Ketvirtadienį turėjęs būti trumpas Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) posėdis ne tik užtruko, bet iš jo taip pat buvo išprašyti žurnalistai, komisijos nariai įsikarščiavę kalbėjo pakeltu tonu, o susizgribę vieni kitus ramino kalbėti tyliau. Reikalauta skubiai į posėdį iškviesti Seimo kanclerį Joną Milerių, kad šis pateiktų politikų sudarytas automobilių nuomos sutartis.

Vykstant vakariniam Seimo posėdžiui EPK nariai skubiai dar kartą buvo sukviesti į neoficialų komisijos pasitarimą. Į jį atėjo ir J.Milerius.
Plenarinių Seimo posėdžių metu parlamentiniams komitetams ir komisijoms oficialiai draudžiama posėdžiauti.

EPK narių aistras sukurstė žiniasklaidos pranešimas, kad Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai kreipėsi į Seimo kanceliariją prašydami pateikti visas automobilių nuomos sutartis.

"Pasirodė informacija žiniasklaidoje, kad kažkas negerai su Seimo narių automobilių nuoma, ar ten yra lizinginių (automobilių - BNS), ar ne. Nors Etikos komisija ne kartą tai tikrino, nutarėme dar kartą tai padaryti", - po neoficialaus posėdžio žurnalistams sakė EPK pirmininkas Algimantas Salamakinas.

Jis teigė, kad etikos sargai dar lapkričio 27 ar 28 dieną kreipėsi į Seimo kanceliariją prašydami pateikti visas nuomos sutartis, bet informacijos iki šiol negavo.

"Todėl paprašėme kanclerio, kad būtų greičiau pateikta informacija. Kancleris pažadėjo, kad jau nuo rytojaus gausime visas sutartis blokais. Tikrinsime visas sutartis", - skubų J.Milerio iškvietimą aiškino A.Salamakinas.

BNS žiniomis, ne vienas Seimo narys ketvirtadienį skambino į įmonę, iš kurios nuomojasi automobilį, domėjosi, ar kas nors gali užkliūti prokurorams.

Seimo kancleris ketvirtadienį BNS patvirtino išvakarėse gavęs Vilniaus apygardos prokuratūros prašymą pateikti visas turimas Seimo narių automobilių nuomos sutartis. J.Milerio teigimu, tokių yra apie 90. 

Prokurorai savo prašymą esą motyvavo atliekamu tyrimu dėl "prisikėlėlės" Astos Baukutės automobilio nuomos.

Kancleris neigė sulaukęs Seimo narių klausimų dėl galimybės pakeisti jau sudarytą sutartį. Kita vertus, jis sakė pastebėjęs, jog sumažinus parlamentinei veiklai skirtas lėšas kai kurie parlamentarai perrašė nuomos sutartis ir pradėjo nuomotis pigesnius automobilius.

"Teko pastebėti kelis atvejus, kai Seimo narys atsisako brangesnės mašinos. Jeigu anksčiau buvo 1800 litų per mėnesį, dabar naujas modelis paimtas už 1100 litų ar dar mažiau", - tvirtino kancleris.

Anot jo, nuomos sutartis, kad juose nebūtų išperkamosios nuomos, privalo peržiūrėti Seimo Finansų departamento darbuotojai. Kitu atveju Seimo nariams nebūtų pervedami pinigai už mašinos nuomą.

Seimo valdybos nustatyta tvarka parlamentarams šiuo metu automobilius leidžia nuomotis, bet tik ne išperkamosios nuomos būdu.

Ši sąlyga buvo specialiai iškelta tam, kad už mokesčių mokėtojų pinigus mašinas nuomojantys Seimo nariai pasibaigus kadencijai lengvatinėmis sąlygomis netaptų jų savininkais. Vis dėlto aiškėja, kad ne vienas Seimo narys sugeba apeiti draudimus.

Dienraštis "Lietuvos rytas" ketvirtadienį pranešė, kad politikai su automobilių nuomotojais gali būti sudarę neoficialius susitarimus. Kai kurių tokių bendrovių atstovai teigė, kad iš pradžių parlamentaras prekybos salone išsirenka automobilį ir per išperkamosios nuomos bendrovę sudaro transporto priemonės nuomos sutartį su prekybos salonu. Ši sutartis pateikiama Seimo kanceliarijai.

Kita sutartis sudaroma tarp automobilį išperkamąja nuoma parduodančios prekybos įmonės ir Seimo nario. Remiantis šiuo susitarimu prekybos įmonė iš lizingo bendrovės atperka automobilį ir įsipareigoja jį už likutinę vertę parduoti konkrečiam Seimo nariui.

Beveik 90 iš 141 Seimo nario automobilius nuomojasi už parlamentinei veiklai skirtus pinigus. Būtent šios reikmės daugeliu atveju sudaro didžiąją dalį išlaidų.

Per mėnesį parlamentarai gauna po 1,5 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio sumą (apie 3000 litų). Nuo sausio 1-osios parlamentinei veiklai jie gaus 1000 litų mažiau.