„Deklaracija yra kompromisas. Pats mačiau ir įsitikinau, ir mūsų diplomatai iki paskutinės akimirkos, praktiškai paskutinių minučių stengėsi išlaikyti spaudimą, laužė vadinamas „tylas“, kurios buvo skelbiamos dokumentams, bet galiausiai dokumentas gimė toks, koks yra – tai yra kompromisas“, – trečiadienį žurnalistams NATO viršūnių susitikimo metu teigė A. Anušauskas.

„Kompromisai šiuo atveju neišvengiami, nes lygiai toks pats kompromisas buvo pasiektas ir dėl Švedijos narystės, dėl kitų dokumentų. Šiuo atveju manau, kad Vilniaus samitas mums itin reikšmingas – pradedant nuo regioninių gynybos planų, kurie galiausiai irgi po įvairių kompromisų buvo patvirtinti, ir Švedijos narystė, baigiant dvišaliais susitikimais su mūsų partneriais, kurie patvirtina įsipareigojimus ir mes tęsiam darbus“, – akcentavo jis.

Seimo komitetų pirmininkai pasiūlymą Ukrainai sukritikavo

Antradienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetų pirmininkai Laurynas Kasčiūnas bei Žygimantas Pavilionis įvertino NATO viršūnių susitikime paskelbtą planą Ukrainai. Politikai neslepia, kad nėra visiškai patenkinti sprendimais, kurie priimti stipriausio pasaulyje gynybinio Aljanso vardu.

NATO viršūnių susitikime Ukraina nesulaukė aiškumo dėl stojimo į Aljansą. Kyjivas tikėjosi gauti aiškų signalą dėl narystės perspektyvos, tačiau Vakarų lyderiai dar iki prasidedant susitikimui Vilniuje akcentavo, kad tęsiantis karui Ukrainai nebus leista prisijungti prie NATO gretų.

Po ilgų derybų dėl Kyjivo transatlantinės perspektyvos formuluotės susitikimo komunikate, Aljansas patvirtino, kad „Ukrainos ateitis yra NATO“. Taip pat sutarta atsisakyti narystės veiksmų plano (MAP), patvirtina ilgalaikė karinė parama. Taip pat nutarta oficialiai įsteigti NATO-Ukrainos tarybą ir suglaudinti dvišalius politinius ryšius.

Tačiau lūkesčiai dėl pakvietimo į NATO liko neišpildyti – komunikate nurodoma, kad tam kelias bus atviras tik tada, „kai sąjungininkai pritars ir kai bus įvykdytos sąlygos“. Visgi, kokie yra pastarieji reikalavimai, komunikate nenurodoma.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad „absurdiška“ nenustatyti Ukrainos narystės NATO termino. Taip jis teigė dar prieš paviešinant komunikate nugulusias kompromisines formuluotes.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją