Lietuvos vadovybė susitepusi tarnavimu naciams

 (24)
Nei antikomunizmas, nei antifašizmas negali būti pagrindas atleisti nuodėmes žmogui už padarytą nusikaltimą, sako lietuvių poetas Tomas Venclova.
Būtent dėl šių priežasčių jis karo laikų Lietuvos vyriausybės nelaiko sava vyriausybe.

"Iki šiol šiuo atžvilgiu Lietuvoje buvau vienišas, tačiau pastaruoju metu vis daugiau mano tėvynainių pripažįsta, kad tuometinė Lietuvos vyriausybė susitepė antisemitizmu ir tarnavimu vokiečiams, todėl esu nepaprastai patenkintas Lietuvos vyskupų pareiškimu dėl antisemitizmo", Lenkijos dienraščiui "Gazeta Wyborcza" rašo poetas.

Dienraštis jį paprašė pakomentuoti Eišiškių žydų žudynes Antrojo pasaulinio karo metais. Mažai kas abejoja, kad tas žudynes įvykdė lenkų Armija krajowa kovotojai.

Tomas Venclova primena, kad antisemitizmu ir žydų persekiojimu, gal net didesniu mastu, kaltinimai metami ne tik lenkams, bet ir lietuviams. Jis pripažįsta, kad jie turi pagrindą.

"Didžioji dauguma lenkų Antrojo pasaulinio karo metais kovojo prieš vokiečius, o lietuviai savo pagrindiniu priešu laikė Sovietų Sąjungą ir todėl dažnai kolaboravo su hitlerininkais. Vokiečių okupacijos pradžioje Lietuva, panašiai kaip Kroatija ir Slovakija, turėjo vyriausybes, kurios siekė gauti vokiečių satelito statusą, tačiau nieko iš to neišėjo", primena T. Venclova.

Jis pažymi, jog dabartinėje Lietuvoje pasitaiko bandymų pateisinti tą tuometinės Lietuvos vyriausybės elgesį ir "galima išgirsti nuomonę, kad tuometiniai lietuviai, bendradarbiavę su hitlerininkais, buvo patriotai, vedini nepriklausomos Lietuvos idėjos".

"Tai tiesa, tačiau aš manau, kad nepriklausomybė dėl kurios kovota tokiais metodais ir turint tokius sąjungininkus, neverta savo vardo", mano T. Venclova.

"Kartais galima išgirsti argumentą, jog lietuviai buvo nuoseklūs antikomunistai. Tai irgi tiesa. Jie iš tikrųjų buvo tikri antikomunistai, tačiau iš to mažai kas išplaukia. Teisingai pastebėjo lenkų publicistas Adamas Michnikas, kad Adolfas Hitleris buvo nepaprastai nuoseklus antikomunistas, tačiau nei antikomunizmas, nei antifašizmas negali būti pagrindas atleisti žmogui nusikaltimą", rašo poetas.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

S. Skvernelis planuoja susitikimą su G. Landsbergiu (10)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) rinkimų sąrašą vedęs Saulius Skvernelis planuoja susitikimą su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu.

Bėga iš Lietuvos: iš Ruklos centro paspruko dvi pabėgėlių šeimos (117)

Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje paliko dvi šeimos, kurios bandė išvykti iš Lietuvos.

Konservatorių gretose jau kyla maištas? (514)

„Per rinkimų kampaniją nuolatos kartoję, kad sudarysime valdančiąją koaliciją su „valstiečiais“, o dabar nelabai gražiomis priemonėmis stumdami šį sprendimą nuo savęs, atrodome ne itin solidžiai. Galiausiai į koaliciją nueisime, tik apsipešioję“, – LRT.lt kalbėjo vienas įtakingas konservatorius, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

Nešvarūs Panevėžio ligoninės skalbiniai (3)

Keturiasdešimt trys ligoninės nuo 2011 m. iki dabar už skalbimo paslaugas tiekėjams sumokėjo 17,8 mln. eurų, tačiau daugiausiai skalbė anaiptol ne didžiausiosios, rodo Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atlikta specializuoto skalbimo paslaugų tiekimo ligoninėse analizė.

L. Linkevičius: ES nebesugeba priimti svarbių sprendimų (23)

Reikėtų galvoti ir apie sprendimų ES priėmimo tvarkos keitimą, ir apie esminių, giluminių ES problemų sprendimą, kurios kliudo vieningai pozicijai. Taip LRT.lt sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius po to, kai ES nepavyko pasiekti vieningos pozicijos dėl laisvosios prekybos su Kanada (CETA) susitarimo.