaimynų palaikymas yra, tačiau darbo padaryti dar yra tikrai labai daug“, - sakė V. Sinkevičius atkreipdamas dėmesį, kad po Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos kalbos net ir JAV kongresmenai priėję prie Lietuvos delegacijos domėjosi, kas vyksta.

Pasak jo, tai rodo, kad šis klausimas gal nėra tiek plačiai žinomas tarptautinėje bendruomenėje, kaip tai yra Lietuvoje.

Baltarusijos valdžia atominę elektrinę Astrave nusprendė statyti 2008 m. gruodį. Lietuva nuosekliai prieštarauja šios elektrinės statyboms. Šių metų balandžio 20 dieną Seimas priėmė sprendimą riboti elektros importą iš Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės ir kitų nesaugių trečiųjų šalių branduolinių jėgainių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (43)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (14)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val.

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, bus pristatytas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (468)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (21)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (29)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (159)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (21)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (77)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...