Orai per Kalėdas: galima tikėtis žiemiškų

 (71)
Tų, kuriems iki kaulų smegenų įgriso pastaruoju metu vyravusi orų monotonija, laukia gera žinia. Kartu su kalendorinės žiemos pradžia orai Lietuvoje keisis. Rudeninė dulksna ir lietus po truputį pereis į sniegą. Tiesa, jo neturėtų būti labai daug, kad nebūtų vilties dažniau nei lapkritį sulaukti saulės. Kadangi iki pat mėnesio galo vidutinė mėnesio temperatūra išliks minusinė, tikėtina, kad orai per Kalėdas bus žiemiški.
Žiema
© K. Cemnolonskio nuotr.

Žiema ateis jau šį savaitgalį

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyriaus vedėja Vida Ralienė DELFI teigė, kad jau nuo gruodžio 1 d. orai turėtų pradėti vėsti. Iš pradžių lietus pereis į šlapdribą, vėliau krituliai kris sniego pavidalu. Pirmuosius pokyčius žiemos link turėtume pajusti jau šį savaitgalį.

„Taigi nusistovės švelniai žiemiški orai, kokie ir turėtų būti gruodžio pradžioje. Labai retai kada Lietuvoje tokiu metu spaudžia didelis šaltukas. Iki šiol vyravo lygūs rudeniški orai, bet mums daug kas skundėsi, kad jie buvo labai slegiantys – nuolat žemi debesys ir tamsa. Visi laukia, kad vėjai ar lietūs prasklaidytų tuos debesis. Kita vertus, nebuvo jokių didelių kataklizmų – orai buvo gana vienodi“, - pasakojo sinoptikė.

Anot pašnekovės, pirmoji gruodžio savaitė bus šiek tiek šaltesnė nei įprasta, bet vėliau temperatūra bus labai artima daugiametei. Prognozuojama, kad vidutinė temperatūra svyruos tarp 2,5 ir 3,5 laipsnių šalčio. Kritulių kiekis taip pat artimas daugiamečiam. Tai reiškia, kad nors niūrią nuotaiką kuriančių žemų debesų bus, tikėtina, kad dažniau nei pastarąjį mėnesį išlįs ir saulė.

„Kokie bus orai per Kalėdas – ar bus sniego, kol kas negalime pasakyti, bet pagal dabartines mėnesio prognozes tikėtina, kad sniego gali būti“, - sakė V. Ralienė.

Ekstremalūs gruodžio mėnesio rekordai

Beje, patys meteorologai neretai teigia, kad gruodis Lietuvoje dažnai dar ne žiema, bet jau lyg ir nebe ruduo. Paprastai šį mėnesį tęsiasi temperatūros kritimas, tačiau jau lėtesnis negu būna rudens mėnesiais. Vidutinės paros temperatūros daugelyje vietovių būna neigiamos – 2-4 laipsniai šalčio. Tik pajūris iki mėnesio vidurio išlaiko teigiamą paros vidutinę temperatūrą.

Pernykščio gruodžio mėnesio vidutinė oro temperatūra buvo 0,9–3,7 laipsnio šilumos (3,5–5 laipsnių aukštesnė nei standartinė klimato norma). Kritulių daugelyje rajonų iškrito 35–70 mm (beveik SKN) daug kur Žemaitijoje 120–170 mm (iki 2,5 SKN), rekordiškai daug Telšiuose – 257 mm (3,7 SKN).

Žemiausia oro temperatūra gruodžio mėnesį fiksuota 1969 m. Naujųjų metų naktį Varėnoje bei 1978 m. gruodžio 30 d. Rokiškyje. Aukščiausia temperatūra – 15,6 laipsnio šilumos – nustatyta 1982 m. gruodžio 12 d. Druskininkuose.

1973 m. gruodžio 12-13 d. Kelmėje labai smarkaus snygio metu per 12 val. iškrito 32.7 mm kritulių, o 1978 m. gruodžio 31 d. Nidoje prasidėjusi pūga tęsėsi beveik 18 val. Beje, 1999 m. gruodžio 4 d. praūžė uraganas Anatolijus, kurio metu vėjas buvo sustiprėjęs iki 40 m/s.

Tuo tarpu senolių išmintis byloja, kad šiltas gruodis žada vėlyvą pavasarį, o didesnis šaltukas – karštą vasarą, bet šaltą pavasarį. Taip pat pat teigiama, kad koks gruodis, tokia ir žiema. Senoliai tikėdavosi, kad jei gruodžio mėnesį naktys giedros ir aiškus Paukščių Takas, bus geras derlius. Jei gruodžio mėnesį dažnai pasninga, šienapjūtė bus šlapia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Panevėžio teatro vadovo priekabes patyrusi aktorė prabilo apie sukrėtimą (49)

Juozo Miltinio dramos teatrą supurtęs seksualinio priekabiavimo skandalas sulaukė atomazgos. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, išnagrinėjusi jaunos aktorės Erikos Račkytės mestus kaltinimus teatro vadovui Linui Zaikauskui seksualiai priekabiavus ir kaip atlygio už vaidmenį reikalavus seksualinių santykių, pripažino, kad įstaigos direktorius peržengė visas ribas.

Tradicijos, kurios nemiršta: kodėl romų vyrai negali dirbti kiemsargiais ir valytojais (284)

„Tyrimai rodo, kad romai traktuojami ne kaip etninė grupė, o kaip socialinė. Greta valkataujančių benamių, buvusių kalinių. Štai kokioje eilutėje romai, o ne prie tautinių mažumų,“ – sako Romų visuomenės centro direktorė Svetlana Novopolskaja.

Žmogaus pagrobimu ir sumušimu įtariamas Varėnos komisaro brolis buvo baustas už pasipriešinimą policijai (6)

Antradienio popietę Alytuje laikinai einantis Alytaus apskrities VPK viršininko pareigas Alvydas Jurgelevičius surengė spaudos konferenciją ir paaiškino išvakarėse Varėnos rajone nutikusio įvykio, kuriame dalyvavo šio rajono komisariatui laikinai vadovaujančio pareigūno Sauliaus Dabravolsko brolis, aplinkybes.

Iš R. Karbauskio frakcijos pasitraukę politikai žodžių į vatą nebevynioja (254)

Vertybinio pagrindo trūkumas ir dviejų skirtingų vertybinių flangų – itin konservatyvaus ir šiek tiek liberalesnio nuostatų nesuderinamumas neleidžia „valstiečiams“ įgyvendinti jų rinkėjams išsakytų pažadų, teigė iš šios partijos frakcijos Seime pasitraukę politikai prie Mišrios Seimo narių grupės prisijungęs Bronislavas Matelis ir į liberalų gretas įsiliejusi Dovilė Šakalienė.

„120s“ žinios: susprogdintas ukrainiečių žvalgybininkas ir Mosulo mergaitės padėka vadui

Kijeve sprogus automobiliui žuvo ukrainiečių karinės žvalgybos darbuotojas pulkininkas Maksimas Šapovalas, o policija šį incidentą tiria kaip teroro aktą, pranešė Gynybos ministerija.