Atlyginimo nėra, tėvystės pašalpa pusinė, bet yra mokesčiai

 (242)
Individualios įmonės savininkui Andriui, išėjusiam vaiko priežiūros atostogų, „Sodra“ sumažino tėvystės išmoką, mat jis, kaip liepė įstatymai, nuo minimalios algos mokėjo įmokas socialiniam draudimui ir buvo daroma prielaida, jog verslininkas kas mėnesį gauna 800 Lt dydžio atlyginimą. Nemokėti įmokų, pagal galiojusius teisės aktus, verslininkas negalėjo, tačiau išėjęs vaiko priežiūros atostogų darbo užmokesčio sau nemokėjo, o pašalpą gavo sumažintą.
© Corbis/Scanpix

Dėl to verslininkas jau kreipėsi į teismą ir taip tikisi atgauti prarastas pajamas.

„Aš realiai pajamų negaunu, o jie skaičiuoja, kad gaunu ir nubraukia išmoką“, - pasakojo Andrius, nenorėjęs atskleisti savo pavardės.

Pasak verslininko, kai šių metų sausio 1 d. įsigaliojo prievolė individualių įmonių savininkams mokėti įmokas „Sodrai“ nuo minimalios algos, jis vaiko priežiūros atostogose buvo jau antrus metus ir jam priklausė 85 proc. buvusio atlyginimo dydžio pašalpa.

Atsiradus prievolei nuo minimalios algos, siekiančios 800 Lt, mokėti visais socialinio draudimo įmokas, Andrius, kaip darbdavys, jas ir mokėjo, tačiau atlyginimo negavo. Dėl šios priežasties „Sodra“ kas antrą mėnesį jam ėmė mokėti sumažintą tėvystės išmoką, o galiausiai verslininkui atėjo raštas, informuojantis apie būtinybę išskaičiuoti ir tų mėnesių išmokos dalį, kai gaudavo nesumažintą pašalpą.

„Man atrodo, kad mokesčiams išeidavo apie 300 Lt suma. Kadangi buvo priimtas įstatymas, nemokėti mokesčių negalėjau. Kaip įmonės savininkas aš tuos mokesčius mokėdavau. Bet linksmiausia dalis ta, kad tuos sumokėtus mokesčius jie traktuoja taip, tarsi aš gavau atlyginimą“, - pasakojo Andrius, tvirtinęs, kad faktą, jog nemokėjo sau atlyginimo, gali patvirtinti dokumentais.

Įmokų „Sodrai“ verslininkas galėjo išvengti ir visą motinystės (tėvystės) išmoką gauti, jeigu būtų sustabdęs įmonės veiklą ir pranešęs apie tai Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), tačiau, anot Andriaus, jo įmonėje dirba keletas žmonių, todėl sustabdyti veiklos jis negalėjo.

Numynęs įvairių institucijų slenksčius verslininkas nutarė kreiptis į teismą ir taip susigrąžinti prarastus pinigus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija aiškina, kad iki šių metų liepos 1 d. galiojusi tvarka išties neatsižvelgė, ar individualios įmonės savininkas realiai gauna darbo užmokestį, ar ne – jeigu įmonės veikla nebuvo sustabdyta, įmonės savininkas privalėjo mokėti įmokas „Sodrai“ ir galėjo gauti tik dalinę motinystės (tėvystės) pašalpą.

„Nuo 2010 metų liepos 1 d. individualių įmonių savininkai draudžiami tik pensijų socialiniu draudimu, todėl, jeigu jiems motinystės (tėvystės) pašalpos paskirtos iki tos datos, toliau jos bus mokamos nesumažintos, tačiau atgal šios nuostatos netaikomos“, - teigiama DELFI atsiųstame ministerijos paaiškinime.

Andriaus vaiko priežiūros atostogos baigėsi šių metų birželį, todėl įstatymo pataisa, kuri galioja nuo liepos 1 d. jis pasinaudoti jau nebegali. „Nuo liepos 1 d. man jau nebeaktualu tie pakeitimai...“, - teigė verslininkas.

Dėkojame DELFI skaitytojui už informaciją.

Jei turite daugiau informacijos, nuotraukų arba filmuotos medžiagos šia tema, pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Orai: po gaivesnio savaitgalio – vasaros dovanėlė (7)

Visiems mėgstantiems gaivesnį orą savaitgalį turi puikią progą juo pasimėgauti, nes jau kitą savaitę, tikėtina, sulauksime įspūdingo karščio. Tiek šeštadienį, tiek sekmadienį per šalį keliaus lietaus debesys, tad daug kur tai gausiau, tai kukliau palis, bus vidutiniškai šilta ir vėjuota. Ateinančią savaitę, panašu, kad vasara ruošia mums itin karštą dovanėlę.

Pratybų „Geležinis vilkas 2017” gynybos operacijos akimirkos (4)

Penktadienį oficialiai baigėsi didžiausios šių metų tarptautinės pratybos Lietuvoje „Geležinis vilkas 2017“. Uždarymo ceremonijos vyko Gaižiūnų ir generolo Silvestro Žukausko poligonuose.

Atvirai išsakė viską apie Palangos poilsiautojus: išgeria bokalą alaus ir tuoj plešia marškinius (146)

Palangos verslininkai trina rankomis – atostogų sostine vadinamas miestas penktadienio popietę pildosi žmonėmis, pasirengusiais čia švęsti Jonines.

R. Šimašius sako sulaukęs S. Skvernelio prašymo paremti reformas (15)

Liberalų sąjūdžio (LLS) vadovas Remigijus Šimašius sako, kad premjeras Saulius Skvernelis siekia užsitikrinti liberalų palaikymą dėl urėdijų, aukštojo mokslo reformų.

Nuomonė. V. Rutkūnas. Mes pagonys, mes baltai, lietuviai ką Lietuvai reiškia Rasos šventė ir Jonas Trinkūnas? (153)

Šiemet sukanka 50 metų, kai Jono Trinkūno ir jo bendražygių pastangomis Lietuvoje buvo atkurta Rasos šventė ir pirmą kartą ji surengta senojoje Lietuvos sostinėje Kernavėje.