Po pateikimo už projektus balsavo 56 Seimo nariai, prieš buvo keturi, susilaikė 16.

Socialdemokratė Marija Aušrinė Pavilionienė teigė, kad siūlomi projektai į keblią padėtį stato Lietuvos valstybę. Anot jos, per Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai renginius prezidentei ir kitiems pareigūnams teks dėl jų aiškintis.

Tuo metu konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė teigė, jog jie ne diskriminuoja žmonių, o tik pasako, kokie principai svarbūs Lietuvai.

Europos teisės departamentas projektus yra įvertinęs kaip galinčius prieštarauti Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai.

Aštuoniolika parlamentarų parengė Civilinio kodekso ir Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, kuriomis numatyta, kad "kiekvienas vaikas turi prigimtinę teisę į tėvą ir motiną, kylančią iš lyčių skirtingumo bei motinystės ir tėvystės tarpusavio papildomumo".

Projektu siūloma, kad sprendžiant su vaiko įvaikinimu ar globa susijusius klausimus prioritetas turi būti teikiamas vaiko poreikiui turėti abiejų lyčių tėvus (įtėvius), galinčius šeimoje prisimti tėvystės ir motinystės pareigas.

Į įstatymą taip pat norima įrašyti, kad "valstybė neturi priimti tokių teisės aktų bei kitiems asmenims suteikti teisių, kurių pasekmėje vaikui būtų atimta galimybė turėti tėvą (įtėvį) ir motiną (įmotę)".

Civilinio kodekso straipsnį, kuriame nusakyta, kuo grindžiami šeimos santykiai, norima papildyti nauju reikalavimu - "tėvystės ir motinystės tarpusavio papildomumu".

"Šeimos santykių teisinis reglamentavimas Lietuvos Respublikoje grindžiamas monogamijos, santuokos savanoriškumo, sutuoktinių lygiateisiškumo, prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo, vaikų auklėjimo šeimoje, tėvystės ir motinystės tarpusavio papildomumo, motinystės visokeriopos apsaugos principais bei kitais civilinių santykių teisinio reglamentavimo principais", - rašoma projekte.

"Šiuo metu galiojantys teisės aktai nepakankamai apsaugo vaiko prigimtinę teisę į tėvą ir motiną, kas sudaro sąlygas šį pamatinį vaiko interesą ignoruoti teikiant prioritetą ne paties vaiko, bet suaugusių asmenų teisėms ir interesams. Tuo metu vaiko prigimtinis poreikis turėti tėvą ir motiną kyla iš lyčių skirtingumo", - tvirtinama projekto aiškinamajame rašte.

Anot projekto autorių, pilnaverčiam vaiko vystymuisi yra svarbus ir tėvo, ir motinos vaidmuo.

"Kadangi tėvas ir motina neatsiejamai susiję su lyčių skirtumais, tėvo ir motinos vaidmenis gali prisiimti tik atitinkamos lyties asmenys. Valstybės institucijos, sprendžiančios su vaiku susijusius klausimus, turi paisyti šios pamatinės vaiko teisės bei prigimtinio intereso ir dirbtinai neatimti vaikui galimybės į tėvą ir motiną, nors valstybė visais atvejais negali garantuoti, jog kiekvienas vaikas turės tėvą ir motiną", - teigia parlamentarai.

Anot jų, priėmus minėtas pataisas, valstybė prisiimtų įsipareigojimą saugoti vaiko interesus, ginti vaiko socialinę aplinką.

Tarp projekto rengėjų - konservatoriai Rimantas Jonas Dagys, Irena Degutienė, Mantas Adomėnas, socialdemokratas Bronius Bradauskas, liberalas Vitalijus Gailius, "tvarkietis" Petras Gražulis ir kt.