Rusijos politikų ir mokslininkų viešai keliamos abejonės dėl Lietuvos teritorinio vientisumo yra informacinio karo dalis, naudojama prieš karinę agresiją, įspėja Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento direktorius, pulkininkas Saulius Guzevičius.
© DELFI (V.Stašaitytės nuotr.)

„Prieš vykstant karinei agresijai, atsiranda naratyvai - pasakojimai arba istorijos, neva patvirtinančios kažkokios svetimos teritorijos priklausomybę kitai šaliai (...). Mums kelia nerimą, kad jau yra suformuotas naratyvas Lietuvai - ta istorija sudėliota ir kartojama jau daug metų. Pasirodo, iš tiesų mes, baltai pagonys, čia tuo metu dar viduramžiais ne mes sukūrėme valstybę, ne mes vykdėme jos plėtrą, o tai padarė kaimynai iš Rytų. Ir tai kartojama, ir kartojama augančia geometrine progresija“, - ketvirtadienį per Žmogaus teisių stebėjimo instituto organizuotoje konferenciją Teisingumo ministerijoje sakė S.Guzevičius.

„Nuolat užsimenama, kad štai, mūsų sostinė Vilnius nepriklauso mums, nes mes su Lietuvos karalyste neturime nieko bendro. Jis priklauso mūsų Rytų kaimynams, nes viską padarė jie. Mes nieko neturime prieš rusėnus ortodoksus, bet tai nėra tiesa“, - pridūrė informacinių karų ekspertas.

Jis pateikė pavyzdį, kuriame, esą kaip ir Ukrainos atveju, visuomenė rengiama „protingai manipuliuojant faktais“ - televizijoje vadinamieji Rusijos ekspertai kalba apie „rusolietuvišką“ istoriją, kai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje rusakalbių stačiatikių esą buvo „apie 80 procentų“. Anot eksperto, išmanantiesiems istoriją turėtų būti suprantama, kad tokia tautinė ir religinė sudėtis buvo būdinga daugeliui imperinių valstybių - nuo Romos ar Makedonijos iki Didžiosios Britanijos imperijų.

Saulius Guzevičius (Ilonos Šilenkovos nuotr.)
Saulius Guzevičius (Ilonos Šilenkovos nuotr.)

„Todėl nerimą kelia vis dažnėjantys pasisakymai apie teritorines pretenzijas - Vilniaus krašto, Klaipėdos krašto neva nepriklausymo mums. Tarp eilučių galima daryti prielaidą, kad mums pasakoma: jei ir toliau laikysitės savo linijos, mes jums galime organizuoti Padniestrę, Kalnų Karabachą, Pietų Osetiją, Abchaziją arba Luhanską su Donecku. Ir tai tikrai yra neraminantys karinio gąsdinimo signalai“, - sakė ekspertas.

Būtent tokiu būdu, anot jo, pasiekta lūžio Ukrainoje, kur buvo „nepakankamai tvirtai suvoktos valstybės šaknys“ Ukrainos kariniuose daliniuose ir tai leido Rusijos remiamiems separatistams atplėšti Rytų Ukrainos regionus.

KAM atstovas konferencijoje taip pat akcentavo, kad Rusijos vykdomame informaciniame kare aiškiai veikia dar nacistinės Vokietijos ideologų suformuota propagandos doktrina, kad melas, skleidžiamas kuo dažniau ir iš skirtingų šaltinių, tampa itin paveikus ir įtikina vis didesnę dalį žmonių. Tai esą ypač galioja „prieš mūsų visuomenę nukreiptas žinutes“ transliuojančiai rusiškai televizijai, kurią Lietuvoje, apklausų duomenimis, žiūri apie septintadalis lietuvių ir beveik du trečdaliai tautinių mažumų atstovų.

„Nebūtina žiūrėti tik žinių laidas, žinutės būna sudėtos ir į kultūros renginius, ir į įvairius serialus, į meninius filmus. Jų apstu. Jų tikslas yra po truputį įtikinti mūsų visuomenę mums kenksmingais dalykais“, - kalbėjo jis.

S.Guzevičius, kurio vadovaujamas departamentas rengė išvadas, leidusias laikinai apriboti kai kurių rusiškų televizijų transliacijas, atkreipė dėmesį, kad tai buvo ne draudimas, o „nubaudimas už tai, kad jie pažeidė įstatymus“.

„Mūsų psichologinių operacijų specialistai atliko analizę, ją pateikė komisijai ir ten buvo įvardinta, kad tai yra apraiškos karo, nesantaikos, tarptautinių susidūrimų kurstymo, tai buvo pateikta melu, tai buvo dezinformacija“, - sakė ekspertas.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pirmasis? G. Nausėda neneigia dalyvausiąs prezidento rinkimuose (24)

SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda neneigia dalyvausiąs 2019 metų...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (45)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

N. Vasiliauskaitė. Terorizmas pasaulį jau pakeitė (39)

„Net jeigu islamistai sugebėtų surengti Europoje po teroristinį aktą kiekvieną dieną, tai...

Barselonos išpuolio mikroautobuso vairuotojas nustatytas, jo ieškoma visoje Europoje (8)

Ispanijos policija pirmadienį paskelbė nustačius asmens, praeitą ketvirtadienį nukreipusio...

G. Žiemelis investuoja į tūkstančio vietų bendrabutį (81)

Gediminas Žiemelis investuoja į daugiau kaip tūkstančio vietų bendrabutį darbininkams.

Artėja visiškas Saulės užtemimas: milijonai plūsta jo stebėti (7)

Į Jungtinių Valstijų miestus, įskaitant Čarlstoną Pietų Karolinoje, suplūdo milijonai...

Holivudas gedi vieno garsiausių visų laikų komikų J. Lewiso (1)

Sulaukęs 91-erių mirė vienas žinomiausių visų laikų komikų ir šou pasaulio atstovų Jerry...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (146)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Svajonių atostogų vieta, į kurią turistų skaičius griežtai ribojamas (2)

Ieškantys geriausios vietos nardymui ir vietos puikios atostogoms – turėtų vykti į Atlanto...