Sumažinus atlyginimą teisėjams, sutaupytų lėšų efektas būtų kur kas mažesnis, negu žala teismų sistemos sklandžiam ir funkcionavimui. Todėl sąjunga ragina Seimo narius nepalaikyti šios iniciatyvos.

Kaip rašoma Apylinkių teismų teisėjų sąjungos kreipimesi į Seimą narius, Lietuvoje yra apie 500 apylinkių teismų teisėjų, ir jų darbo krūvis yra labai didelis ir tolygiai auga. Praėjusiais metais didesniųjų Lietuvos miestų apylinkių teismuose vienas teisėjas per metus išnagrinėjo apie 800-1000 civilinių bylų. Teisėjo darbo diena nėra normuota, darbo krūvio normos nenustatytos. Teisėjui nemokama už viršvalandinį darbą ir darbą, budėjimus poilsio bei švenčių dienomis.

Kaip tvirtina Apylinkių teismų teisėjų sąjunga, nepilno atlyginimo dydžio priemokos už viršvalandinį darbą vienintelį kartą per septynerius metus apylinkių teisėjams (ir tai ne visiems) buvo išmokėtos, dėl ko kilo, sąjungos nuomone, nepamatuotas pasipiktinimas, teismams grąsinama auditais ir sankcijomis.

Apylinkių teismų teisėjų sąjunga atkreipia dėmesį, kad teisėjams, kaip ir visiems kitiems iš biudžeto atlyginimą gaunantiems darbuotojams, šiais metais atlyginimas jau yra sumažintas 2008 m. gruodžio 19 d., nustačius bazinį dydį 475 Lt vietoje anksčiau buvusio 490 Lt. Dabar ketinama teisėjams mažinti atlyginimą antrą kartą – nustatant pareiginės algos koeficientą apylinkės teisėjui 12 vietoje buvusio 14,2, apylinkės teismo pirmininko pavaduotojui – 13 vietoje 15,3, apylinkės teismo pirmininkui – 14,2 vietoje buvusio 16,7.

Apylinkių teismų teisėjų sąjungos teigimu, toks pakartotinis atlyginimo mažinimas neketinamas taikyti daugiau nė vienai valstybės tarnautojų kategorijai.

Pareiginės algos koeficiento sumažinimas neatlikus būtinų procedūrų bei nesant LR Konstitucinio teismo nustatytų sąlygų, sąjungos teigimu, yra neteisėtas, kadangi akivaizdžiai pažeidžia teismų nepriklausomumo principą, kuris neatsiejamai susijęs su teismų ir teisėjų socialinėmis garantijomis.