Ketvirtadienį Konstitucinis Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad Prezidento valstybinės rentos įstatymo nuostata dėl rentos skyrimo našlei prieštarauja Konstitucijai.

Dėl kitų įstatymo straipsnių konstitucingumo byla nutraukta.

Konstitucinio Teismo teigimu, našlys vien dėl buvusio sutuoktinio statuso negali įgyti teisės gauti specialią socialinę išmoką. Teismo teigimu, tai įtvirtintų privilegiją dėl asmens socialinės padėties.

„Vien mirusio asmens turėtas socialinis statusas savaime nėra konstituciškai pateisinamas pagrindas užtikrinti jo ar jos našlei arba našliui gauti daug didesnio dydžio socialinę paramą negu užtikrinama kitiems našliams arba našlėms“, - teigiama teismo nutarime.

Anot teismo, socialinė parama prezidento sutuoktiniui ir kitiems šeimos nariams nustatoma kitomis Konstitucijos nuostatomis, teikiant socialinę paramą našlystės atveju visiems Lietuvos piliečiams.

Teismo teigimu, specialių dėl buvusio sutuoktinio statuso išmokų nustatymas įtvirtintų privilegiją dėl asmens socialinės padėties. O tai draudžia kiti pagrindinio šalies įstatymo straipsniai.

K. Brazauskienė gali būti iškeldinta iš Turniškių

Konstitucinis Teismas taip pat atkreipė dėmesį, kad Konstitucijoje nurodyta, jog prezidentui turi būti suteikta rezidencija, o jos finansavimą nustato įstatymas. Tuo metu apie šeimos narių materialinį aprūpinimą nekalbama.

„Konstitucijos 90 straipsnyje įtvirtinta, kad prezidentas turi rezidenciją, kad jo rezidencijos finansavimą nustato įstatymas. Šio straipsnio nuostatomis nereguliuojamas prezidento sutuoktinės ar sutuoktinio teisinis statusas, taip pat jo materialinis ar socialinis aprūpinimas prezidentui mirus“, - pareiškė Konstitucinis Teismas.

Kadangi K. Brazauskienė šiuo metu gyvena buvusioje prezidento rezidencijoje Turniškėse, gali kilti klausimas dėl jos buvimo ten.

Be to, po šio Konstitucinio Teismo nutarimo gali tekti peržiūrėti ir rentų skyrimą Kovo 11-osios Akto signatarų našlėms.

K. Brazauskienė: pakankamai gerai gyvenu

K. Brazauskienė DELFI sakė niekaip nevertinanti teismo sprendimo neskirti jai rentos, nes dar nėra jo skaičiusi. Tačiau moteris sako gyvenanti pakankamai gerai.

„Jei jie rado, kad skirti rentą yra neteisėta, tai reiškia – neteisėta. Juk tas įstatymas buvo priimtas dar mano vyrui gyvam esant, prie konservatorių. Aš nežinau, ar dabar panaikintą įstatymą jau bus galima ir man taikyti. Ten galvų daugiau. Dabar apie tai negalvoju, turiu svarbesnių asmeninių reikalų ir pakankamai gerai gyvenu“, - sakė A. Brazausko našlė.

Klausimą iškėlė politikai

Seimo narių grupė Konstitucinio Teismo prašė ištirti įstatymo nuostatų, įtvirtinančių prezidento našlio ar našlės teisę į prezidento valstybinę našlių rentą, atitiktį Konstitucijai.

Anot parlamentarų, pagal Konstituciją, renta gali būti skiriama tik buvusiam prezidentui ir jam mirus negali būti skiriama jo šeimos nariams. Tuo metu įstatymas numato galimybę rentą gauti ir našlėms arba našliams, jeigu šie neturi draudžiamųjų pajamų, tačiau neatsižvelgiant į jų realią turtinę padėtį.

Kreipimosi autorių manymu, prezidento valstybinė našlių renta negali būti skiriama neatsižvelgiant į pretenduojančio gauti šią rentą asmens turtinę padėtį, tai yra socialinės paramos poreikį.

