Dėl dirbtinio apvaisinimo - pasaulėžiūrų batalijos

 (12)
Svarstydami dirbtinio apvaisinimo reglamentavimą, Seimo nariai įtarinėjo medikus kėsinantis į Dievo prerogatyvą, lygino apvaisinimą "mėgintuvėlyje" su nacių medikų eksperimentais bei skendo pasaulėžiūros diskusijose.
Seime svarstoma naujojo Civilinio kodekso (CK) trečioji knyga, skirta šeimos teisei. Vienas projekto skirsnių reglamentuoja dirbtinį apvaisinimą.

Vyriausybės parengtoje CK redakcijoje nustatyta, kad Lietuvoje leidžiamas tik moters "in vivo" apvaisinimas jos sutuoktinio sperma. Kitaip tariant, dėl nevaisingumo kenčiančios moters lytinė ląstelė gali būti apvaisinta moters įsčiose jos vyro sperma, pasitelkiant Lietuvoje ištobulintas medicinos technologijas.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) pateikė alternatyvų projekto variantą, kuriuo remiantis, dirbtinis apvaisinimas galėtų būti atliekamas ir "in vitro" ("mėgintuvėlyje"), pasitelkus spermos donorą.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vardu kalbėjusi viena pirminio projekto rengėjų konservatorė Vilija Aleknaitė - Abramikienė teigė, kad TTK negalėjo priimti sprendimo, kurį projektą pasirinkti, ir šio sprendimo teisę perdavė Seimui.

"Dirbtinis apvaisinimas susijęs su didele medicinos rizika ir sukelia daug moralinių problemų", sakė V. Aleknaitė - Abramikienė.

Krikščionis demokratas Arimantas Raškinis teigė, kad alternatyvusis variantas sukelia "didelį pavojų visos žmonijos demokratijos pagrindui - žmogaus garbei ir orumui".

"Kas bus to vaiko dėdės, tetos, seserys?", retoriškai klausė A. Raškinis. Anot jo, "pažeidžiama vaiko teisė turėti savo giminę, susikerta teisė tėvų turėti šeimą ir vaikų - turėti natūralią šeimą".

Kitas Krikščionių demokratų frakcijos narys, buvęs gydytojas chirurgas Kazimieras Kuzmickas teigė, kad "didelė tragedija tiek moteriai, tiek vyrui, kai šeima negali susilaukti vaikų".

"Tačiau kas gali paneigti, kad medikai nepradės piktnaudžiauti tuo, žinos, kad yra įvestas dirbtinis apvaisinimas, nustos gydyti, lengva ranka parašys, kad yra nevaisingas ar vyras, ar moteris, ir nukreips pas savo draugus dirbtiniam apvaisinimui. Ten neblogi pinigai eina - nuo 5 iki 10 tūkstančių litų, ir prasidės biznis žmogumi", sakė K. Kuzminskas.

Moderniųjų krikščionių demokratų frakcijos narė Marija Šerienė teigė, kad "Dievo duota valia žmogui pačiam apsispręsti, ar likti nevaisingam, ar gydytis nuo nevaisingumo".

Tačiau, jos teigimu, "medikų vadinamas nevaisingumo gydytas "in vitro" - tai ne gydymas, o naujos gyvybės atsiradimas". Todėl, M. Šerienės teigimu, "ar ne per didelė atsakomybė būtų medikams", nes "atėjimas į šį pasaulį ir išėjimas - Dievo valia".

Konservatorė Seimo pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė sakė, kad tai vienas nedaugelio klausimų, kur jos pozicijai neturėtų įtakos nei partijos, nei frakcijos požiūris.

Pasak jos, "in vitro" - vienas humaniškiausių gydymo būdų". R. Juknevičienė teigė, jog nedera įtarinėti medikų ir mokslininkų nesąžiningumu ir noru pasipelnyti iš dirbtinio apvaisinimo.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

R. Karbauskis: koaliciją galime suformuoti ir be konservatorių ar socialdemokratų koalicijos sudėtis lieka neaiški (459)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) valdančiąją koaliciją gali suformuoti ir be partijų, kurios užėmė antrą bei trečią vietą rinkimuose, jei šios nenorės bendradarbiauti, sako LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Po neseniai pasibaigusių konsultacijų tarp LVŽS ir TS-LKD partijos liko prie savo ankstesnių nuostatų: „valstiečiai-žalieji“ nori plačios koalicijos su konservatoriais ir socialdemokratais bei nenori dirbti su Liberalų sąjūdžiu, tuo tarpu konservatoriai nenori daugumos su socialdemokratais ir koalicijoje mieliau matytų liberalus.

Pareigūnų profsąjungos į Telšių raj. žuvusio pareigūno tyrimą žada įtraukti švedų ekspertus (6)

Pareigūnų profesinės sąjungos Telšių raj. tarnybos metu žuvusio pareigūno atvejį žada analizuoti pasitelkiant švedų ekspertus. Anot Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS), po nelaimės niekas nepasikeitė, naujos tragedijos galime sulaukti bet kada.

Seimo komitetas nori Vyriausybės išvados dėl kompensacijų mirusių pensininkų paveldėtojams (10)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas prašo Vyriausybės išvados dėl kompensacijų iki 2014 metų gegužės mirusių pensininkų paveldėtojams - joms reikėtų beveik 30 mln. eurų.

Konservatoriai išsakė sąlygas deryboms su valstiečiais žaliaisiais (807)

Konservatoriai išsakė nuostatą, kad koalicijoje su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, jei tokia būtų suformuota, turėtų dalyvauti ir Liberalų sąjūdis. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai taip pat kategoriškai atsisako derėtis su socialdemokratais bei nori, kad specialiosios tarnybos patikrintų visus parašą ant koalicijos sutarties dedančius partijų lyderius.

S. Skvernelis: Prezidentė „valstiečiams“ neminėjo galimų koalicijos partnerių (16)

Pirmadienio pokalbyje su prezidente galimi koalicijos partneriai minimi nebuvo, sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašo lyderis Saulius Skvernelis.