Nors nelegali cigarečių rinka Europoje ir Lietuvoje pamažu mažėja, pagal į šalį įvežamų neapmokestintų cigarečių kiekį Lietuva išlieka ketvirta po Latvijos, Norvegijos ir Graikijos, skelbiama naujausio visoje Europoje atliekamo KPMG SUN tyrimo rezultatuose.
© Shutterstock nuotr.

Lyginant su 2014 m., kai nelegalios cigaretės Lietuvoje užėmė 28,3 proc. visos tabako gaminių rinkos, praėjusiais metais nelegalių gaminių sumažėjo 9,6 procentiniais punktais, ir nelegalios cigaretės sudarė 18,7 proc. visos tabako gaminių rinkos.

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdančiojo direktoriaus Arno Marcinkaus teigimu, nors nelegalių cigarečių kiekis mažėja, kas penkta Lietuvoje suvartojama cigaretė vis dar yra kontrabandinė.

„Naujausio tyrimo rezultatai rodo, jog bendros valdžios, teisėsaugos institucijų, gamintojų bei visos bendrijos pastangos pažaboti nelegalią tabako gaminių rinką Lietuvoje ir Europos Sąjungoje (ES) tikrai duoda rezultatų. Tačiau visų tikslas – kad kontrabanda ir toliau mažėtų”, – aiškino jis.

A.Marcinkaus įsitikinimu, nelegalios tabako gaminių rinkos mažėjimui įtakos turėjo ir efektyviai parengta mokesčių politika tik palaipsniui didinti minimalų tabako gaminių akcizą, kol Lietuva pasieks ES lygį. Tačiau siekiant išvengti kontrabandos augimo, svarbu ir toliau išlaikyti šią kryptį 2018-2020 metų akcizų strategijoje.

Daugiausiai įvežama iš Baltarusijos

Tyrimo duomenimis, daugiausiai nelegalių tabako gaminių į Lietuvą ir toliau patenka iš Baltarusijos. Praėjusiais metais iš šios šalies įvežta 530 mln. nelegalių cigarečių. Vis dėlto, lyginant su 2014 m., padirbtų ir kontrabandinių gaminių kiekis iš Baltarusijos per 2015 m. sumažėjo net 40 proc.

Muitinės departamento direktoriaus pavaduotojo Vyganto Paigozino teigimu, padirbtų ir kontrabandinių gaminių mažėjimui įtakos turėjo kryptingas darbas Lietuvos – Baltarusijos pasienio ruožuose.

„Daugelį metų Lietuvos – Baltarusijos pasienyje buvo nustatoma daugiausiai pažeidimų ir sulaikomi didžiausi nelegalių gaminių kiekiai. Todėl paskutiniais metais daugiausiai dėmesio skyrėme sustabdyti kontrabandą būtent šiame ruože”, – sakė jis.

Baltijos šalys – tranzitui

Tyrimas patvirtino ir dar vieną tendenciją – Baltijos šalys yra naudojamos kaip tranzitinės šalys nelegalias cigaretes tiekti į kitas Europos valstybes – dažniausiai tas, kur tabako gaminiai yra ženkliai brangesni.

Tyrimo duomenimis, dėl nelegalių tabako gaminių Lietuvos biudžetas 2015 m. nepasipildė apie 66 mln. eurų mokesčių.

UAB „Philip Morris Baltic“ korporacijos reikalų direktoriaus Gintauto Dirgėlos teigimu, nors nelegalios rinkos dydis palaipsniui mažėja, kova su kontrabanda ir toliau išlieka prioritetiniu uždaviniu.

„Bendromis Vyriausybės, muitinės, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, policijos bei kitų susijusių institucijų pastangomis per pastaruosius metusšešėlinė tabako gaminių rinka stabilizavosi. Tačiau kad įsitikintume, jog tikrai įvyko sisteminis lūžis, ne tiek svarbu išlaikyti stabilumą, kiek ir toliau matyti progresą – vis mažėjančią nelegalią rinką”, – dėstė G.Dirgėla.

Nelegalios tabako rinkos tendencijos ES

KPMG duomenimis, 2015 m. ES suvartota 53 mlrd. nelegalių cigarečių. Tai reiškia, kad viena iš dešimties bendrijoje suvartotų cigarečių buvo nelegali.

Didesnę dalį rinkos nei Lietuvoje nelegalūs produktai sudarė Latvijoje (26,7 proc.), Norvegijoje (20,8 proc.) ir Graikijoje (19,8 proc.).

88 proc. nelegalių cigarečių buvo atvežtos iš ne ES šalių.

Dėl nelegalios rinkos ES šalių gyventojai prarado daugiau nei 11,3 mlrd. eurų.

2015 m. KPMG tyrimas apie nelegalią cigarečių rinką ES, Šveicarijoje ir Norvegijoje pasiekiamas adresu internete: kpmg.com/uk/projectsun

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (555)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (12)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas „Būstas“ (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (12)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (111)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (37)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (11)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...

Iškilo grėsmė Kuršių marioms: būklė blogėja kasdien (32)

Kuršių marios yra unikalus Lietuvos vandens telkinys, įsiterpęs tarp žemyninės šalies dalies ir...