Naujienų agentūra BNS primena svarbias 2016-ųjų netektis Lietuvoje.
Vilnius
© DELFI / Domantas Pipas

Filosofas Leonidas Donskis

Leonidas Donskis
Leonidas Donskis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Jis buvo Lietuvos šviesulys – ne tik moksle, bet ir visuomeniniame gyvenime“, – taip apie Vilniaus oro uoste rugsėjo 21 dieną netikėtai mirusį filosofą L.Donskį atsiliepė prezidentas Valdas Adamkus. Vytauto Didžiojo universiteto profesorius buvo Lietuvos veidas daugeliui pasaulio intelektualų, jo knygos išverstos į daugiau kaip dešimčia kalbų. Aktyviai dalyvaudamas Lietuvos viešajame gyvenime L.Donskis gynė laisvės ir tolerancijos idėjas. Trumpoje politiko karjeroje Europos Parlamente L.Donskis daugiausia dėmesio skyrė žmogaus teisėms. Jis save vadino žydų kilmės lietuviu ir rūpinosi žydų paveldo įamžinimu Lietuvoje. Futbolo mėgėjai jį prisimins kaip aistringą Olandijos rinktinės gerbėją, o melomanų atmintyje jis liks ryškiu „bitlomanu“. L.Donskiui buvo 54 metai.

Žurnalistas Romas Sakadolskis

Romas Sakadolskis
Romas Sakadolskis
© DELFI / Kiril Čachovskij

R.Sakadolskio balsas neatsiejamas nuo „Amerikos balso“ transliacijų sovietmečiu ir nepriklausomybės pradžioje. Šiame radijuje jis dirbo net 35 metus. „Per geležinę uždangą prasiverždavęs „Amerikos balsas“ Lietuvos žmonių namus pasiekdavo su R.Sakadolskio parengta ir jo balsu skaitoma žinia. Žurnalistas siuntė Lietuvai tiesos žodį, neiškraipytą svetimos propagandos“, – sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė. R.Sakadolskis dalyvavo JAV lietuvių organizacijų veikloje, o Lietuvai vaduojantis iš sovietų okupacijos daug prisidėjo pristatydamas lietuvių poziciją Vakarų pasauliui. Nepriklausomybės metais R.Sakadolskis grįžo į Lietuvą dėstyti žurnalistikos studentams, dalyvavo visuomeninėje veikloje. Eidamas 69-uosius metus po ligos vasario 25 dieną jis mirė Niujorko ligoninėje.

Diplomatas Vytautas Antanas Dambrava

Vytautas Antanas Dambrava
Vytautas Antanas Dambrava
© URM

Pokariu į JAV pasitraukęs V.A.Dambrava Šaltojo karo metais įsitvirtino Jungtinių Valstijų diplomatinėje tarnyboje, kur jam būdavo patikimos atsakingos pareigos „karštuosiuose“ taškuose. Būdamas JAV diplomatu Pietų Amerikoje, jis aktyviai dirbo ir su vietos lietuvių bendruomenėmis. Atkūrus nepriklausomybę, V.A.Dambrava įsiliejo į Lietuvos diplomatiją, atstovavo valstybei Lotynų Amerikoje ir Ispanijoje. „Mes, kaip valstybė, ne visiškai panaudojome ir pasinaudojome jo gabumais, jo iniciatyvomis, jo sugebėjimais“, – apgailestavo buvęs valstybės vadovas Vytautas Landsbergis. Eidamas 96-uosius metus vienas iškiliausių Lietuvos diplomatų po sunkios ligos vasario 5 dieną mirė JAV, palaidotas Vilkaviškyje.

Politikas Juras Požela

Juras Požela
Juras Požela
© DELFI / Tomas Vinickas

Spalį po netikėtos ligos miręs Juras Požela buvo laikomas vienu iš perspektyviausių socialdemokratų politikų. „Jis turėjo galimybių tapti partijos pirmininku ir siekti ministro pirmininko ar prezidento posto“, – sakė partijos vadovas Algirdas Butkevičius. Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto absolventas J.Požela darė nuoseklią politiko karjerą: būdamas vos 21-erių buvo išrinktas į Vilniaus savivaldybės tarybą, joje dirbo tris kadencijas, vėliau išrinktas į Seimą. 34 metų politiką liga pakirto rugpjūtį, nepraėjus nė pusei metų po to, kai jis pradėjo eiti sveikatos apsaugos ministro pareigas. Ministro poste jis gynė liberalesnį pagalbinio apvaisinimo reglamentavimą ir pasisakė už ligoninių pertvarkos tęstinumą.

Dirigentas Saulius Sondeckis

Saulius Sondeckis
Saulius Sondeckis
© Organizatorių archyvas

Dirigentas, orkestrų vadovas profesorius Saulius Sondeckis per 50 metų kūrybinį laikotarpį dirigavo daugiau kaip 3 tūkst. koncertų visame pasaulyje. „Visur jo buvo labai daug – ir Filharmonijoje, ir Muzikos ir teatro akademijoje. Jis darė didžiulę įtaką Lietuvos muzikinės kultūros formavime ir gyvenime“, – sakė Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vadovas, dirigentas Gintaras Rinkevičius. Kaip dirigentas S.Sondeckis pradėjo dirbti 1955 metais, vadovavo M.K.Čiurlionio meno mokyklos moksleivių orkestrui. 1960 metais maestro subūrė Lietuvos kamerinį orkestrą, jam vadovavo iki uždarymo 2004 metais. Jis mirė vasario 3 dieną eidamas 88-uosius metus.

----------

Šiemet Lietuva neteko keturių Kovo 11-osios nepriklausomybės akto signatarų: aktyvaus tautinių vertybių gynėjo Kazimiero Uokos, politinio kalinio, rašytojo Gintauto Iešmanto, artimo Algirdo Brazausko bendražygio Vladimiro Beriozovo ir dainininkės Nijolės Ambrazaitytės.

Per kelis mėnesius Lietuva neteko ir žinomų žiniasklaidos žmonių: rugpjūtį mirė ilgametis „Lietuvos aido“ vyriausiasis redaktorius publicistas Algirdas Pilvelis, rugsėjį – televizijos režisierius, buvęs LRT vadovas, serialo „Giminės“ prodiuseris Arvydas Ilginis, spalį – LRT laidos „Panorama“ žurnalistė Aurelija Malakauskaitė.

Sausį eidamas 88-uosius metus mirė garsius Vilniaus pastatus projektavęs Lietuvos architektas Vytautas Nasvytis, spalį mirė žinomas Kauno architektas Algimantas Kančas.

Vasarą netikėtai mirė Valstybinės darbo inspekcijos vadovas Gintaras Čepas. Jam buvo 54 metai.

Birželį Vilniaus rajone sudužus sportiniam lėktuvui žuvo Nacionalinio aeroklubo vadovas Šarūnas Staniulis. Tą patį mėnesį mirė žinomas Lietuvos matematikas ir fizikas Jonas Pranas Banys.

Rugpjūtį Telšių rajone atvykęs į įvykio vietą buvo nužudytas policijos pareigūnas Liudas Šimkus.

Spalio 1 dieną mirė asmeninis prezidento Valdo Adamkaus gydytojas Remigijus Nargėla.

Gruodžio 8 dieną eidamas 88-uosius metus mirė disidentas, geologas Vytautas Skuodis.

Dideliu praradimu Lietuvai tapo ir netektys užsienyje – kovą JAV mirė vienas žymiausių XX amžiaus Lietuvos istorijos tyrinėtojų, baltistas Alfredas Erichas Sennas, rugsėjį – buvęs Izraelio prezidentas Shimonas Peresas, kuris yra gimęs vos 100 kilometrų nuo Vilniaus ir daug prisidėjo prie dvišalių santykių plėtojimo. Lapkritį mirė iškilus dainininkas, dainų kūrėjas ir poetas Leonardas Cohenas. Jo motina buvo Lietuvoje gyvenusio žinomo žydų rabino dukra.

Leonardas Cohenas
Leonardas Cohenas
© Vida Press
BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (49)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (46)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (3)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (38)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (100)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (100)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1140)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...