Be to, Seimo nariai abejoja, ar rentą būtų galima mokėti našlei ar našliui, kuris tuo metu, kai prezidentas vykdė pareigas, nebuvo jo sutuoktinis. Pareiškėjų tvirtinimu, negalima nustatyti valstybinės rentos vien už asmens buvimą mirusio prezidento šeimos nariu.

Šis kreipimasis į Konstitucinį Teismą inicijuotas po to, kai mirus prezidentui A. Brazauskui jo našlė K. Brazauskienė 2010 m. pateikė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai prašymą skirti prezidento našlės rentą.

K. Brazauskienė nurodė neturinti draudžiamųjų pajamų, tačiau ji neslėpė valdanti didelės vertės turtą.

Sprendimą dėl rentos skyrimo turinti priimti Vyriausybė kol kas šio klausimo nėra svarsčiusi. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasiūlė dėl rentos spręsti po Konstitucinio Teismo nutarimo.

Ši byla Konstituciniame Teisme nagrinėta rašytinio proceso tvarka.

J. Razma džiaugiasi: padarėme teisingai

Jurgis Razma
„Galime tik pasidžiaugti, kad buvusi Vyriausybė priėmė teisingą sprendimą, neskubėdama skirti rentos prezidento A. Brazausko našlei K. Brazauskienei. Iki šiol jai iš valstybės biudžeto būtų išmokėta apie 200 tūkst. litų“, – sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma.

Jo teigimu, kreiptis į Konstitucinį Teismą nuspręsta, nes buvo matomas aiškus rentos skyrimo buvusio prezidento našlei prieštaravimas Konstitucijai.

J. Razma atkreipė dėmesį ir į kitą Konstitucinio Teismo iškeltą klausimą – ar teisėtai K. Brazauskienei suteikta privilegija gyventi prezidento rezidencijoje, Turniškėse.

„Tikiuosi, kad socialdemokratai vadovausis lygiateisiškumo visiems valstybės piliečiams standartais ir teisingai išspręs jų partijos bendražygio našlės K. Brazauskienės gyvenimo Turniškėse klausimą“, – pažymėjo J. Razma.

J. Sabatauskas: tai gali turėti įtakos signatarų našlėms

Konstituciniam Teismui paskelbus, kad įstatyme numatyta galimybė prezidento našlei ar našliui gauti rentą prieštarauja Konstitucijai, teisės į tokias rentas gali netekti ir signatarų našlės, našliai bei našlaičiai.

Julius Sabatauskas
„Nors Konstitucinis Teismas nenagrinėjo signatarų našlių rentos klausimo, tačiau savo nutarimu jis iš esmės pasakė, kad niekas negali gauti jokios išskirtinės socialinės paramos sutuoktinio mirties atveju, skirtingai negu visi kiti piliečiai vien dėl jų mirusių sutuoktinių turėto statuso. Tad iš esmės pasakė, kad negali ir signatarų našlės“, - sako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

Anot jo, Konstitucinis Teismas pareiškė, kad našlys vien dėl buvusio sutuoktinio statuso negali įgyti teisės gauti specialią socialinę išmoką. Tai jau būtų privilegijų, kurias draudžia Konstitucija, kūrimas.

„Jeigu ir gali būti parama, ji negali būti didesnė negu visiems piliečiams“, - teismo poziciją aiškino parlamento komiteto pirmininkas.

Jis pripažino, kad gavus pilną Konstitucinio Teismo nutarimą dėl prezidento našlės rentos mokėjimo teks spręsti klausimą ir dėl signatarų našlių rentų. Tačiau skirtingai nuo prezidento našlės rentos, kuri po nutarimo, nebegali būti skiriama, signatarų našlių rentos dar gali būti skiriamos, kol įstatymas nepakeistas.

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų ir Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaraciją pasirašiusių asmenų statuso įstatyme numatyta, kad valstybinę signataro našlių ir našlaičių rentą turi teisę gauti mirusio signataro sutuoktinis, vaikai ir įvaikiai, kol nedirba, bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 24 metai.