Į DELFI skaitytojo klausimą atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT), įsikūręs Prancūzijos mieste Strasbūre, yra tarptautinis teismas, viena iš Europos Tarybos (nereikia painioti su Europos Sąjunga) pagrindinių institucijų. Europos Taryba yra tarptautinė organizacija, jungianti 47 valstybes nares. EŽTT nagrinėja skundus asmenų, teigiančių, kad buvo pažeistos jų teisės, įtvirtintos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje Konvencija) ir/arba ją papildančiuose protokoluose.

Konvencija yra tarptautinė sutartis, kuria Europos Tarybos valstybės narės susitarė užtikrinti pagrindines žmogaus teises (pvz., teisę į teisingą bylos nagrinėjimą, teisę į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą, teisę į laisvę ir saugumą, teisę į saviraiškos laisvę ir kt.). Oficialių šios Konvencijos tekstą galima rasti Seimo teisės aktų duomenų bazėje.

Atkreiptinas dėmesys, kad Strasbūro teismas neperžiūri ir negali pakeisti nacionalinių teismų priimtų sprendimų. Šis teismas nagrinėja asmenų, įmonių ar organizacijų skundus tik dėl vienos ar kelių Konvencijoje ir jos protokoluose įtvirtintų teisių pažeidimų dėl viešosios valdžios (įstatymų leidybos, vykdomosios valdžios, teisminių ir pan.) institucijų veiksmų.

Teismas nagrinėja bylas tik po to, kai asmuo yra panaudojęs visas veiksmingas teisinės gynybos priemones valstybėje, o jo peticija pateikiama per 6 mėnesius nuo galutinio valstybės institucijos sprendimo.

Juozas Bernatonis
Teismas nenagrinėja bylų, jeigu analogiškus skundus nagrinėja kita institucija (pvz., Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas) arba anoniminių skundų.

Pareiškėjų skundai Teismui privalo būti pateikiami tik visiškai užpildžius peticijos formuliarą ir pridėjus visų skundus pagrindžiančių dokumentų kopijas. Peticija privalo būti pasirašyta.

Neišbaigtas ar paprasto laiško formos peticijas Teismas atmes nenagrinėjęs. Europos Žmogaus Teisių Teismo svetainėje (www.echr.coe.int) skiltyje Applicants“(angl.) // „Requérants“ (pranc.) prieinama peticijos forma lietuvių kalba.

Numatyta galimybė peticijos formuliarą pildyti tiesiai internete ir atspausdinti (kad būtų galima pasirašyti ir išsiųsti). Jei peticija siunčiama elektroniniu paštu arba faksu, ją būtina pakartotinai atsiųsti paštu. Šią peticiją galima pildyti ir lietuvių kalba.

Bylos nagrinėjimas Strasbūro teisme yra nemokamas, t.y. nereikia mokėti jokio žyminio mokesčio.

Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk