Buvęs JAV diplomatas, ambasadorius ir Estijos sostinėje Taline įsikūrusio Tarptautinio gynybos tyrimų centro direktorius Matthew Bryza interviu kalbėjo apie JAV prezidento Baracko Obamos vizito reikšmę, rašo ru.DELFI.ee.
Vladimiras Putinas
© AP/Scanpix

– JAV prezidentas Barackas Obama rugsėjo 3 d. lankysis Taline. Kodėl, jūsų nuomone, šis vizitas šiuo metu ypač svarbus?

– Simbolinė B. Obamos vizito reikšmė ta, kad jis prezidento partijai turi patvirtinti, kad jam rūpi užsienio politikos klausimai. Prasidedančiose lenktynėse prieš kitus prezidento rinkimus užsienio politikai tenka ganėtinai svarbus vaidmuo. Tačiau taip pat būtina dėl įvykių Ukrainoje, į kurią yra įsiveržusi Rusija, duoti labai aiškų signalą Maskvai.

– Estijos gyventojai kaip tik labiausiai nerimauja dėl to, kas vyksta Ukrainoje. Jūsų vertinimu, kaip per pastaruosius vienerius metus pasikeitė mūsų regiono saugumo situacija? Koks pavojus kyla?

– Žinoma, situacija pasikeitė drastiškai. Ji gali būti pavojinga, tačiau, mano manymu, ji yra pavojinga jau dabar. Manau, kad ji gali tapti dar pavojingesnė, jei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nebus sustabdytas dabar. Jis įdėmiai tiria Vakarų reakciją į savo įsiveržimus, kurie prasidėjo 2008 m. Gruzijoje. Be jokios abejonės, prieš tai buvo vykdomi veiksmai, skirti Gruzijos destabilizavimui, ir siekimas pagaliau išjudinti taip vadinamąjį įšaldytą konfliktą.

Matthew Bryza
Matthew Bryza
© AFP/Scanpix

Vakarų atsakas buvo santūrus ir tęsėsi vos pusantro mėnesio. Pamenu, kaip daugelis Vakarų šalių vadovų vyko į Sočio olimpinių žaidynių atidarymą. Visi kalbėjo apie žmogaus teises, tačiau nė vienas iš jų nepaminėjo, kad Rusijos kariai neteisėtai okupavo Gruziją, tokiu būdu pažeisdami tuometinio Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo pasirašytą paliaubų sutartį.

V. Putinas suprato, kad Gruzija jam nepakenkė. Jau tada jis pradėjo siųsti savo karius į Ukrainą.

Buvo lengva užimti Krymą. Po to jis išlaisvino Rytų Ukrainoje nacionalistines pajėgas ir privalo veikti toliau kaip ryklys, kuris arba nuskęs, arba sustos. Po to seks kitas logiškas veiksmas – Baltijos valstybės.

Man šiurpą sukėlė šių metų Briuselio forumas, kuriame Rusijos pasiuntinys NATO pranešė, kad Baltijos valstybėse gyvena tūkstančiai asmenų, kurių teisės pažeistos vien dėl to, kad jie kalba rusiškai. Šis pareiškimas man tapo tikru signalu. NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas šiame renginyje mėgino sustabdyti Rusiją. Jei V. Putinas nebus sustabdytas, Baltijos šalys atsidurs rizikos zonoje. Kas įvyktų, jei taip vadinamieji žalieji žmogeliukai įžengtų į Rytų Latviją, perimtų kai kurių pastatų ir laukų kontroliavimą? V. Putinas viską neigtų, tačiau kartą pasakytų, kad jie ten neva yra.

Tada NATO pagal penktąjį sutarties punktą turėtų nuspręsti, ar kariauti su Rusija dėl mažytės Baltijos valstybių teritorijos, ar ne. Vertinant V. Putino elgesio modelį, jis turėtų įžvelgti galimybę – galbūt net neiššovęs nė vieno šūvio – sugriauti penktąjį NATO sutarties punktą.

Aš pateikiau bauginantį scenarijų. NATO, žinoma, savo tikslu paskelbė būtinus žingsnius, kurie garantuotų, kad prezidentas V. Putinas netgi apie tai negalvotų. Kitas dalykas, kuris nežinia ar yra įmanomas, nes Vokietijos kanclerė viešai prieš jį pasisakė... B. Obama turi aiškiai pasakyti, kad pagrindinis susitarimas tarp NATO ir Rusijos, kuriame kalbama apie draudimą naujose valstybėse narėse steigti naujas karines bazes, šiandien neteko savo prasmės. 

Rusija savo veiksmais pažeidė Budapešto memorandumą, kuris saugojo Ukrainos teritorinį vientisumą. Kodėl mes turime laikytis savo žodžio, duoto Rusijai 1997 metais, kai buvo visai kiti laikai? 

Taigi, tikiuosi, kad B. Obama bent jau pasiūlys Rytų Europoje kurti nuolatines bazes. Didelių karinių bazių - turiu galvoje tūkstančių JAV karių dislokavimą - taip greitai nebus. Tačiau NATO gali imtis žingsnių, kurie taptų atsaku į įvykius Ukrainoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė

Įtakingiausiai Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (26)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių (125)

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (14)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Svaiginanti 28-metės karjera: nuo modelio iki artimos D. Trumpo bendražygės (7)

Naująja komunikacijos departamento vadove JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijoje laikinai...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (532)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Gyvai / Pirmadienio vakarą – visiškas Saulės užtemimas (7)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu (1)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (253)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...